Tri pomoćnika ministra – tri Srbina. Tako, ukratko, igleda nova raspodjela pozicija državnih službenika u Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine kojim rukovodi SNSD-ov kadar Srđan Amidžić. Prethodno je, za ovakvu raspodjelu, teren pripremljen preko Agencije za državnu službu Bosne i Hercegovine kojom rukovodi Anita Markić, HDZ-ovka kojoj su stranke Trojke, u svojoj raspodjeli pozicija na državnom nivou, prepustile jednu od najbitnijih agencija.
“Nakon provedenog javnog oglasa za prijem rukovodećih državnih službenika u Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine, objavljenog 4.4.2025. godine na web stranici Agencije za državnu službu BiH, sa krajnjim rokom za prijavu kandidata 25.4.2025. godine, Agencija za državnu službu BiH je dostavila Ministarstvu mišljenje broj 03-34-2-208-6/25 od 30.7.2025. godine, sa konkursnom dokumentacijom (tekst javnog oglasa, tabela rezultata stručnog ispita i prijavne obrasce kandidata koji su bili uspješni na stručnom ispitu). U skladu sa odredbama člana 28. stav (2) Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine, a na osnovu tabele rezultata stručnog ispita koju je dostavila Agencija za državnu službu BiH, te mišljenja Agencije za državnu službu BiH broj 03-34-2-208-6/25 od 30.7.2025. godine, imenovanje Igor Ikonić kao najuspješniji kandidat sa liste prijavljenih kandidata.”, piše u obrazloženju Rješenja kojim je Ministarstvo finansija i trezora imenovalo Igora Ikonića na radno mjesto rukovodećeg državnog službenika – pomoćnika ministra u Sektoru za provođenje sukcesije bivše SFRJ i upravljanje imovinom BiH u Ministarstvu finansija i trezora BiH, sa početkom rada od dana 1.9.2025. godine.
Slično obrazloženje je i za poziciju pomoćnika ministra u Sektoru za odnose s finansijskim institucijama u Ministarstvu finansija i trezora BiH. Najbolje rangirani kandidat je, naravno, Srbin. U pitanju je Slaviša Ćeranić, blizak SNSD-u.
“Nakon provedenog javnog oglasa za prijem rukovodećih državnih službenika u Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine, objavljenog 4.4.2025. godine na web stranici Agencije za državnu službu BiH, sa krajnjim rokom za prijavu kandidata 25.4.2025. godine, Agencija za državnu službu BiH je dostavila Ministarstvu mišljenje broj 03-34-2-208-6/25 od 30.7.2025. godine, sa konkursnom dokumentacijom (tekst javnog oglasa, tabela rezultata stručnog ispita i prijavne obrasce kandidata koji su bili uspješni na stručnom ispitu). U skladu sa odredbama člana 28. stav (2) Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine, a na osnovu tabele rezultata stručnog ispita koju je dostavila Agencija za državnu službu BiH, te mišljenja Agencije za državnu službu BiH broj 03-34-2-208-6/25 od 30.7.2025. godine imenovanje Slaviša Ćeranić kao najuspješniji kandidat sa liste“, navedeno je u Rješenju objavljenom u Službenom glasniku BiH.
Aleksandra Kovačević nije bila prvorangirana na listi Agencije za državnu službu. Ali s ozbirom na to da je prvorangirani već dobio raspored, odlučeno je da ona bude imenovana za pomoćnicu ministra u Sektoru za finansijsko planiranje razvoja i koordinaciju međunarodne ekonomske pomoći u Ministarstvu finansija i trezora BiH, sa početkom rada od dana 6.8.2025. godine.
“Nakon provedenog javnog oglasa za prijem rukovodećih državnih službenika u Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine, objavljenog 4.4.2025. godine na web stranici Agencije za državnu službu BiH, sa krajnjim rokom za prijavu kandidata 25.4.2025. godine. Agencija za državnu službu BiH je dostavila Ministarstvu mišljenje broj 03-34-2-208-6/25 od 30.7.2025. godine, sa konkursnom dokumentacijom (tekst javnog oglasa, tabela rezultata stručnog ispita i prijavne obrasce kandidata koji su bili uspješni na stručnom ispitu). Imajući u vidu da je prvoplasirani kandidat sa liste uspješnih kandidata za poziciju 1/03 – pomoćnik ministra u Sektoru za fmansijsko planiranje razvoja i koordinaciju međunarodne ekonomske pomoći imenovan na poziciju broj 1/01 – pomoćnik ministra u Sektoru za odnose s finansijskim institucijama, te daje Aleksandra Kovačević rangirana kao drugoplasirani kandidat za poziciju broj 1/03, a na osnovu tabele rezultata stručnog ispita i mišljenja Agencije za državnu službu BiH broj 03-34-2-208-6/25 od 30.7.2025. godine, ista se imenuje na navedenu poziciju u skladu sa članom 28. stav (2) Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine”, navedeno je u Rješenju Ministarstva finansija BiH.
U Ministarstvu finansija I trezora postoji deset sektora kojima rukovode pomoćnici ministara. Ministar je kadar SNSD-a Srđan Amidžić. ŠeficaOdsjeka za poslove informisanja, protokola i prevođenja je Nikolina Kremenović. Sekretarka Ministarstva je Sanja Jokić.
Sektorom za pravne, kadrovske,opšte i finansijske poslove upravlja pomoćnica ministra Jelena Brkić. U tom sektoru nijednim odjelom ne rukovodi bošnjački kadar. Jelena Lale je šefica Odsjeka za pravne, kadrovske, opšte i zajedničke poslove, Kristina Čavara je šefica Odsjeka za pisarnicu i arhivu, a Dražen Milisav, šef Odsjeka finansijsko računovodstvene poslove.
Na čelu Sektora za budžet institucija Bosne I Hercegovine je pomoćnik ministra Igor Bevanda. On upravlja sa tri odjela, a dva od ta tri odjela su bošnjački kadrovi.
Nakon posljednjeg imenovanja, Sektorom za odnose sa finansijskim institucijama upravljat će Slaviša Ćeranić. U okviru ovog Sektora djeluju tri odjela. Jednim odjelom upravlja Bošnjakinja Normela Džafić, dok preostalim odjelima upravljaju Dario Tolić i Biljana Tabaković.
Sektorom za provođenje sukcesije bivše SFRJ i upravljanje imovinom BiH ubuduće će upravljati Igor Ikonić. U okviru tog sektora se nalaze dva odjela, a Bošnjaci su na čelu oba odjela.
Na čelu Sektora za fiskalne poslove nalazi se Gorana Krtalić, pomoćnica ministra. Sektorom za finansiranje programa I projekata IPA ( CJFU) upravlja Vera Letica, pomoćnica ministra. Šefica Sektora za finansijsko planiranje razvoja i koordinaciju međunarodne ekonomske pomoći je Aleksandra Kovačević.
Bošnjački kadrovi upravljaju sektorima za javni dug (Zakira Muratović), za trezorsko poslovanje (Sehija Mujkanović) i Centralnom jedinica za internu reviziju ( Amela Muftić).
Dakle, od deset pomoćnika ministra u Ministarstvu finansija i trezora, Bošnjaci drže tri pozicije. Preostalih sedam pozicija pripada Srbima i Hrvatima. Osim toga, Srbi, odnosno Hrvati drže poziciju sekretara koja je iznad pozicije pomoćnika ministra, kao i poziciju ministra finansija i trezora.