Visoki predstavnik Christian Schmidt zabranio je provođenje Zaključaka koje je donijela Narodna skupština Republike Srpske 25. decembra, objavljeno je na stranici OHR-a.
“Zaključci koje je Narodna skupština Republike Srpske usvojila na 16. posebnoj sjednici 24. i 25. decembra 2024. godine predstavljaju ofanzivni pokušaj stvaranja posebnih pravila za konceptualno i pravno negiranje principa Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je kamen temeljac Pravni okvir Bosne i Hercegovine”, navodi se na stranici OHR-a.
Iz OHR-a dodaju da svako nepoštivanje sporazuma dovešće u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način.
“Sve dok se demokratska integracija u transatlantskoj i evropskoj zajednici ne ostvari u potpunosti, međunarodna zajednica ne može šutjeti i mora doprinijeti očuvanju principa međunarodno dogovorenog Daytonskog GFAP-a kao temelja multietničke države bez diskriminacije. Nakon mandata visokog predstavnika kao konačnog tumača civilne implementacije Dejtonskog mirovnog sporazuma, on je stoga dužan djelovati protiv bilo kakvog suštinskog kršenja ili najave kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navodi se.
S tim u vezi visoki predstavnik je izdao Nalog kojim se svaki pokušaj implementacije navedenih zaključaka proglašava zabranjenim i kažnjivim zakonom.
“Dakle, na vladajućoj koaliciji u Republici Srpskoj prvenstveno je da li će biti pravnih posljedica ili ne. Visoki predstavnik poziva članove NSRS da razmisle o posljedicama ovakvih postupaka i na brzinu nakalemljene nepravne mješavine skupštinskih odluka koje se odnose na određeno pitanje. Pravo na pravično suđenje pred sudom mora biti zaštićeno garantovanim pravilima postupka i poštovanjem vladavine prava, a ne stvaranjem jednostranih pravila”, navodi se.
Zatim je poslao dodatnu poruku vlastima u RS-u.
“Niko nije izdan zakona i niko ne može zloupotrijebiti zakona”, istaknuto je.
Iz OHR.a dodaju da ova odluka ne isključuje bilo kakve radnje nadležnih institucija Bosne i Hercegovine, koje mogu postupiti u skladu sa svojom procjenom.
“Među brojnim problematičnim tvrdnjama u zaključcima NSRS je i ideja da bi se parlamentarne odluke unutar multietničkog entiteta Republike Srpske mogle odnositi samo na jednu etničku grupu. Takve mjere nisu samo diskriminatorne, već su u direktnoj suprotnosti sa duhom Dejtonskog mirovnog sporazuma, posebno Aneksa 4, Ustava Bosne i Hercegovine, ali i evropskim normama. Oni imaju potencijal da značajno poremete put Bosne i Hercegovine ka članstvu u EU”, navodi se.