Kolumna Branka Perića: I da sutra stvori svoju državu, Dodik će za BiH biti bjegunac kojeg čeka suđenje

Dodik-spavanje-1

Ušli smo u drugi mjesec Dodikovog kriznog eksperimenta, a još uvijek ne znamo šta mu je bio cilj i kada će se i kako okončati. Niko ne priča o nužnosti političkog dijaloga i niko nema ideja, bar za razmišljanje. I niko se ne usuđuje da ponudi pomoć u raspetljavanju mrtvog čvora. Oni kojima smo do juče bili navodno najvažnija tačka spoljne politike, napustili su nas “bez pozdrava”. BiH više nije predmet njihovog interesovanja. Kaja Kalas je svratila u Sarajevo da kaže ono što smo slušali trideset godina. Utisci sa kojima je napustila Sarajevo mogli bi nas još više udaljiti od Brisela i zakovati našu krizu. Na konferenciji za medije lako je mogla zaključiti da smo u osporavanju i udaljavanju otišlo toliko daleko da u političkoj optici nema dodirnih tačaka. S kim bi bilo ko iz bijelog svijeta sa našim političarima mogao razgovarati? Svi znamo da trideset godina raznih kriza zahtijeva nove politike i nove ljude, ali niko ne zna kako do njih doći! Prokletstvo politike: znamo ko treba da ode, ali ne znamo ko treba da dođe!

U političkom diskursu niko ne razgovara o krizi i izlasku iz krize. Demonizuje se Milorad Dodik kao tvorac krize i bjegunac od zakona. U državi vladavine prava, osnovano se smatra da je u bjekstvu. I da sutra stvori svoju državu, za BiH će biti bjegunac koga čeka suđenje. Ali,  nije to predmet ovog osvrta. Da li je Dodik pripremao političku krizu koja je nastala? Prije bi se moglo reće da su konstantne krize oko slova i duha Dejtonskog sporzuma pripremale Dodika za krizni krešendo. Šmitov zakon, zloupotreba pravosudnog sistema i osuđujuća presuda bili su okidač za prelazak granice. Možda bi se moglo reći i da je Dodik je krizu iskoristio za ciljeve koje samo on razumije.

BiH je u političkoj krizi, slabijeg ili jačeg intenziteta, trideset godine. Građani BiH su taoci političke krize! Da je Dodik nešto pripremao bar bi znao koliko ljudi će ga podržati i preći na njegovi stranu. Ili bi povukao sve svoje poslanike i funkcionere javne vlasti sa državnog nivoa. Ništa od političkih priprema nismo vidjeli sve vrijeme suđenja, koje je trajalo godinu dana. Čini se da je više razmišljao o osnovnostu krivične optužbe i varijantama političke trgovine oko presude nego o političkm razlazu i rušenju ustavnog poretka. Osuđujuću presudu je doživio kao neoprostivu drskost Kristijana Šmita i bez mnogo razmišljana izvršio amputaciju pravosudno-policijskih institucija.

Politička kriza će trajati i metastazirati, sa Dodikom ili bez njega.  Već je aktuelna kriza oko izmjene izbornog zakona, nakon toga će stići nešto novo, i tako unedogled. Dejtonski sporazum se osmišljava kao beskonačna krizna sadašnjost.

Da li je Dodik izašao iz BiH i šta je dobio u političkom smislu, još se ne zna. Njegovi poslanici drže u rukama ključ za funkcionisanje BiH. To bi ukazivalo da je Milorad Dodik ostavio otvorenu mogućnost za neki novi model ustavne strukture BiH – federalni, konfederalni ili neki drugi. Ovih dana je nagovijestio i mogućnost neke drugačije strukture Tužilaštva i Suda BiH. Bilo bi mudro ove poruke iskoristiti za pokretanje dijaloga. Protek vremena nije nikome saveznik. Za sada ne poznajemo nikoga ko ima smjelosti da prognozira kuda plovi Dodikov brod.

Rijetki analitičari naših političkih zbivanja su izašli sa tezom o kiparskom modelu za BiH. Malo vjerovatno! Sličan model nije nigdje ponovljen nakon pedeset godina od podjele Kipra. Očigledno je da kiparski model nije za kopiranje. Ni Dodik se nije pozivao na postojeće modele razdvajanja i secesije, što će reći da  nema viziju osamostaljivanja Republike Srpske i stvaranje neke posebne državne tvorevine. Drugim riječima, svjestan je da je razlaz u ovom političkom trenutku nerealan. Šta mu ostaje? Ništa drugo nego  politički dogovor o rješenju krize!

Da zaključimo, nije pametno Dodika demonizirati i zatvarati oči pred svim našim krizama. Projekat Komšić, zakoni visokih predstavnika, Dodikov sudski slučaj i izmjene izbornog zakona su bliski primjeri duboke krize u kojoj se BiH nalazi.

