Granična policija Bosne i Hercegovine još uvijek nije objavila rezultate istrage otvorene u martu o tome kako je Milorad Dodik, predsjednik Republike srpske uprkos centralnoj potjernici prešao državnu granicu prema Srbiji.
Umjesto potrebnih odgovora, javnost je 12. aprila dočekao novi šok – Dodik je ponovo prešao granicu, bez ikakvih posljedica i uz potpuni muk institucija. Da tuga bude veća i OSA se priključila istrazi!
Ali, mahnuo je tako Dodik svekolikom pučanstvu s Informera, na kojem je prije svega pružio punu podršku Aleksandru Vučiću.
Podsjetimo, Dodik je u februaru 2025. osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini. Uprkos toj presudi i aktivnoj potjernici, već u martu je zabilježen njegov put u Srbiju, što je potaklo brojne sumnje u funkcionisanje sigurnosnog i pravosudnog sistema u BiH. Granična policija tada je otvorila istragu, no njeni rezultati nikada nisu objavljeni.
I dalje nas uvjeravaju da je strpljenje u ovoj situaciji ključno, te da puno povjerenje u institucije BiH mora biti bez ikakve sumnje, i da će na kraju Dodik biti uhapšen i saslušan zbog krivičnog djela koje mu se stavlja na teret. Ali, kako da se to povjerenje ostvari kada institucije BiH, posebno sada Granična policija BiH ne mogu da odgovore na jednostavna pitanja – kako je i ko omogućio Dodiku prelazak granica.
Sve je jasnije da bez konkretnih koraka domaćih institucija, Dodik sve više jača unutar vlastitog entiteta, a institucije države ostaju nijeme, tačnije slabije u odnosu na njega!
Pitanja su brojna ko mu je omogućio prelazak granice, da li je neko unutar sistema svjesno zažmirio (sigurno jeste, sumnjamo da koristi migrantske skele), i zašto se rezultati martovske istrage još uvijek kriju od javnosti?
Nedostatak transparentnosti u vezi s istragama i nejasni odgovori o tome kako je Dodik mogao preći granicu, postavljaju ozbiljne sumnje u funkcionisanje tih institucija.
Sve ove nesigurnosti doprinose dubokom osjećaju institucionalne krize koja prijeti daljoj destabilizaciji države, što bi u konačnici moglo značiti da bi Dodik mogao dobiti tako priželjkivani dijalog.
Za građane, ali i za međunarodne aktere, ovo postavlja ozbiljna pitanja o budućnosti političkog sistema BiH i o tome koliko su domaće institucije sposobne da se odupru političkom utjecaju pojedinaca poput Dodika. Za sada su se pokazali potpuno neuspješni!