Analiza NAP-a

UN-ova izjava: Kako međunarodna pasivnost i ruski veto oblikuju sudbinu Bosne i Hercegovine

un-vijece-sigurnosti-10

Izjava Vijeća sigurnosti UN-a o Bosni i Hercegovini može se posmatrati u nekoliko ključnih konteksta, ali uvijek se mora polaziti od histroijske uloge UN-a u odnosu na BiH, kao i trenutne međunarodne dinamike, koja uključuje utjecaj Rusije, ali i ulogu OHR-a.

Na temelju izjave, možemo vidjeti da UN, uprkos tome što poziva na politički dijalog, zapravo nije spreman poduzeti konkretne mjere koje bi mogle dovesti do stvarne stabilizacije. Pozivanje na dijalog, bez eksplicitne podrške za sankcije, angažman OHR-a ili jaču misiju EUFOR-a, može se smatrati nedostatkom odlučnosti.

Ovo pozivanje na dijalog i izbjegavanje konfrontacija također može odražavati trenutnu političku klimu unutar UN-a, gdje stalne članice (posebno Rusija, ali i Kina) često blokiraju drastičnije mjere.

UN je, nažalost, bio duboko umiješan u kontroverze vezane za Bosnu i Hercegovinu tokom agresije na BiH, UN je, iako bio prisutan na terenu, imao značajne propuste u zaštiti civila i održavanju sigurnosti. Najveći primjer ovoga bila je nemogućnost zaštite Srebrenice 1995. Godine.

UN-ove snage (UNPROFOR) bile su oslabljene restriktivnim mandatima i nemogućnošću da poduzmu učinkovite vojne akcije. Iako je UN naknadno osudio ove događaje, sam neuspjeh međunarodne zajednice da spriječi masakr ostavio je dubok trag u historiji BiH.

Danas, kad se gleda iz perspektive izjave Vijeća sigurnosti, čini se da UN i dalje ne donosi konkretne mjere koje bi zaista pomogle stabilizaciji BiH. Uvijek postoji velika politička kalkulacija unutar Vijeća sigurnosti zbog različitih interesa stalnih članica, a to dovodi do izostanka jasnih i odlučnih akcija u kriznim situacijama.

Nije slučajno što u izjavi Vijeća sigurnosti nije spomenut OHR. Uloga OHR-a, kao institucije koja je uspostavljena kako bi nadzirala provedbu Dejtonskog mirovnog sporazuma i bila garancija političke stabilnosti BiH, bila je i ostala vrlo osjetljiva. Podrška OHR-u od strane UN-a ili Vijeća sigurnosti BiH može biti problematična zbog političkih nesuglasica među članicama Vijeća sigurnosti, koje često imaju različite stavove o ulozi visokih predstavnika.

Od dvijehiljaditih godina, kada je međunarodna zajednica pod velikim pritiscima počela razmatrati smanjenje ovlasti OHR-a, argument je bio da BiH treba preuzeti odgovornost za vlastitu stabilnost. Izjava Vijeća sigurnosti sada, koja ne spominje OHR, može se interpretirati kao dodatna distanciranost međunarodne zajednice od direktne intervencije i kontrole u BiH, što samo podcrtava nesigurnost i nestabilnost.

Zato odluka UN-a možda jeste dobra, jer se deklarativno navode Ustav BiH, država BiH…No, podsjetimo da se i bjegunac Dodik poziva na Ustav I Dejtonski mirovni sporazum.

Izjava Vijeća sigurnosti UN-a iako formalno poziva na dijalog i očuvanje mira, može se tumačiti kao nastavak pasivne politike UN-a prema BiH. UN je, kroz svoju historiju, propustio pružiti pravične odgovore na krize i agresiju prema BiH, a izostanak potpore OHR-u samo dodatno naglašava nesigurnost međunarodnih nastojanja u BiH. Rusija, s pravom veta, ostaje ključni faktor koji ometa bilo kakvu ozbiljniju međunarodnu akciju, dok se BiH suočava s ozbiljnim političkim izazovima bez jasne međunarodne podrške.

