Kada se svih petnaest članica Vijeća sigurnosti UN-a usaglasi oko zajedničke izjave, onda uglavnom dobijete niz dobro poznatih floskula. Tako će, prema informacijama Istrage, biti i sa saopćenjem koje Vijeće sigurnosti UN-a priprema u vezi sa posljednjim dešavanjima u Bosni i Hercegovini. Tri naroda, dva entiteta, poziv na dijalog i deklarativna podrška teritorijalnom integritetu BiH. Evo nacrta izjave Vijeća sigurnosti oko koju su usaglasile sve članice Vijeća sigurnosti UN-a. Postoji, naravno, još prostora vremena za “ispravke”, ali bitnijih odstupanja ne bi trebalo biti.
Na početku će “članice Vijeća sigurnosti izraziti duboku zabrinutost zbog nedavnih događaja u Bosni i Hercegovini”. Potom će “članice Vijeća sigurnosti ponovno potvrditi punu podršku provedbi Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i njegovih aneksa”. Onda će “članice Vijeća sigurnosti pozvati oba entiteta, tri konstitutivna naroda i Ostale, te sve političke aktere u Bosni i Hercegovini da se pridržavaju odredbi Daytonskog mirovnog sporazuma i Ustava Bosne i Hercegovine te da se uključe u iskren, otvoren i konstruktivan dijalog u cilju očuvanja jedinstva i političke stabilnosti zemlje”. Posebno će “naglasiti potrebu za izbjegavanjem konfrontirajućih pristupa, te za očuvanjem mira i promicanjem stabilnosti za rješavanje sporova u duhu konsenzusa” te će “članice Vijeća sigurnosti pozvati sve strane na suzdržanost i odricanje od provokativne, razdorne retorike i djelovanja“. Izrazit će “podršku EUFOR-ovoj operaciji Althea koja djeluje u skladu sa svojim mandatom”.
I, na kraju će istaći da “Vijeće sigurnosti ostaje nedvosmisleno privrženo suverenitetu, neovisnosti, jedinstvu i teritorijalnoj cjelovitosti Bosne i Hercegovine u potpunom skladu s Daytonskim mirovnim sporazumom”.
U Vijeću sigurnosti u ovom trenutku su, kao nestalne članice Slovenija, Alžir, Gvajana, Južna Koreja, Sijera Leoneu, Grčka, Danska, Pakistan, Panama i Somalija, te Francuska, Velika Britanija, SAD, Kina i Rusija kao stalne članice sa pravom veta. Da bi Vijeće sigurnosti donijelo konkretnu odluku ili zajedničku izjavu, poteban je konsenzus između stalnih članica Vijeća sigurnosti (Francuska, Velika Britanija, SAD, Kina i Rusija). Stoga je bilo teško očekivati da izjava koja se odnosi na Bosnu i Hercegovinu bude oštrije intonirana prema vlastima u RS, jer Rusija ne bi pristala na njen sadržaj.