Kako slovenačke i hrvatske kompanije izvlače novac iz BiH: Jedan zaposleni, 760 miliona maraka prometa i prijavljena dobit od 570 hiljada KM

GENI-struja-1

Kompanija GEN-I, piše na njihovom sajtu, vodeći je trgovac električnom energijom u regiji. Izvorno, kompanija je slovenačka, a godinama je prvi čovjek firme  GEN-I bio aktualni slovenački premijer Robert Golob.

U julu 2008. godine, ova slovenačka kompanija u Sarajevu je osnovala kćerku firmu GEN-I d.o.o., društvo za trgovinu i prodaju. Od 2010. godine ova kompanija je odmah počela ostvarivati milionske promete. Sve do 2016. godine u sarajevskom GEN-I-u su bile zaposlene samo dvije osobe, nakon čega je kompletan biznis trgovine električnom energijom sveden na jednog radnika. Posljednje, 2022. godine, GEN-I se, po prometu, uspio probiti na osmo mjesto kompanija koje u Federaciji ostvaruju najveći promet. Tako je, prema zvaničnim podacima, GENI-I d.o.o. Sarajevo tokom 2022. godine ostvario ukupni promet u iznosu od 761 miliona maraka. Prijavljena dobit je svega 591 hiljadu KM. Poređenja radi, ista kompanija je, sa istim brojem zaposlenih, 2020. godine ostvarila veću dobit nego 2022. godine, iako je promet bio četiri puta veći. Naime, GEN-I je 2020. godine prijavio promet u iznosu od 175 miliona KM, a prijavljena dobit iznosila je 630 hiljada KM.

 width=

U rubrikama javnih nabavki ne postoji mnogo podataka o kompaniji GEN-I d.o.o. Sarajevo. Ova kompanija je do 2016. godine, uglavnom, poslovala sa Elektroprivredom HZ HB kojoj je prodavala električnu energiju.

No, nije slovenački GEN-I jedina kompanija koja je sa stotinama miliona prometa prijavila mizernu dobit.

HOLDINA d.o.o. Sarajevo je na drugom mjestu liste kompanija sa najvećim prometom u Federaciji. Ukupni promet HOLDINA-e tokom 2022. godine je iznosio miljardu i po maraka. Osnivač HOLDINA-e je zagrebačka naftna kompanija INA. Dakle, sa prometom od 1,5 milijardi maraka, HOLDINA je prijavila dobit u iznosu od 4,6 miliona KM.

 width=

Da bi se ova priča lakše shvatila, uporedit ćemo bh. kompaniju HIFA Oil. Recimo, HIFA Oil je tokom 2022. godine imala promet u iznosu od 819 miliona KM, a prijavljena dobit je iznosila 20 miliona KM. Dakle, HIFA OIL je sa duplo manjim prometom ostvarila skoro pet puta veću dobit u odnosu na HOLDINA-u.

 width=

Prema informacijama Istrage, jedan od razloga za ovakve poslovne rezultate je to što zagrebačka INA po znatno skupljim cijenama prodaje naftu svojoj kćerki firmi registrovanoj u Sarajevu. Na taj način eventualna dobit koja je trebala biti ostvarena u BiH, prebacuje se u Hrvatsku.

Inače, ako se pogleda struktura javnih nabavki HOLDINA-e da se primijetiti da je ova kompanija koju je osnovala zagrebačka INA glavni dobavljač u općinama i institucijama kojima upravlja HDZ BiH.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

mart

Schmidt u Zagrebu: Zaštitnik, zvaničnik, medijator ili poslušnik?

Plenkovic

Novi prelaz u Bosanskoj Gradišci: Plenković naprijed, izvoz stop

avdoo

Ranko i Rajko za zabranu spremni

bozo-ljubic-1

Božo Ljubić traži treći entitet i poručuje: Zagreb odlučuje hoće li BiH u EU, ne Brisel

avdo-avdic-6dec24

Nova faza u odnosima Zagreba prema Sarajevu: Uredniku Istrage Avdi Avdiću zabranjen ulazak u Hrvatsku

droooogaaa

Akcija na bh. granici: Zaplijenjeno tri kilograma kokaina koja su iz Slovenije trebala biti prebačena u BiH

Kovač

Miro Kovač, nekada ministar, sada avanturist

aleš hojs

Šok u Sloveniji: Bivši ministar unutrašnjih poslova u Vladi Janeza Janše osumnjičen za saradnju sa Kavačkim klanom

Možda vas zanima

zvizdic

Zvizdiću, reci – ako Bog da

marin vukoja ustavni sud

Imenovana radna grupa za izbor dvoje sudija Ustavnog suda BiH: Nakon imenovanja Vukoje, Trojka na korak da HDZ-u isporuči dodatni mehanizam moći

brasnjic

Sporno imenovanje NiP-ovog direktora FUCZ-a: POSKOK saslušava članove Komisije Vojina Mijatovića, Vedrana Škobića i Nasihu Pozder

601396468_122253317570190691_7473618113212289566_n

Zbog sumnje u zloupotrebu položaja u Direkciji regionalnih cesta USK: Uhapšen bivši direktor Amir Osmančević i v.d. direktor Edin Keškić