Krize nastaju kao posljedica globalnih i nacionalnih lomova i  pogrešnih politika koje uvode društvo u fazu unutrašnjih konflikata koji se iz mnogih razloga ne mogu lako riješiti. Različit je spektar društvenih okolnosti koje nose potencijal krize. One mogu biti ekonomske, političke i kulturološke prirode. Krize ne stvaraju pojedinci. Oni u njima učestvuju tako što ih podstiču, usmjeravaju i koriste za svoje ciljeve. I Dodik je učestvovao u stvaranju kriza i koristio ih kao sredstvo političke moći.

Naša aktuelna kriza je trijumf jedne dugotrajne političke krize za koju su zaslužni visoki predstavnici, njihovi mentori i domaći politički kompradori, uključujući i Milorada Dodika.

Završavam tekst i slušam da je Milorad Dodik spreman da na određeno vrijeme zamrzne sporne zakone koje je donijela Narodna skupština kako bi se dala šansa dijalogu i dogovoru tri naroda. Kao da mi čita tekst. Hmm! Možda nevidljivi centri moći, ipak, nešto rade za nas!?

A ja noćas sanjam da je Kristijan Šmit stavio van snage svoju posljednju odluku o nametanju izmjena Krivičnog zakona BiH! Kada bi se snovi ostvarivali, Dodik bi u ovakvom slijedu događaja bio oslobođen. A, možda, i svi mi!?

(autor je bivši sudija Suda BiH Branko Perić)

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

mile_i_igor

Boravili u Banjoj Luci krajem aprila: Dodik preko švicarskih i njemačkih lobista pokušava svoj novac prebaciti u kriptovalute

Covic-Murphy-3

(Kol)umne misli Michaela Murphya: Penzioner koji je u državnu vlast uvukao Dodika i Čovića, a suspenzijom bošnjačkog glasa za ministra postavio Ramu Isaka, "zabrinut" za Bosnu!

Trojkasi-11

Verbalni sukobi i stvarni dogovor: Šta se zaista krije iza političkog teatra Dodika i Trojke

26022025 EUFOR 4

Zukan Helez: Komandant EUFOR-a mi je kazao da je dobio naredbu da se ne smije miješati u hapšenje Dodika

Trojkasi-10

Tako im Schmidt pomogao: Bagerom na Ustav BiH!

Dodik-ukazi

Dan nakon što mu je Poljska uvela sankcije Milorad Dodik završio i na crnoj listi Litvanije: Uz njega sankcionisani Višković i Stevandić

dodik-nsrs-11

Vlada Poljske uvela sankcije Miloradu Dodiku: Zabranjen mu ulazak, boravak i prolazak kroz ovu zemlju

De Luca

Otkrivamo imena američkih lobista koji rade za predsjednika RS: Tvrdili da istražuju USAID, a pripremaju dokumente za skidanje Milorada Dodika sa crne liste SAD-a!

26022025 EUFOR 4

Zukan Helez: Komandant EUFOR-a mi je kazao da je dobio naredbu da se ne smije miješati u hapšenje Dodika

Darko Ćulum

Obrat u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu: Darko Ćulum se želi vratiti na čelo SIPA-e!

covic niksic

Unatoč činjenici da se gradi ilegalno: Vlada Nermina Nikšića odobrila 1,2 miliona maraka za završetak zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru

dino specijalci

Prepiske iz oduzetog telefona Vahidina Munjića otkrivaju ko je štitio saradnike narko kartela: "Pita Konaković kad ćemo saopćenje. Ovo je Dini vrlo bitno"

Šmrk

Narko diler nastavlja s terorom: Šmrk godinama nekažnjeno zlostavlja Sarajlije i snima svoje brutalne akcije!

Puk Savčić

Dobrovoljačka ulica, 33. godine kasnije: Veterani 65. zaštitnog puka Vojske RS, jedinice koja je učestvovala u genocidu u Srebrenici, u centru Sarajeva. Njihov komandant Milomir Savčić je u bjekstvu!

mile_i_igor

Boravili u Banjoj Luci krajem aprila: Dodik preko švicarskih i njemačkih lobista pokušava svoj novac prebaciti u kriptovalute

SIPA-6

Ko vodi Državnu agenciju za istrage i zaštitu: Zašto se načelnik KIO-a SIPA-e Suad Hasanović viđa sa Ćulumom izvan zgrade Agencije?

Možda vas zanima

Šmrk

Narko diler nastavlja s terorom: Šmrk godinama nekažnjeno zlostavlja Sarajlije i snima svoje brutalne akcije!

dino-muzaferovic-cezar

U Sloveniji podignuta optužnica protiv Dine Muzaferovića - Cezara: Tereti se da je isplanirao ubistvo Satka Kekića, saradnicima ponudio 300.000 KM

mile_i_igor

Boravili u Banjoj Luci krajem aprila: Dodik preko švicarskih i njemačkih lobista pokušava svoj novac prebaciti u kriptovalute

Badzak

Konjički biznizmen kao "dvorski graditelj": Zagrljaj sa Čovićem i Nikšićem, nagrada "Večernjakov pečat", pa novi tender