Predmet “državni udar”: Kajganić raspustio tužilački tim koji vodi istragu protiv Dodika, Stevandića i Viškovića. Istraga prepuštena samo tužiteljici Vedrani Mijović, kćerki bivšeg kadra SNSD-a

kajganic-i-dodik-2

Glavni državni tužilac Milanko Kajganić raspustio je tužilački tim koji je vodio istragu protiv Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića u predmetu “državni udar”, saznaje Istraga.ba. Kajganić je odluku donio početkom ove sedmice, a predmet “državni udar” od sada će dužiti samo tužiteljica Vedrana Mijović, kćerka bivšeg SNSD-ovog kadra Slavka Jovičića Slavuja.

U ovom timu ranije je, prema informacijama Istrage, bilo čak devet tužitelja. No, ni dok je postojao “tužilački tim” efekti ove istrage nisu bili vidljivi. Podsjećamo, krajem februara i početkom marta ove godine Narodna skupština Republike Srpske usvojila je zakone kojima je zabranila rad nekoliko državnih institucija na području tog entiteta. Zakoni su usvojeni nakon što je Sud Bosne i Hercegovine prvostepeno osudio predsjednika RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog krivičnog djela nepoštivanje odluka OHR-a.

Nakon što su ovi zakoni usvojeni, Tužilaštvo BiH je formiralo predmet protiv predsjednika RS Milorada Dodika, predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića i premijera RS Radovana Viškovića zbog sumnje da su počinili krivično djelo napad na ustavni poredak BiH. Ubrzo je donesena i naredba o proviđenju istrage protiv Dodika i drugih, te su im upućeni pozivi za ispitivanje u svojstvu osumnjičenih. Dodik, Stevandić i Višković se nikada nisu odazvali pozivu, te je Tužilaštvo zatražilo određivanje pritvora.

Sud Bosne i Hercegovine je sredinom marta, prihvatio prijedlog Tužilaštva te je odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću. Iako je rješenje i pritvoru doneseno 12. marta ove godine, tadašnji član tužilačkog tima Dubravko Čampara je naredbu za hapšenje Dodika policijskim agencijama poslao tek 20. odnosno 21. marta.

“Na osnovu člana 35. stav 2, tačka e) Zakona o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine izdajem NAREDBU….. da u skladu sa vašim rukovodnim i zakonskim ovlaštenjima obavijestite sve organizacione jedinice vaše policijske agencije da je navedena osumnjičena lica (Nenad Stevandić, Milorad Dodik i Radovan Višković) potrebno bez odlaganja lišiti slobode i dovesti pred Sud BiH”, navedeno je u Naredbi koju je Graničnoj policiji BiH, SIPA-i, MUP RS, FUP-u i Policiji Brčko distrikta dostavio državni tužilac Dubravko Čampara. Centralna potraga za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem u sistem SIPA-e je unesena tek 21. marta ove godine.

U periodu između određivanja pritvora i izdavanja naredbe za lišenje Nenad Stevandić je uspio preći granicu BiH. Nekoliko puta poslije toga, Dodik, Stevandić i Višković nesmetano prelazili granicu. Granična policija BiH nije poduzimala ništa, a Državna agencija za istrage i zaštitu – SIPA, Dodika je “pokušala” uhapsiti samo jednom, i to u Istočnom Sarajevu.

U međuvremenu, Sud BiH je naredio raspisivanje međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem, ali je Generalni sekretarijat Interpola odbio ovu potjernicu unijeti u svoj sistem uz obrazloženje da se radi o “političkom procesu”.

Nakon što je Interpol odbio raspisati međunarodnu potjernicu, na snazi je ostala samo ona centralna potjernica koja vrijedi za policijske agencije u BiH. Međutim, nijedna policijska agencija u BiH nije poduzela nijednu konkretnu akciju da bi uhapsila Dodika.

