Izdavanje četiri naredbe za praćenje telekomunikacija osnova su istrage istrage protiv predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca i bivšeg direktora OSA-e Osmana Mehmedagića, saznaje Istraga.ba. Dvije naredbe se odnose na prisluškivanje telefona Adisa Šečića i Mirze Jamakovića. Prvi je istražitelj državnog tužioca Olega Čavke, dok je drugi blizak saradnik tužioca Džermina Pašića. Druge dvije naredbe se odnose na službene telefone Suda BiH koje su koristili sudija za prethodni postupak i dežurni sudija Suda biH. Brojevi Suda BiH su praćeni u avgustu i septembru 2020. godine, što znači tri mjeseca nakon hapšenja bivšeg premijera Fadila Novalića u slučaju Respiratori.

Tužilaštvo BiH sumnja da su se Debevec i Mehmedagić dogovorili da nadziru ove brojeve, te da su, nakon svega, uništili dokumentaciju. Međutim, Tužilaštvo BiH raspolaže informacijama da je predsjednik Suda BiH potpisao naredbu OSA-i, u čijem je zahtjevu navedeno da OSA ima informaciju da putem službenih telefona “NN sudije učestvuju u koruptivnim radnjama”.  Ove naredbe, međutim, nisu pronađene, iako Tužilaštvo BIH raspolaže informacijama da su izdate.

Evo kako je prema Zakonu o OSA-i regulisano pitanje praćenja telefonskih komunikacija.

“Tajno prikupljanje podataka za koje je potrebno sudsko ovlaštenje- Praćenje na mjestima koja nemaju javni karakter, praćenje komunikacija putem telekomunikacijskih i drugih oblika elektronskih uređaja, kao i pretres imovine bez pristanka vlasnika ili osobe koja privremeno zauzima tu imovinu, može se vršiti samo u slučajevima za koje je dobiveno prethodno ovlaštenje od predsjednika Suda Bosne i Hercegovine ili sudije Suda Bosne i Hercegovine kojeg je odredio predsjednik Suda Bosne i Hercegovine. Ukoliko generalni direktor ima osnovane razloge da smatra da su mjere praćenja i pretresa iz ovog dijela potrebne Agenciji kako bi mogla provesti istragu o prijetnji po sigurnost Bosne i Hercegovine, generalni direktor upućuje pismeni zahtjev sudiji za dobivanje odobrenja za takva praćenja i pretrese”, navedeno je u Zakonu.

Tužilaštvo BiH bi do kraja dana trebalo podnijeti prijedlog za određivanje pritvora Debevecu i Mehmedagiću, dok će za uhapšenu advokaticu Vasviju Vidović biti zatražene mjere zabrane.

Istovremeno, u Sudu BiH su za Istraga.ba potvrdili da je odbrana Ranka Debeveca zatražila izuzeće postupajućeg sudije za prethodni postupak Branka Perića koji bi trebao odlučivati o predloženim mjerama pritvora, odnosno mjerama zabrane. Međutim, tu dolazi do određenih proceduralnih nejasnoća. O izuzeću sudije Suda BiH odlučuje se na općoj sjednici Suda kojoj prisustvuju sve sudije. Opću sjednicu saziva predsjednik Suda koji je, u ovom trenutku, osumnjičen i koji ne može obavljati svoju dužnost.

Zakon o Sudu BiH

Predsjednik Suda BiH, rekosmo, sada ne može sazvati opću sjednicu. Kako nije imenovan vd., niko ne može sazvati opću sjednicu Suda BiH, što znači da se o zahtjevu za izuzeće ne može odlučivati prije naredne sedmice. Rok do kojeg Sud BiH mora da se izjasni o prijedlog za pritvor ističe u četvrtak popodne.

Podsjetimo, Prvostepena disciplinska komisija VSTV-a je suspendovala uhapšenog predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca.  Nakon što se pismeni otpravak odluke dostavi Debevecu i njegovoj odbrani, on ima rok od tri dana da se žali. Rok za žalbu počinje teći u četvrtak i ističe u subotu popodne. To znači da bi Drugostepena komisija VSTV-a mogla održati sjednicu tek u nedjelju,a da bi VSTV mogao donijeti odluku o imenovanju vd-a tek u ponedjeljak.

Stoga će sudija za prethodni postupak Branko Perić vjerovatno posegnuti za članom 33 Zakona o krivičnom postupku BiH.

“Kad sudija sazna da je podnesen zahtjev za njegovo izuzeće, dužan je odmah obustaviti svaki rad na predmetu, a ako se radi o izuzeću iz člana 29. tačka f) ovog zakona, može do donošenja rješenja o zahtjevu preduzimati samo one radnje za koje postoji opasnost od odlaganja”, navedeno je u ZKP-u.

S obzirom na to da je pritvor hitna radnja, Perić će, vjerovatno, danas popodne održati ročište na kojem će biti razmatran prijedlog Tužilaštva BiH da se Debevecu i Mehmedagiću odredi pritvor, a Vasviji Vidović mjere zabrane!