Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH: “Ne možemo potvrditi legalitet agentica koje su se žalile u predmetu Kovačević”

Sud-Strazbur

Ne može se potvrditi lagalitet i legitimitet dvije agentice koje su Evropskom sudu za ljudska prava uputile zahtjev za preispitivanje presude u slučaju Slaven Kovačević.

Ovo je, ukratko, stav Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH u vezi sa trenutnim statusom Monike Mijić i Harise Bavčić te ranijim statusom Jelene Cvijetić koja je bila potpisnik Zahtjeva za preispitivanje presude Kovačević.

“O svim naprijed navedenim okolnostima koje se tiču same presude Kovačević, zaprimanje pismena od Evropskog suda i slično, agenti nikad nisu obavijestili Ministarstvo kao resorno nadležno. S tim u vezi, ovim se potvrđuje da Vijeće ministara BiH nije razmatralo legalnost i legitimitet statusa vršilaca dužnosti za zastupanje te, stoga, Ministarstvo kao resorno nadležno ne može potvrditi legalnost i legitimitet trenutna dva agenta koja rade u Uredu agenta BiH”, navedeno je u aktu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

 width=
stav Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice

Ministarstvo dalje navodi da agentice nikada nisu zvanično dostavile odluku Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Kovačević ni Vijeću ministara BiH niti Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice.

“Prema saznanjima Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH v.d. agentice su pripremile informaciju o postupku pred Evropskim sudom za ljudska prava u presudi Kovačević protiv BiH, ali, iz samo agentima poznatih razloga, ista nije dostavljena na upoznavanje i razmatranje Vijeću ministara ni resornom Ministarstvu”, navedeno je u dokumentu Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice.

Podsjetimo, Evropski sud za ljudska prava u Strazburu zatražio je krajem oktobra  od vlasti u BiH da se izjasne o tome da li agentice koje su zatražile preispitivanje presude u slučaju Slaven Kovačević imaju aktivnu legitimaciju za zastupanje BiH. Izjašnjenje o mandatu Monike Mijić i Jelene Cvijetić Sud iz Strazbura je zatražio nakon što je sam aplikant Slaven Kovačević u svom dopisu Sudu konstatirao da agentice nisu u mandatu, jer im je dva puta produžavan vd. mandat koji maksimalno može trajati tri mjeseca.

Ova dopis iz Strazbura agentice nisu dostavile resornom Ministarstvu za ljudska prava koje je, potom, predložilo da se Vijeće ministara BiH izjasni o svemu. Međutim, predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto nije dopustila da se na posljednjoj oktobarskoj sjednici ta tačka uvrsti u dnevni red. Krišto je kazala da će ona, u ime BiH, odgovoriti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu u skladu sa zadatim rokom (1.11.).

Zahtjev za preispitivanje (žalba) potpisale su dvije bh. agentice – Monika Mijić i Jelena Cvijetić. “Žalba” je upućena 19. septembra, odnosno posljednjeg radnog dana Jelene Cvijetić na poziciji agentice BiH pred Sudom u. Strazburu. Dvanaest dana prije nego što je uputila žalbu, aktualni saziv Vijeća ministara BiH je Jelenu Cvijetić imenovao za pravobraniteljicu Bosne i Hercegovine.

Ovo je prvi put da Bosna i Hercegovina traži preispitivanje bilo koje odluke Evropskog suda za ljudska prava koja se odnosi na izborno  zakonodavstvo – odnosno ustavni uređenje.

Podsjetimo, Evropski sud za ljudska prava je presudio da je Slavenu Kovačeviču, kao biraču i građaninu Sarajeva, uskraćeno pravo da glasa za kandidata za člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske. Sud je konstatovao da je Predsjedništvo BiH državna institucija i da bi svi građani morali imati pravo da biraju sve članove Predsjedništva BIH. Time je, faktički, Sud utvrdio da je, pored etničke diskriminacije, na u bih na snazi i teritorijalna diskriminacija. Da bi se ta diskriminacija otklonila, nužno je imati jednu izbornu jedinicu prilikom izbora članova Predsjedništva BiH i delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Nezadovoljne ovim odlukama, bh. agentice Monija Mijić (HDZ) i Jelena Cvijetić (SNSD) uputile su zahtjev za preispitivanje. Agentica Harisa Bavčić nije potpisala ovu žalbu, iako je, kako saznajemo, podržala kolegice prilikom sačinjavanja zahtjeva za preispitivanje.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Ivana Jelic CG

Slučaj Slaven Kovačević: Zašto danas, u doba mirne agresije na BiH, crnogorski glas opet stoji na stranu istih zločinačkih politika Miloševića i Tuđmana?

