Dokumenti Evropske energetske zajednice otkrivaju: Zvaničnici Vlade Crne Gore preskaču institucije BiH i sa Republikom Srpskom pregovaraju o hidrocentrali “Buk Bijela”

Mrdak

Vlada Crne Gore zaobišla je institucije Bosne i Hercegovine prilikom međudržavnih pregovora o “ekološkom uticaju” hidrocentrale Buk Bijela. Otkriva to dokument Sekretarijata Evropske energetske zajednice od 14. februara ove godine u kojem je navedeno da je Crna Gora formirala “ekspertni tim” sa Republikom Srpskom.

Institucije BiH bile su samo u “cc-u” dokumenta Sekretarijata Energetske zajednice upućenog Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske kojim je zatraženo izjašnjenje o gradnji hidrocentrale Buk Bijela.

U dokumentu se navodi da je Sekretarijat Evropske energetske zajednice jo 2021. godine zatražio informacije od nadležnih institucija u “Crnoj Gori i Republici Srpskoj”.

“Nadležna tijela izvijestila su da su ministarstva (Crne Gore i Republike Srpske, o.a.) osnovala zajedničko prekogranično stručno vijeće („Stručno vijeće”) sa zadaćom procijene i dogovora svih otvorenih pitanja u vezi s provedbom projekata, uključujući tačnu lokaciju i prekogranične utjecaje na okoliš ( s posebnim osvrtom na projekt Buk Bijela), do kraja 2021. godine. Nadalje, nadležna tijela su izvijestila da će o ishodu rada Stručne komisije obavijestiti Sekretarijat. Prema saznanjima Sekretarijata, prvobitni rok je odgođen za 2022. godinu zbog pandemije Covida 19, a zatim je ponovo odgođen zbog sajber napada u Crnoj Gori”, navedeno je u dopisu Sekretarijata Evropske energetske zajednice.

 width=

Da će ovaj tim biti formiran, najavljeno je još 2021. godine kada je tadašnji državni sekretar Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Crne Gore, Danilo Mrdak posjetio Trebinje gdje je razgovarao sa čelnicima Elektroprivrede Republike Srpske i Vlade RS. Tada je saopćeno da će “ekspertski tim” imati sedam članova. No, više od toga nikada nije objavljeno. Međutim, sada Sekretarijat Evropske energetske zajednice navodi da je tim već formiran i da institucije Bosne i Hercegovine nisu uključene, iako se radi o “međudržavnim pregovorima”.

“Svako tehničko-tehnološko i inženjersko rješenje koje garantuje da buduće vještačko jezero neće imati negativnih uticaja na rijeku Taru i da neće doći do potapanja ni jednog dijela rijeke Tare, za nas je u potpunosti prihvatljivo”,  izjavio je 2021. godine Danilo Mrdak.

Crnogorski zvaničnik Danilo Mrdak koji je je postao državni sekretar nakon što su stranke okupljene oko prosrpskih partija i URA-e Dritana Abazovića formirale Vladu te države, poznat je kao jedan od zagovornika litija koje je u Crnoj Gori organizovala SPC.

 width=

“Neka naša sloga bude poraz vragu”, govorio je 2020. godine profesor Mrdak, “ekološki aktivista” i “litijaš”.

Podsjećamo, vlasti Republike Srpske su, bez saglanosti institucija Bosne i Hercegovine, započele projekat “Buk Bijela”. Hidrocentralu su, kršeći odluke Ustavnog suda BiH koje su se odnosile na državnu imovinu, počele graditi elektroprivrede Republike Srpske i Srbije. Projekat će, međutim, trenutno u fazi mirovanja.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine (BiH) je u julu prošle godine podni prijavu Tužilaštvu BiH, jer Komisija za koncesije BiH nije provela njihovu odluku koja se tiče gradnje tri hidroelektrane na rijeci Drini. U pitanju je, rekosmo,  zajednički projekat Republike Srpske i Srbije vrijedan oko 520 miliona evra, a čiji je većinski  većinski vlasnik Srbija.

Kamen temeljac za prvu od tri hidroelektrane Buk-Bijela je položen polovinom 2021. godine. skoro svi zvaničnici iz Sarajeva oštro su se usprotivili realizaciji projekta na ovakav način. Jedini koji je direktno podržavo “enegretkske projekte na Drini” je ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković.

No, kako se sklapaju međudržavni sporazumi? Zakonom o postupku zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora propisana je je procedura zaključivanja i izvršavanja međunarodnih ugovora i druge radnje u vezi s međunarodnim ugovorima koje zaključuje Bosna i Hercegovina.

“Inicijativu za pokretanje postupka za zaključivanje međunarodnih ugovora mogu dati institucije Bosne i Hercegovine, entiteti, kantoni i druge regionalne i lokalne zajednice, te preduzeća, ustanove, nevladine organizacije i druga pravna lica iz područja svoga djelovanja. Inicijativa iz stava 1. ovog člana dostavlja se Vijeću ministara Bosne i Hercegovine preko ministarstva Bosne i Hercegovine u čiji djelokrug rada spadaju pitanja koja se uređuju međunarodnim ugovorom. Kada nadležno ministarstvo Bosne i Hercegovine ocijeni da je inicijativa iz stava 1. ovog člana opravdana, dostavlja je Vijeću ministara Bosne i Hercegovine sa nacrtom prijedloga za pokretanje postupka i osnovom za vođenje pregovora radi zaključivanja međunarodnog ugovora. Vijeće ministara Bosne i Hercegovine utvrđuje prijedlog za pokretanje postupka za vođenje pregovora radi zaključivanja međunarodnog ugovora čiji je sastavni dio osnova iz stava 3. ovog člana”, navedeno je u ovom Zakonu.