(NAP)

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Groselj

Grošelj: Politika Vlade Slovenije je licemjerna. Dodiku se moraju uvesti sankcije!

IMG_3871

Evo zore, evo dana, nema više partizana: Dragan zove, Nermin kliče - oprosti nam poglavniče, dogodine treći bit će!

Gn8939GWsAA_vfM

Plenković podržao HDZ-ove pomaganje Dodiku: Dajemo punu podršku zahtjevima HDZ-a za izmjenama Izbornog zakona

stmluehrmann-bild

Spavajte mirno, države Bosne i Hercegovine neće biti! Već je nema!

486850458_973650478291225_875918181604280986_n

Ministarstvo pravde RS-a poslalo upozorenje pravosuđu RS-a: Prekinite saradnju sa državnim pravosuđem ili ostajete bez novca

UN - VS

Vijeće sigurnosti UN-a priprema izjavu o BiH: Podrška teritorijalnom integritetu, EUFOR-u, ali i poziv na “dijalog između oba entiteta, tri konstitutivna naroda i ostalih” te “smirivanje tenzija”

dodik

Dodik se požalio da se u Izraelu osjeća kao uljez: Došao sam da govorim o antisemitizmu, a otkrio sam da sam nepoželjan

Dodik Stevandic

Sud BiH raspisao međunarodnu potjernicu za Dodikom i Stevandićem

dubravko-campara-1-1

Dokumenti SIPA-e i Tužilaštva BiH otkrivaju: Tužilac Čampara danima u ladici držao potjernicu za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem. Tek 20. marta naredio je SIPA-i da unese potjernice u svoj sistem!

Let - Mile

Cessna Vlade RS sletjela u Banja Luku: Dodik se vraća kući, bh. policijske agencije ne ragiraju!

kreco-122-3

SIPA hapsi deset osoba u Bijeljini i okolini: Glavna meta je poznati kriminalac Željko Radovanović Krečo. Ova grupa je pokušala imenovati Slobodana Radinkovića za direktora SIPA-e!

Tanja Fajon

Umjesto uvođenja sankcija Dodiku, Tanja Fajon šalje demantije: Slovenija se "zalaže" da se sankcije Dodiku "usaglase na nivou EU"!

dodikrs-1

Dozvolite da se ne lažemo: Nije Dodik dužan provoditi zakone koji, formalno, ne postoje. SIPA i država su dužni da ga hapse po zakonima koji su na snazi

dodik-putin-7

Otputovao redovnom aviolinijom: Milorad Dodik u Moskvi. Saradnici mu obećali da će se u utorak sresti sa Putinom!

OSA - Galić

Glavni inspektor OSA-e "probio" policijski punkt u Ljubuškom kako bi izbjegao kontrolu: U vozilu OSA-e prevožen bjegunac Zoran Galić?!

dudo-munjic-2

Tužilaštvo BiH formiralo krivični predmet protiv tužioca Čampare: Gordanu Memiji dojavljivao informacije o istrazi Black Tie. Štitio čelnika FUP-a povezane sa kartelom. Dan nakon formiranja predmeta protiv Čampare, poplava u Munjićevoj kancelariji uništila dio dokumenata!

Možda vas zanima

foto-1_1740489374

Odluka Vlade FBiH: Zadužili se za 10 miliona KM za tekuću potrošnju, pa povećali naknade ministrima i savjetnicima za stanove i odvojeni život

dodikrs-1

Dozvolite da se ne lažemo: Nije Dodik dužan provoditi zakone koji, formalno, ne postoje. SIPA i država su dužni da ga hapse po zakonima koji su na snazi

Groselj

Grošelj: Politika Vlade Slovenije je licemjerna. Dodiku se moraju uvesti sankcije!

Mehmed Halilović

Kuvajćani donirali, Bosanci krali: Nestalo 1,2 miliona eura koje je Kuvajt donirao Ambasadi BiH u toj državi. Bivši ambasador Mehmed Halilović "ničeg se ne sjeća"