PDP podržao veto

Poslanici NSRS potvrdili veto Željke Cvijanović na Zaključak Predsjedništva BiH: Zahtjev EUFOR-u da pomogne u hapšenju Dodika nije stupio na snagu

14._posebna_sjednica_nsrs_8

Na današnjoj 21. posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske poslanici su potvrdili veto članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović na zaključak usvojen u Predsjedništvu većinom glasova koji poziva EUFOR da asistira policijskim agencijama u BiH u hapšenju zvaničnika RS-a koji su pod istragom Tužilaštva BiH zbog ugrožavanja ustavnopravnog poretka BiH.

Osim stranaka koje čine vladajuću koaliciju, veto su podržali i predstavnici srpske opozicije, PDP i SDS, dok je Lista za pravdu i red Nebojše Vukanovića bila protiv.

Zaključak o razmatranju unutrašnjopolitičke situacije u Bosni i Hercegovini povodom napada organa vlasti entiteta Republika Srpska na ustavni poredak Bosne i Hercegovine usvojen je na 22. redovnoj sjednici Predsjedništva BiH, održanoj 12. maja 2025. godine, Cvijanović je proglasila destruktivnim po vitalne interese RS-a.

Zaključak koji su predložili Denis Bećirović i Željko Komšić odnosi se na zahtjev EUFOR-i da asistira prilikom hapšenja rukovodstva Republike Srpske, za kojim je pokrenuta potjernica.

“Predsjedništvo Bosne i Hercegovine zvanično poziva snage EUFOR-a koje su stacionirane u BiH da osiguraju asistenciju policijskim agencijama BiH u provođenju odluke pravosudnih organa BiH (slučaj Milorad Dodik i ostali). Predsjedništvo ovaj zaključak dostavlja komandantu EUFOR snaga u BiH”, navodi se u zaključku.

Po Ustavu BiH ukoliko NSRS dvotrećinskom većinom potvrdi veto, Zaključak Predsjedništva BiH ne stupa na snagu. Veto Cvijanović na Zaključak Predsjedništva BiH podržalo je 64 poslanika NSRS čime je zadovoljen prag od 2/3 te je Zaključak stupio na snagu. Sjednici je prisustvovalo 69 poslanika.

Predsjednik PDP-a Draško Stanivuković uoči glasanja je kazao da na ovom pitanju “nema vlasti i opozicije” i da niko ne smije podržati “preglasavanje” člana Predsjedništva BiH iz reda Srba.

 

 

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

G7F936HWIAA-RXo

Poruke Flemingove posjete: Dodik kontaminiran, Bećirović nebitan

Denis-Becirovic-1

Denis Bećirović i diktatura bezličnosti

Ivan Sabolić

Hrvatski ambasador u BiH ignoriše institucije BiH: Ivan Sabolić se nije odazvao na konsultacije u Predsjedništvo, na Konakovićevo pismo ne odgovara!

zeljka-cvijanovic-5

Analiza Harisa Imamovića: Dobre namjere nisu dovoljne za očuvanje dejtonskog mira

Kovač

Miro Kovač, nekada ministar, sada avanturist

dodik-1-13

Američki OFAC sa crne liste skinuo Milorada Dodika i Željku Cvijanović: Sankcije ukinute za ukupno 48 fizičkih i pravnih lica

zeljka-cvijanovic-5

Istraga.ba saznaje: Milorad Dodik i Željka Cvijanović danas će biti skinuti sa američke crne liste

PRedsjednistvo-BiH-12-2

Predsjedništvo BiH jednoglasno odlučilo: Zbog angažmana na uspostavljanju mira u Gazi Trump nominovan za Nobelovu nagradu za mir

Možda vas zanima

juzna_interkonekcija_plin

Američki energetski projekat s Dodikovim krugom

sebija i konakovic2

NiP i slučaj Sebije Izetbegović: Simbolička likvidacija „prve dame“ SDA prije četiri godine Konakoviću je donijela glasove – sada bi ga mogla koštati izbora

Grabovica1

Uloga Elvedina Grabovice u svjetskoj revoluciji

Grabovica i nikšić

Poslovni partner porodice Nermina Nikšića: Elvedin Grabovica, kao podizvođač, dobio poslove na Autocestama FBiH vrijedne 2,5 miliona maraka. Veći dio novca prebacio u Hrvatsku!