Screenshot 2025-06-25 195805

Hrvatske politika uz podršku Schmidta i nezainteresovanost Sarajeva ostvarila cilj: Kako je srušena presuda Kovačević protiv BiH

slaven_kovacevic_istraga_sedmice_hayat_televizija2

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu presudio: Poništava se prvobitna presuda u predmetu Slaven Kovačević. BiH ne može biti jedna izborna jedinica

pravosude-cekil

Nova presuda Suda u Strazburu protiv BiH: Podaci iz advokatskih telefona moraju biti zaštićeni

Sud-Strazbur

Neznanje ili žurba zbog predmeta o kojima će odlučivati: Ministarstvo vanjskih poslova BIH raspisalo konkurs za imenovanje bh. sudije u Strazburu pozivajući se na akt koji nije na snazi već 11 godina!

denis-b-1

Denis Bećirović se priključio HDZ-u: Pokreće proceduru za uklanjanje Farisa Vehabovića, želi novog bh. sudiju u Strazburu. Bećirovićevi favoriti - Nedim Ademović i Neven Anđelić!

Kristo-

Ministar Zukan Helez pisao Sudu u Strazburu: "Borjana Krišto je pisala u svoje ime, Bosna i Hercegovina nije donijela odluku da se žali na presudu u slučaju Kovačević"

vijece-ministara-BiH

Kakav će stav zauzeti Vijeće ministara BiH: Sud iz Strazbura zatražio od BiH da se izjasni da li agentice koje su se žalile na presudu u slučaju Kovačević imaju "aktivnu legitimaciju"

Neške - Luka

Objavljujemo fotografije koje dokazuju veze sa zemunskim klanom: Dok je bio ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić se družio sa Ljubanom Ećimom i Lukom Bojovićem!

dudo-i-aljosa-1

Tužilaštvo BiH i formalno otvorilo finansijsku istragu protiv Dubravka Čampare: Aljoša registrirao firmu u Istočnom Sarajevu, Mirsad Crnovršanin u Nevesinju, Maida Čampara na Palama!

mirsad-crnovrsanin-1

Pozadina napada na Mirsada Crnovršanina: Kako su tužioci Pašić i Čampara isporučili svog omiljenog advokata Škaljarskom klanu

bh-telecom-1

Novac iz Sarajeva ide za Banju Luku: BH Telecom najveći dio oglasnog budžeta dao marketinškim agencijama iz RS!

2023-02-26

Francuska kompanija ponudila Aerodromu Sarajevo preuzimanje bescarinske trgovine: Uposlenici Odjela trgovine protiv privatizacije

Irfan Čengić

Odluka objavljena u Službenom glasniku RS: Poništena fakultetska diploma načelnika Starog Grada Irfana Čengića!

Obren Bužanin

Pravosuđe RS okrenulo leđa Miloradu Dodiku: Vrhovni sud RS imenovao Obrena Bužanina za člana VSTV-a BiH. Popunjeno mjesto koje je ostalo upražnjeno nakon ostavke sutkinje Ljiljane Bošnjak-Glizijan!

rok-snezic-123

Međunarodna akcija "MAT": SIPA pretresa objekte Dijane Đuđić i drugih saradnica slovenačkog "biznismena" Roka Snežiča!

Možda vas zanima

Dodik-spavanje-1

Tajni pregovori s pravosuđem: Dodik dogovara fiktivnu predaju da bi mu bio ukinut pritvor. Njegov advokat ga izvijestio da je "jedna sutkinja iz Apelacije završena"!

dzermin-pasisv-4

Evakuiran dio zgrade Tužilaštva BiH: Ispod automobila tužioca Džermina Pašića pronađen uređaj za praćenje. U toku je i KDZ pregled zgrade!

vlada ks

Zbog budžetskog deficita: Kanton Sarajevo se zadužuje za 90 miliona maraka

kajganic-i-dodik-2

Predmet "državni udar": Kajganić raspustio tužilački tim koji vodi istragu protiv Dodika, Stevandića i Viškovića. Istraga prepuštena samo tužiteljici Vedrani Mijović, kćerki bivšeg kadra SNSD-a