Ustavni sud BiH donio je mjeru kojom je, privremeno, stavo van snage dijelove Pravilnika o nastavnom planu i programu za osnovno vaspitanje i obrazovanje Republike Srpske i Nastavnog programa za nastavni predmet Istorija za IX razreda osnovne škole. Odluka o meritumu bit će naknadno donesena.

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je danas održao vanrednu plenarnu sjednicu na kojoj je razmotrio i usvojio prijedlog za donošenje privremene mjere u predmetu broj U-20/24.

– Zahtjev za ocjenu ustavnosti člana 4. stav 1. tačka 12) Pravilnika o nastavnom planu i programu za osnovni odgoj i obrazovanje Republike Srpske („Službeni glasnik RS“ broj 77/24) i Priloga broj 20 – Nastavni program za nastavni predmet Historija za IX razred osnovne škole podnijelo je trinaest članova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine s prijedlogom za donošenje privremene mjere. Odlukom o usvajanju privremene mjere Ustavni sud je privremeno obustavio primjenu osporenog člana Pravilnika i Priloga u dijelu koji se odnosi na „Temu 11. Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat“. Odlučeno je da ova odluka stupa na snagu odmah i proizvodi pravno djelovanje do donošenja konačne odluke Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o podnesenom zahtjevu.

Ustavni sud je odluku donio na osnovu Zahtjeva trinaest članova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (SDA, DF i NES).

U nastavnom planu i programu koji je privremeno stavljen van snage, velčičani su ratni zločinci presuđeni za genocid.

Pojmovi koji se navode kao poseban dio prilikom obrade nastavne jedinice, odnose se na Radovana Karadžića i Ratka Mladića nakon čijih imena je kao pojam navedeno “heroji rata”.

U aktuelnom udžbeniku pored Karadžića i Mladića, nalazi se i Alija Izetbegović, a svu trojicu prati kratak opis.

“Kao pukovnik Jugoslovenske narodne armije, imao je važnu ulogu u odbrani Srba u Hrvatskoj 1991. godine. Kao general, bio je od 1992. do 1996. godine načelnik Glavnog štaba VRS. Vlasti Srbije su ga 2011. godine izručile Međunarodnom krivičnom sudu u Hagu“, navedeno je u opisu Mladića.

“Psihijatar, pjesnik i političar. Kao osnivač i vođa SDS-a imao je izuzetno važnu ulogu u stvaranju bh. entiteta Rs, čiji je bio prvi predsjednik. Vlasti Srbije su ga 2008. godine izručile Međunarodnom sudu u Hagu, koji ga je 2019. godine osudio na doživotni zatvor“, opis je Karadžića.

Za Aliju Izetbegovića, navedeno je da se radi o pravniku, islamskom teologu i političaru. “U mladosti je bio aktivan u prohitlerovskoj organizaciji “Mladi muslimani“, zbog čega je robijao poslije Drugog svjetskog rata. Napisao je Islamsku deklaraciju u kojoj se založio za državu zasnovanu na Kuranu, zbog čega su ga komunističke vlasti ponovo osudile. Bio je vođa SDA i predsjednik Predsjedništva BiH”.