Ustavni sud BiH prihvatio zahtjev i naložio privremenu mjeru: Privremeno van snage stavljena odluka Vlade FBiH o promjeni namjene šumskog zemljišta u Varešu u korist Adriatic Metalsa

ustavni-sud-bih

Ustavni sud je usvojio zahtjev za donošenje privremene mjere u ovom predmetu, u kojem je podnosilac zahtjeva Kemal Ademović, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, zatražio ocjenu ustavnosti Odluke o promjeni namjene šumskog zemljišta i privremenom korištenju šumskog zemljišta u druge namjene Vlade Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine FBiH“ br. 89/23 i 100/23). Odlukom o privremenoj mjeri Ustavni sud je privremeno stavio van pravne snage osporenu odluku Vlade Federacije BiH do donošenja konačne odluke Ustavnog suda u ovom predmetu.

Ustavni sud je, odlučujući o zahtjevu Kemala Ademovića, predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, za ocjenu ustavnosti Zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme u Republici Srpskoj („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 1/24), utvrdio da određene odredbe tog zakona nisu u skladu s Ustavom Bosne i Hercegovine jer Republika Srpska donošenjem tih odredbi spornog zakona nije uvažila odredbe zakona Bosne i Hercegovine kojima je uspostavljena obaveza obavještavanja, dobijanja dozvole i saglasnosti Ministarstva za vanjsku trgovinu i ekonomske odnose BiH i evidencije u centralnom registru istog ministarstva za sva pravna lica koja se bave proizvodnjom i remontom naoružanja i vojne opreme.

Ustavni sud je usvojio zahtjev za donošenje privremene mjere u ovom predmetu, u kojem je podnosilac zahtjeva Kemal Ademović, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, zatražio ocjenu ustavnosti Odluke o promjeni namjene šumskog zemljišta i privremenom korištenju šumskog zemljišta u druge namjene Vlade Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine FBiH“ br. 89/23 i 100/23). Odlukom o privremenoj mjeri Ustavni sud je privremeno stavio van pravne snage osporenu odluku Vlade Federacije BiH do donošenja konačne odluke Ustavnog suda u ovom predmetu.

Ustavni sud je, odlučujući o zahtjevu Denisa Bećirovića, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Željka Komšića, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine, 11 delegata Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i pet delegata Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine za ocjenu ustavnosti Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcioniranje javne vlasti („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 16/23), utvrdio da Republika Srpska nema ustavnu nadležnost za reguliranje pravne materije koja je predmet osporenog zakona (pitanja nepokretne državne imovine) jer je to, u skladu s relevantnim odredbama Ustava BiH, u isključivoj nadležnosti Bosne i Hercegovine.

Ustavni sud je usvojio zahtjev za donošenje privremene mjere u ovom predmetu, u kojem je podnosilac zahtjeva (13 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine) podnio zahtjev za rješavanje spora s entitetom Republika Srpska zbog donošenja Odluke o načinu i uvjetima prodaje nekretnina u vlasništvu Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina javnim nadmetanjem – licitacijom („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj 114/23 od 29. decembra 2023. godine). Odlukom o privremenoj mjeri privremeno je obustavljena primjena osporene odluke do donošenja konačne odluke Ustavnog suda u ovom predmetu.

AP-1773/23 (Ivica Kosić) – U ovom predmetu Ustavni sud je zaključio da postoji povreda apelantovog prava na slobodu i sigurnost kada je redovni sud apelantu odredio pritvor iako iz osporenih rješenja proizlazi da u odnosu na postojanje osnovane sumnje nije dato dovoljno i relevantno obrazloženje, zato što redovni sudovi nisu obrazložili koje su to „činjenice ili informacije na osnovu kojih će objektivni posmatrač zaključiti da je lice koje je u pitanju moglo počiniti krivično djelo za koje se tereti“, već su se samo pozvali na potvrđenu optužnicu. Nadalje, postoji povreda i apelantovog prava na ličnu slobodu i sigurnost kada prilikom apelantovog izjašnjenja o prijedlogu za određivanje pritvora, suprotno Zakonu o krivičnom postupku FBiH, nije bio prisutan njegov branilac, zbog čega apelantovo lišavanje slobode nije bilo u skladu s „procedurom propisanom nacionalnim zakonom“.

AP-448/24 (Ranko Debevec i Osman Mehmedagić) – U ovom predmetu Ustavni sud je, između ostalog, djelimično usvojio apelaciju Ranka Debevca (prvoapelanta) budući da je zaključio da je došlo do povrede prvoapelantovog prava na nepristranost suda kao aspekta prava na ličnu slobodu i sigurnost jer se prvoapelantova bojazan o pristranosti sudije koji je odlučivao o određivanju pritvora mogla smatrati objektivno opravdanom.

