Sjednica Gradskog vijeća Sarajeva zakazana je za 26. novembar, a stranke trojke još nisu pronašle kandidata za gradonačelnika Sarajeva. Ono što je djelovalo kao formalnost, da neko od dva zamjenika postane vršilac dužnosti gradonačelnika/ce do kraja mandata i izbora novog gradonačelnika, pretvorilo se u još jedan skandal u režiji stranaka trojke.
Iako je postojao prijedlog da se imenuje Samir Avdić za vršioca dužnosti, on je nakon upozorenja CIK-a da ne može biti na dvije pozicije istovremeno, odlučio preuzeti mandat općinskog vijećnika u Novom Sarajevu. Bez obzira što je bila preostala druga zamjenica Anja Margetić-Stakić, Naša stranka povukla je svoj prijedlog, te je Grad Sarajevo ostao bez čelnika.
U međuvremenu Margetić-Stakić je vrlo otvoreno govorila o ovom procesu, potezu Naše stranke, navodeći da je bila namjera stranaka trojke da izbjegnu njeno imenovanje, kako bi mogli nastaviti s nečasnim radnjama. Također je potvrdila da od 24. novembra ide na godišnji odmor, ali da će ostati zamjenica do kraja mandata.
S obzirom da Gradsko vijeće više nema opcija, odlučeno je da se izabere novi gradonačelnik bez obzira što će taj mandat trajati tek nekoliko mjeseci jer bi novi saziv Gradskog vijeća mogao dužnost preuzeti u februaru kada će se i krenuti u izbor novog gradonačelnika i dva zamjenika.
S obzirom da je predsjedavajući Gradskog vijeća Jasmin Ademović Bošnjak, a da je preostala zamjenica Hrvatica, za gradonačelnika bi SDP trebao predložiti nekoga iz reda Srba ili ostalih. Postoji opcija i da to bude kandidat iz reda Bošnjaka, ali u tom slučaju Ademović bi morao napustiti poziciju predsjedavajućeg, što je bio i spreman uraditi da je Avdić izabran.
Prema informacijama iz SDP-a još uvijek se traži kandidat koji je spreman prihvatiti kandidaturu za gradonačelnika u ovom prelaznom periodu i u ovakvim okolnostima.
Pozicija gradonačelnika je ponuđena Ženji Ljubuškiću, ali je on to odbio. Iako smo ga pokušali kontaktirati za više informacija, na pozive nije odgovarao. Kantonalna organizacija SDP-a Sarajevo ponudila je Ljubuškiću opciju da prvo bude gradonačelnik, a kad se izabere novi gradonačelnik kojeg će predložiti Narod i pravda, da bude jedan od zamjenika. No, i takva ponuda za Ljubuškića nije prihvatljiva.
S druge strane NIP je već odlučio da će za zamjenika gradonačelnika na sjednici u utorak predložiti Mirzu Selimbegovića. On je bio kandidat za načelnika općine Novi Grad ali je ubjedljivo izgubio od aktuelnog načelnika Semira Efendića. Inače, Selimbegović je još uvijek predsjedavajući Gradskog vijeća OV Novi Grad dok novi saziv ne održi konstituirajuću sjednicu i izabere rukovodstvo Vijeća ili u slučaju da bude izabran za zamjenika gradonačelnika napusti Općinsko vijeće.
Iz SDP-a su poziciju „privremenog gradonačelnika“ ponudili i vedetama ove stranke Mirku Pejanoviću i Anti Domazetu, ali čini se da nijedan nije pozitivno odgovorio.
Lakrdija koju su napravili Gradsko vijeće i stranke trojke na samom kraju mandata, podsjeća i na sami početak mandata kada je prevaren Bogić Bogićević, kojeg nisu podržali za gradonačelnika Sarajeva. Umjesto Bogićevića preko noći je osvanula Benjamina Karić koja je sad preuzela mandat načelnice Novog Sarajeva.
Duplanje pozicija, skromna kadrovska baza ali i nečasne namjere u vezi određenih procesa dovela je do nezapamćene situacije da Sarajevo ostane bez gradonačelnika.
Ko god da u utorak bude imenovan za gradonačelnika Sarajevo, to ime bit će obilježeno crnim slovima u historiji ovog grada imajući u vidu šta je sve prethodilo i šta će uslijediti do kraja mandata ovog Gradskog vijeća.
Inače, iako je pozicija gradonačelnika bila dio dogovora stranaka trojke prije izbora, a NIP je doživio pad glasova, pitanje je koliko je taj dogovor danas održiv. Uzmemo li u obzir i poljuljane odnose unutar trojke, mogli bismo i na izboru novog gradonačelnika naredne godine gledati bruku i sramotu koja ne priliči Sarajevu.
Sve ove igre i zakulisne radnje oko izbora prvog čovjeka Grada otvaraju pitanje hitne izmjene načina izbora gradonačelnika i da konačno građani Sarajeva iz četiri gradske općine mogu birati koga žele ne čelu Sarajeva, a ne da o tome odlučuje 15 ruku vijećnika isključivo vođenih političkim dogovorom.
(NAP)