Dok je Dodikov državni udar u ladici, a Čovićevo postupanje proevropsko, nepodobni dio “političkog Sarajeva” pod istragom: Istraži Izetbegovića zbog neprovođenja “Ljubića”

kajganic-scaled

Koliko su otuđene institucije Bosne i Hercegovine može se s vremena na vrijeme jasno vidjeti, posebno kada je riječ o pravosudno-policijskim organima koji, narodski rečeno, i na prvi pogled, ne znaju kud gone!

Ali znaju dobro. I djeluju po matrici u kojoj nam pamet razvlači kao onomad Ratko Mladić koji je tukao Velušiće, jer “tamo nema srpskog življa” (sarajevsko naselje).

Upravo tako Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) na čijem je čelu Darko Ćulum (blizak SNSD), po nalogu glavnog državnog tužioca Milanka Kajganića razvlači pamet bh. javnosti s predmetima i istragama u kojima su glavne mete Bošnjaci.

Nema više dileme u taj srpski projekat, a nakon što su objavljeni dokumenti koji govore da su 10. jula pokrenute aktivnosti usmjerene protiv Bakira Izetbegovića, lidera SDA te traže od Predsjedništva BiH dokumente koji se odnose na reviziju presude Međunarodnog suda pravde po tužbi BiH protiv Srbije.

Naravno, da SIPA-u i Tužilaštvo ne zanima država Bosna i Hercegovina već Izetbegović, kojeg se valja sada uvaljati u pravosudno blato, u kojem već godinama ‘plivaju’ i heroji Bosne i Hercegovine. Sudbinu su im napisali u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine u montiranim optužnicama, sa sumnjivim svjedocima (upravnik logora Batkovići svjedočio protiv optuženih u slučaju Dobrovoljačka) za ratni zločin gdje moraju dokazivati svoju nevinost dok npr. Milomir Savčić, optuženik za genocid slobodno šeta Srbijom. Na slobodu je dospio upravo uz pomoć uposlenika Tužilaštva BiH!?

Ne bilo kojih uposlenika, već direktno uz pomoć glavnog tužioca Milanko Kajganić, koji je na krilima Američke ambasade u BiH stigao na ovu poziciju. Mediji su danima pisali da je upravo on uključen u slučaj koji se vodi protiv odbjeglog nekadašnjeg komandanta 65. zaštitnog motoriziranog puka pri Glavnom štabu tzv. Vojske Republike Srpske (VRS) Milomira Savčića.

Njegova uloga nije rasvijetljena, ali on i dalje uživa svu podršku međunarodne zajednice ali i predstavnika Trojke, kojima isto neće biti mrska istraga protiv Izetbegovića. Jednako kao što Nerminu Nikšiću nije mrsko i što slučaj ‘Bosnalijek’ tapka u mjestu, dok avgust žurno dolazi!

SIPA, kojom su nekad vladali ‘The Chetniksi’, vraća se na stari kolosijek.
Oni rade po nalogu Tužilaštva BiH, pa 10. jula, dan nakon što je Milorad Dodik objavio u Službenom glasniku nepriznavanje Ustavnog suda BiH u Republici srpskoj čime je napravio svojevrsni državni udar, pokrenuli predistražne radnje protiv Bakira Izetbegovića zbog, pazite sada, navodnog počinjenja krivičnog djela “neizvršenje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH” u ‘slučaju Ljubić’!?

Da mozak se zaledi. Presude za koju je i sam visoki predstavnik Christian Schmidt kazao da je provedena i da je za njega ta priča završena!

Nije nam SIPA otkrila niti je Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu protiv Dragana Čovića zbog neizvršavanja ‘presude Ljubić’, jer je bio član Kolegija u zakonodavnoj vlasti!

Pretpostavka je da tu nema materijala, baš kao što su se izgubili dokumenti od državnog Suda do Kantonalnog tužilaštva, pa Čović nakon nepravosnažne osuđujuće presude biva oslobođen! Nikada se pravosuđe nije bavilo krivcima za gubljenje dokumentacije!

I tako nam pamet razvlače godinama ‘krhajući’ milione u neke reforme u kojima je samo jačala matrica po kojoj je Tužilaštvo BiH, a i SIPA nadležna za područje Federacije, mahom Bošnjake.

Jer neprovođenje ‘presude Komšić’ ne sekira pravosuđe, kao ni ine presude Suda za ljudska prava iz Strazbura.

Vrijeme je da se definitivno Tužilaštvo BiH proglasi federalnom institucijom, jer na tlo Republike srpske ne stižu. Zaduženi su za federalne respiratore, a za industrijski kisik koji su u Rs davali pacijentima nisu.