Sve odluke usvojene na plenarnoj sjednici bit će dostavljene podnosiocima zahtjeva/apelantima u roku od mjesec dana i objavljene u što kraćem roku na internetskoj stranici Ustavnog suda Bosne i Hercegovine.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

US-BioH-Venecijanska

Ustavni sud BiH naložio Parlamentarnoj skupštini BiH i Parlamentu FBiH da ukinu diskriminaciju Ostalih: Valerija Galić i Marin Vukoja bili protiv

Seada-Palavric

Pogubljena predsjednica Ustavnog suda BiH: Seada Palavrić ne zna ni za šta je glasala!

albin-Zuhric-DF-872x610-1

Zuhrić o odluci Ustavnog suda BiH: Sada je službeno, Schmidt je diskriminisao građane BiH, a njegov Izborni zakon nema mjesta u Evropi

razapeti-schmidt-1

Ustavni sud BiH presudio: Schmidtovi amandmani na Ustav FBiH doneseni u izbornoj noći diskriminišu Ostale

ustavni-sud-bih

Ustavni sud BiH objavio odluku: Fikret Hodžić izlazi na slobodu. Utvrđeno da su Konaković, Nikšić i Radončić svojim izjavama ugrozili ljudska prava Novalića i Solaka. Sudija Mirsad Ćeman izdvojio mišljenje jer misli da su svi trebali biti oslobođeni!

Screenshot-2024-11-14-160810

Ustavni sud BiH prihvatio apelacije Fadila Novalića, Fikreta Hodžića i Fahrudina Solaka: Povrijeđeno im pravo na pravično suđenje, Hodžić izlazi na slobodu

Dom-naroda-PS-BiH

Prijedlog Zakona o Ustavnom sudu BiH ostaje u proceduri odlukom Čovića i Špirića

Schmidt-US

Schmidt kritikovao Ustavni sud BiH zbog odluke u slučaju Adriatic Metals i Vareš: "Ovo pravno tumačenje propisa vezanih sa državnu imovinu ugrožava investicije"

Tanja Fajon

Umjesto uvođenja sankcija Dodiku, Tanja Fajon šalje demantije: Slovenija se "zalaže" da se sankcije Dodiku "usaglase na nivou EU"!

dodikrs-1

Dozvolite da se ne lažemo: Nije Dodik dužan provoditi zakone koji, formalno, ne postoje. SIPA i država su dužni da ga hapse po zakonima koji su na snazi

Darko Ćulum

Obrat u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu: Darko Ćulum se želi vratiti na čelo SIPA-e!

Mehmed Halilović

Kuvajćani donirali, Bosanci krali: Nestalo 1,2 miliona eura koje je Kuvajt donirao Ambasadi BiH u toj državi. Bivši ambasador Mehmed Halilović "ničeg se ne sjeća"

Aco-Makedonac

Tužilaštvo BiH tokom provjera otkrilo: Aljoša Čampara prelazio granicu sa Acom Makedoncem u periodu dok je njegov brat Dubravko pokušavao zataškati istragu protiv Makedonca!

dino specijalci

Prepiske iz oduzetog telefona Vahidina Munjića otkrivaju ko je štitio saradnike narko kartela: "Pita Konaković kad ćemo saopćenje. Ovo je Dini vrlo bitno"

vogosca-1

Američki investitori pisali čelnicima Vlade FBiH: Uništavate Pretis. Naše investicije su odbijene. Izgubit ćete partnere!

dodikkkkk

Granična policija još uvijek istražuje kako je Dodik u martu prešao granicu, on danas opet u Srbiji i 'maše nam s Informera'

Možda vas zanima

sasa_magazinovic_sb_3_1

Evo kako se rasipa novac građana: Saša Magazinović potrošio preko 50 hiljada KM na putovanja u samo dvije godine mandata

Sirius

Ista osoba na dvije strane digitalizacije: Radmila Bojanić sa američke crne liste prvorangirana za UO BRT-a. Bila direktorica Siriusa kojoj je Edin Forto bio povjerio digitalizaciju javnih RTV servisa!

Screenshot 2025-05-08 080701

Bh. konzulica u SAD-u pisala republikanskom senatoru koji je kritikovao Dodika: "RS nema planove za otcjepljenjem, a Schmidt je lažni visoki predstavnik"

dino specijalci

Prepiske iz oduzetog telefona Vahidina Munjića otkrivaju ko je štitio saradnike narko kartela: "Pita Konaković kad ćemo saopćenje. Ovo je Dini vrlo bitno"