Sve optužene za pokušaj u Moskvi režiranog državnog udara iz oktobra 2016. godine danas je oslobodilo Vijeće Višeg suda u Podgorici.
Viši sud u Podgorici izrekao je jutros oslobađajuću presudu lideru Nove srpske demokratije i predsjedniku Skupštine Crne Gore Andriji Mandiću, lideru Demokratske narodne partije Milanu Kneževiću i još jedanaest lica osumnjičenih za u Moskvi režirani pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora, 16. oktobra 2016. godine. Ovu presudu izreklo je vijeće sudije Zorana Radovića.
Obrazlažući presudu, sudija Radović je kazao da nisu dokazani navodi optužnice da je svjedok saradnik Saša Sinđelić ušao u Rusiju i da se sastao sa organizatorom kriminalne rganizacije, pripadnikom ruskog GRU-a Eduardom Šišmakovim. Pozivajući se na dopis Ruske Federacije, sudija Radović kaže da je utvrđeno da Sinđelić nije prošao pasošku kontrolu i da nije prešao rusku granicu. Sudija tvrdi i da su Mandić i Knežević u Moskvu odlazili poziv partije predsjednika Vldimira Putina Jedinstvena Rusija, ali da u tome ”nije bilo ništa konspirativno”.
Oružje koje je pronađeno u kući u okolini Podgorice bilo je uzeto na revers iz policije, a ne za pripremu napada na Skupštinu Crne Gore, piše u obrazloženju presude Višeg suda.
Izricanju današnje prvostepene presude nisu prisustvovali Mandić i Knežević, baš kao ni tužioci Specijalnog tužilaštva.
PRAVNI PRESEDAN
Presudom koje je 9. maja 2019. izreklo Vijeće sutkinje Suzane Mugoše, ista lica su proglašena krivim i osuđena na kaznu od ukupno 70 godina zatvora.
Prije tri godine, podgorički Apelacioni sud poništi je odluku sutkinje Mugoše i naložilo da se postupak ponovi. Zanimljivo je, pritom, da predmet ”državni udar” nije vraćen istom sudskom vijeću, tj. sutkinji Suzani Mugoši koja je izrekla osuđujuću presudu, nego je, što je presedan, on dodijeljen drugom.
„Novo” Specijlno držvno tužilaštvo ostalo je pri prethodnoj optužnici tužioca Milivoja Katnića i Saše Čađenovića, po kojoj se okrivljenima stavlja na teret pokušaj nasilnog rušenja vlasti 2016. godine uoči prijema Crne Gore u NATO. Takođe, ista lica osumnjčena su za napad na crnogorske državne institucije, kao i za otmicu tadašnjeg premijera Crne Gore Mila Đukanovića.
Tokom završe riječi, Tužilaštvo zatražilo iste zatvorske kazne za sve optužene: za Mandića i Kneževića po pet godina zatvora, a za ruske državljane Eduarda Šišmakova i Vladimira Popova 15, odnosno 12 godina.
Odbrana je tražila oslobađajuće presude.
VUČIĆEVI NEPOBITNI DOKAZI
Na temelju informacija dobijenih od srpskih službi bezbijednosti, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je 2016. godine potvrdio da su ”srpske službe došle do nepobitnih materijalnih dokaza da su i na teritoriji Republike Srbije pripremane različite aktivnosti za teritoriju Crne Gore”, naglašavajući da su u te radnje umiješana lica zbog kojih može da tvrdi kako ”u celom predmetu postoji element inostranosti”. Takođe, predsjednik Srbije je tada kazao ”da su određena lica koja su na dnevnom nivou, u svakom sekundu pratila putanju kretanja predsednika Vlade Crne Gore Mila Đukanovića, o tome obaveštavala druga lica, koja su po tim instrukcijama trebalo da postupe”.
Ove informacije više puta su javno potvrdili i pojedini zapadni zvaničnici, uključujući bivšeg premijera Velike Britanije Borisa Džonsona, kao i nekadašneg državnog sekretara SAD Majka Pompea.
HRABROST I SLOBODA
Nakon oslobađajuće presude, oglasio se predsjednik Skupštine Crne Gore, četnički vojvoda Andrija Mandić, koji je na mreži X objavio fotografiju sa liderom Demokratske narodne partije Milanom Kneževićem, na kojoj piše – “hrabrost i sloboda”.
”Danas smo dobili okončanje u smislu logičkog rezona. Konaćno više niko ne vjeruje u priče lažnog svjedoka saradnika, niti u nepismene konstrukte Paje Velimirovića. Zadovoljni smo”, kazao je, nakon izricanja presude, advokat odbrane Miroje Jovanović. Jovanović kaže da očekuje da će se Tužilaštvo žaliti na izrečenu presudu i dodaje da je Zapad za ovaj proces ”nezainteresovan u svakom smislu”.
I drugi advokat odbrane Dražen Medojević tvrdi da je jedini epilog sudskog postupka mogao biti oslobađajuća presuda za njegove klijente.
„Bila je to jedna nespretna i sluda konstrukcija bivšeg Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), na čelu sa Milivojem Katnićem”, kazao je Medojević.
CRNA GORA JE OKUPIRANA
Predsjednik crnogorskog PEN centra Adnan Čirgić kometarisao je za podgoričku Antenu M presudu Višeg suda.
”Crna Gora danas je okupirana zemlja u kojoj institucije – svaka odreda – služe kao paravan za sprovođenje velikosrpske politike, čiji je cilj utapanje Crne Gore u Homogenu Srbiju. Čovjek koji je razotkrio tu zločinačku mrežu iz 2016. (Milivoje Katnić) politički je zatočenik ove okupacione vlasti, koja je – za razliku od one iz 1918. godine – bačila Crnu Goru pod noge bez ispaljenoga metka”.
Bivši Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić, koji je ”razotkrio tu zločinačku mrežu iz 2016.”, po nalogu Specijalnog tužilaštva Crne Gore, uhapšen je 14. aprila ”zbog osnova sumnje da je učinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i zloupotrebe službenog položaja”. Katnić je i dalje u pritvoru i protiv njega još nije podignuta optužnica.
Katnićev zamjenik, bivši specijalni tužilac Saša Čađenović, koji je devetnaest mjeseci bio u pritvoru, sinoć je iznenada pušten, uz izricanje mjere nadzora zabrane napuštanja stana. Čađenović, koga Tužilaštvo sumnjiči da je dio kavačkog kriminalnog klana je, zajedno sa pritvorenim bivšim GST-om Milivojem Katnićem, procesuirao 98 pripadnika pomenutog kriminalnog klana.
Katnićevo i Čađenovićevo hapšenje i zadržavanje u pritvoru prate brojne kontroverze, kao i ocjene da su ”žrtve političkog progona” i ”osvete prosrpske i proruske vlasti” u Crnoj Gori.
Obojica osumnjičenih za pokušaj državnog udara u režiji Moskve – Andrija Mandić i Milan Knežević, danas su dio vladajuće strukture u Crnoj Gori. Prvi je predsjednik Skupštine Crne Gore, a drugi šef vladajuće stranke koja obezbjeđuje većinu Vladi premijera Milojka Spajića.
(RTK)