Nisu zaduženi ni za sumnjive nabavke poljske bolnice u Rs, kao niti za državni udar koji dolazi iz ovog bh. entiteta. Jer da jesu, 10. Jula hapsili bi po Banjoj Luci, a ne bi piskarali naredbe koje neće dovesti do ozdravljenja bh. društva, već novih pravosudnih lakrdija u kojima se ima za cilj Bošnjake prikazati kao korumpirane i kriminalizirane, jednako kao što se pokušavaju pripadnici Armije RBiH i MUP-a R BiH prikazati zločincima, kao da oni nisu bili jedina legalna vojska na tlu Republike BiH koja se branila od agresora!

I sada u vrijeme državnog udara Milorada Dodika valja skrenuti pažnju na drugu stranu. Ne treba imati sumnju da će mediji danima pisati o istragama protiv Izetbegovića, dok će nam vozovi ka EU sve brže prolaziti. A, ko će bolje pomoći Dodiku u tome od njegovog Kajganića i Ćuluma!

(NAP)

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

dodik-Istocno

Slučaj "bjegunci" analizira penzionisani sudija Branko Perić: Dodik je srušio institucije BiH i RS-a. Dobio je slobodu kretanja, politički legitmitet, a nije izgubio ništa

Igor-zeljka-mile

Novi tajni pregovori u toku: Dodik "obećao" da će se povući sa čela SNSD-a ako bude oslobođen. Amerikanci žele Željku Cvijanović na čelu stranke. Igor Dodik se protivi

Trojkasi-11

Kako su popucali "obruči" oko Dodika: Poslije juna je došao juli nakon kojeg više ništa neće biti isto

dodik-nsrs-11

Ono što smo najavili dogodilo se: Dodik se pojavio pred Sudom. Ukinut mu pritvor na prijedlog Tužilaštva. Nema više ni potjernice

Dodik-spavanje-1

Tajni pregovori s pravosuđem: Dodik dogovara fiktivnu predaju da bi mu bio ukinut pritvor. Njegov advokat ga izvijestio da je "jedna sutkinja iz Apelacije završena"!

kajganic-i-dodik-2

Predmet "državni udar": Kajganić raspustio tužilački tim koji vodi istragu protiv Dodika, Stevandića i Viškovića. Istraga prepuštena samo tužiteljici Vedrani Mijović, kćerki bivšeg kadra SNSD-a

IMG_0804

Licemjerni čuvari lažnog morala: Dok se u Sarajevu osuđuje infarkt, entitet slobodnih ubica završava etničko čišćenje!

dodik-Istocno-7

Objavljujemo novi Dodikov zakon o zaštiti ustavnog poretka RS: Specijalni tužilac moći će "oduzimati" predmete od okružnih tužilaca. Pokušaj hapšenja zvaničnika RS bit će krivično djelo

Trojkasi-11

Kako su popucali "obruči" oko Dodika: Poslije juna je došao juli nakon kojeg više ništa neće biti isto

Neške - Luka

Objavljujemo fotografije koje dokazuju veze sa zemunskim klanom: Dok je bio ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić se družio sa Ljubanom Ećimom i Lukom Bojovićem!

Dodik-spavanje-1

Tajni pregovori s pravosuđem: Dodik dogovara fiktivnu predaju da bi mu bio ukinut pritvor. Njegov advokat ga izvijestio da je "jedna sutkinja iz Apelacije završena"!

Igor-zeljka-mile

Novi tajni pregovori u toku: Dodik "obećao" da će se povući sa čela SNSD-a ako bude oslobođen. Amerikanci žele Željku Cvijanović na čelu stranke. Igor Dodik se protivi

Thompson

Kolumna Andreja Nikolaidisa: U Zagrebu smo, dakle, u punom sjaju vidjeli estetiku političkog hrišćanstva. Pa ipak, Balkanom i dalje kruži bauk političkog islama

dudo-i-aljosa-1

Tužilaštvo BiH i formalno otvorilo finansijsku istragu protiv Dubravka Čampare: Aljoša registrirao firmu u Istočnom Sarajevu, Mirsad Crnovršanin u Nevesinju, Maida Čampara na Palama!

mirsad-crnovrsanin-1

Pozadina napada na Mirsada Crnovršanina: Kako su tužioci Pašić i Čampara isporučili svog omiljenog advokata Škaljarskom klanu

2023-02-26

Francuska kompanija ponudila Aerodromu Sarajevo preuzimanje bescarinske trgovine: Uposlenici Odjela trgovine protiv privatizacije

Možda vas zanima

Screenshot 2025-07-11 164937

Evropo, probudi se: Munira Subašić i šamar licemjerju svijeta, govor koji je nadjačao tišinu Potočara!

Federacija BiH

Prvi put u historiji: Federacija BiH se zadužuje na Londonskoj berzi za oko 350 miliona eura!

ICMP

Dok se Zvizdić bavi "Čavarinim zakonom": Novac od IPA fondova na čekanju. Rad ICMP-a ugrožen. Upitna identifikacija žrtava genocida u Srebrenici

dodik-Istocno

Slučaj "bjegunci" analizira penzionisani sudija Branko Perić: Dodik je srušio institucije BiH i RS-a. Dobio je slobodu kretanja, politički legitmitet, a nije izgubio ništa