U konkretnom slučaju Vlada Republike Srpske bi inicijativu za zaključivanje sporazuma sa Srbijom trebala prvo dostaviti Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH. Ako MVTEO ocijeni da je projekat opravdan, materijali se dostavljaju Vijeću ministara koje usvaja prijedlog za pokretanje postupka za vođenje pregovora. Odluku o pokretanju postupka za vođenje pregovora, u skladu sa članom 6 ovog Zakona, donosi Predsjedništvo Bosne i Hercegovine. U pregovorima za zaključivanje međunarodnog ugovora Bosnu i Hercegovinu zastupa delegacija koju je odredilo Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, odnosno, po njegovom ovlaštenju, Vijeće ministara Bosne i Hercegovine. Nakon završenih pregovora delegacija za pregovore Bosne i Hercegovine dostavlja Predsjedništvu Bosne i Hercegovine i Vijeću ministara Bosne i Hercegovine izvještaj o pregovorima, a Ministarstvu inostranih poslova Bosne i Hercegovine i tekst međunarodnog ugovora. Predsjedništvo BiH, potom,donosi odluku o potpisvanju sporazuma sa usaglašenim tekstom. Nakon toga ide ratifikacija sporazuma. Sporazum ratifikuju oba doma Parlamentarne skupštine BiH. Na kraju sve, opet, ide u Predsjedništvo BiH koje odlučuje o ratifikaciji međunarodnog ugovora.

Suprotno svim ovim odredbama, vlasti Republike Srpske su započele dogovore i projekte sa Srbijom. No, nakon što je Drtian Abazović preuzeo kontrolu nad Vladom Crne Gore i institucije te države su preskočile institucije BiH.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

486850458_973650478291225_875918181604280986_n

Ministarstvo pravde RS-a poslalo upozorenje pravosuđu RS-a: Prekinite saradnju sa državnim pravosuđem ili ostajete bez novca

un-vijece-sigurnosti-10

UN-ova izjava: Kako međunarodna pasivnost i ruski veto oblikuju sudbinu Bosne i Hercegovine

dodik

Dodik se požalio da se u Izraelu osjeća kao uljez: Došao sam da govorim o antisemitizmu, a otkrio sam da sam nepoželjan

Dodik Stevandic

Sud BiH raspisao međunarodnu potjernicu za Dodikom i Stevandićem

milorad-dodik-8

Dodik: Donijeli smo odluku o formiranju granične policije Republike Srpske

Screenshot 2025-03-14 153221

Tužilaštvo BiH zaustavilo sve aktivnosti u Rs dok Dodik provodi državni udar: Šta rade Kajganić i 58 tužilaca?

d75ca613-ddbd-44f5-bd9f-2e4ec8fa49c2

Dodik putuje u Jerusalem: Sa Natanjahuom će govoriti na konferenciji o antisemitizmu

Screenshot-2025-03-12-184213

Četiri najmoćnija američka senatora traže da se Trumpova administracija koristi svim raspoloživim sredstvima protiv Dodika i pomagača

dubravko-campara-1-1

Dokumenti SIPA-e i Tužilaštva BiH otkrivaju: Tužilac Čampara danima u ladici držao potjernicu za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem. Tek 20. marta naredio je SIPA-i da unese potjernice u svoj sistem!

Screenshot 2025-03-14 153221

Tužilaštvo BiH zaustavilo sve aktivnosti u Rs dok Dodik provodi državni udar: Šta rade Kajganić i 58 tužilaca?

Screenshot 2025-03-17 154358

Elektroprivreda RS i Elektroprivreda HZ HB obustavile plaćanje mrežarine državnom preduzeću Elektroprijenos BiH

ZHK

Zapadnohercegovački kanton stavio van snage dva federalna zakona!

Let - Mile

Cessna Vlade RS sletjela u Banja Luku: Dodik se vraća kući, bh. policijske agencije ne ragiraju!

dodik-Istocno-7

A da li vam je pala napamet sljedeća mogućnost: RS neće biti međunarodno priznata država, iako će praktično biti država, BiH će imati vlast, SIPA, Sud BiH i Tužilaštvo će postojati, ali neće raditi u RS ...

Ramo ISak

Ako laže Ramo, ne laže depeša: FUP obavijestio kantonalne MUP-ove da imaju problem sa "depešnim saobraćajem" sa MUP-om RS-a!

Darko Ćulum

SIPA od 27. 2. nije provela nijednu akciju u RS, Ćulum razmatra (privremeno) povlačenje

Možda vas zanima

IMG_3179

Novi skandal u RS: Dodik naredio da policija RS iz Narodne skupštine RS izbaci njemačku ministricu Anu Lirman!

Screenshot 2025-04-04 124839

Tužilaštvo BiH spava: 'Bjegunac' iz SIPA-e Darko Ćulum na obilježavanju Dana policije Rs, ignorisao pitanje o hapšenju Dodika

dom-naroda-1

Delegati SDA, DF-a i SBiH-a: Bez prethodnog glasanja o smjeni SNSD-ovih kadrova nema rasprave o Izbornom zakonu

FFBarb5XIAkrY-f

Ko je šef Interpola Ahmed Naser Al Raisi: Od kršenja ljudskih prava do tolerisanja Srbije prilikom nezakonitih izručenja!