Interes javnosti je vremenom “jenjavao” da bi, na kraju, glavni državni tužilac Milanko Kajganić odlučio raspustiti tim i predmet prepustiti tužiteljici Vedrai Mijović koja je, prije dvije godine, od Aleksandra Vučića preuzela orden kojim je, povodom Dana državnosti Srbije, posthumno odlikovan njen otac Slavko Jovičić Slavuj.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Goran-Selak-1

Savo Minić predložio ministre za novu Vladu RS: Goran Selak ministar pravde, proruski kadar Željko Budimir postaje ministar unutrašnjih poslova, Siniša Karan izgubio MUP

Tanja Fajon

Slovenački portal Necenzurano tvrdi: Amerikanci pokušavaju spriječiti da Slovenija uvede sankcije Miloradu Dodiku

Dodik i Jankovic

Problemi u vladajućoj koaliciji u Sloveniji: Sankcije Dodiku podijelile Vladu!

EK

Konaković ubijeđen da se 'riješio' Dodika pa mu svejedno gdje će biti sjedište Apelacionog odjeljenja Suda BiH

CIK-sjednica-2

CIK danas donosi odluku: Razmatraju se dva datuma za održavanje prijevremenih izbora za predsjednika RS-a

milorad-dodik-7

Dodik između procedura i realnosti: Ima li država snagu da provede vlastite odluke?

dodik-Istocno

Granična policija BiH ne poštuje presudu Suda BiH: Dodiku omogućen VIP prelazak granice u svojstvu predsjednika RS. Iz centrale Granične policije službenicima naređeno da se prema Dodiku odnose "kao i do sada"

14

NSRS usvojila 13. zaključaka: Od Dodika se zahtjeva da zadrži mandat predsjednika RS, a ko bude sarađivao sa CIK-om u vezi prijevremenih izbora bit će krivično gonjen

HZ HB

Službeno oživljavanje paradržave iz UZP-a: Aktivni pripadnici MUP-a SBK i FUP-a pozirali sa zastavom na kojoj je pisalo MUP Hrvatske republike Herceg Bosne

karta etnicka

Konsocijacija kao legalizacija posljedica agresija, UZP-a i genocida: Etnoteritorijalno omeđavanje unutar Bosne i Hercegovine

Sanin Musa

Ko je Sanin Musa: Porodična tragedija odvela ga je na put vjerskog fanatizma; maloljetnu sestru pretukao jer nije poštovala "propise", istraživan zbog atentata na Ugljena...

Šmrk

Objavljujemo Sky dokaze o kriminalu Admira Arnautovića: "Šmrk se hvali da je finansirao Konakovićevu kampanju"... "Pjevačicu Senidah polijte kiselinom i izbijte joj sve zube"... "Kokain je beton. Ide kilogram za Split"

dzermin i sanita

Dvojac bez kormilara: Tužiteljica Sanita Imamović privela novinarku Natašu Zubac-Miljanović jer je stranim ambasadama slala mailove protiv tužioca Džermina Pašića!

Zukic-Sarajlic

Presuda Općinskog suda u Sarajevu u predmetu Bosna: Amiru Zukiću godina zatvora, Džananović oslobođen optužbi

droga Kokain

Velika međunarodna akcija u vodama u blizini Francuske: Bosanac iz Foče organizirao krijumčarenje 4,8 tona kokaina iz Južne Amerike

avdo3_1

Fizički napadnut glavni urednik Istrage Avdo Avdić: Sin Sanina Muse nasrnuo na njega

Možda vas zanima

BiH - košarka

Kiparski scenarij za mirnu Bosnu: Put od Sredozemlja do Baltika ide preko Kavkaza

igman

Uprava nije na vrijeme osigurala sirovine: Potop dionica Igmana nakon obustave rada, za dan 'izbrisano' 15 miliona KM!

schmidt

U ime koga i na čiji račun putuje svijetom: Christian Schmidt – visoki predstavnik ili ministar vanjskih poslova BiH?

Goran-Selak-1

Savo Minić predložio ministre za novu Vladu RS: Goran Selak ministar pravde, proruski kadar Željko Budimir postaje ministar unutrašnjih poslova, Siniša Karan izgubio MUP