Formiranje vlasti: SDA zaslužuje opoziciju, Osmorka ne zaslužuje vlast

BBD5D807-E35F-405C-A078-D28C65AFB4BB

Zbog pogubljene Bisere Turković, zbog bahate Sebije Izetbegović, zbog kriminala i višedecenijskog tolerisanja korupcije, zbog vođenja katastrofalne kadrovske i vanjske politike, SDA zaslužuje opoziciju. Zbog ona četiri Dodikova delegata u dolazećem sazivu Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, SDA ne zaslužuje biti u vlasti. I s tim će se složiti čak i neki (objektivni) kadrovi SDA koji su proteklih godina, više u sebi nego javno, negodovali zbog politike svoje stranke.

PROMJENE, SMJENE, IMENOVANJA…

Ali da li stranke osmorke zaslužuju vlast? Za razliku od SDA, one su mnogo transparentnije. Recimo, nijedan lider, a naročito Elmedin Konaković, ne libi se priznati da je došlo vrijeme da se HDZ-u BiH da sve što traži. Pa sad od svojih koalicijskih partnera traži da se HDZ-u BiH – pokloni četvrti delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine. Mnogo transparentnije od SDA lider SDP-a Nermin Nikšić će saopćiti javnosti da se HDZ mora uvesti i u Vladu Zeničko-dobojskog kantona, iako u tom kantonu ova partija nije – nezaobilazna.

Šta, zapravo, radi osmorka?

Za početak – mijenjat će članove Centralne izborne komisije BiH. Mnogo toga se ovom sazivu CIK-a može prigovoriti, ali im se, realno, ne može prigovoriti da su pod političkom kontrolom. Nabrajao sam više puta da nijedna stranka nije u CIK uspjela instalirati više od jednog člana. SDA je predložila Suada Arnautovića, HDZ Vladu Rogića, DF Željka Bakalara, SDS Vanju Bjelicu, PDP Jovana Kalabu, SDP Ahmeta Šantića, a nekad davno SDA i SNSD zajedno Irenu Hadžiabdić. Otkako je prije dvije godine, glasovima opozicije iz Republike Srpske (SDS-PDP) i Federacije BiH (SDP i NS), potpomognute SDA i DF-om, popunjen, CIK je bio na stalnom udaru Milorada Dodika i Dragana Čovića. No, kada su “puhnuli” novi vjetrovi, SDP je procijenio da CIK u kojem sjedi i njihov član nije baš tako dobar. I zato kažu – može bolje. Udružit će snage sa NiP-om, HDZ-om i SNSD-om kako bi izveli poduhvat – smjena članova CIK-a. SNSD će, kako to i priliči, dobiti svoja dva člana, HDZ dva svoja. Preostala tri su, svakako, nebitna, jer, da citiram Damira Arnauta, četiri nije isto što i tri. Sa četiri člana CIK-a kontrolišete kompletan izborni proces. Štampanje listića će se vratiti u Laktaše. Logično, jer “zbog budućnosti naše djece”, bitnije je da se izborni listići štampaju kod Dodika u Laktašima, nego u Semizovcu.

Šta je već uradila osmorka? Pa, postavili su Marinka Čavaru za člana Kolegija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. To što od početka neosnovano tvrde da je HDZ nezaobilazan partner, ne znači da je u navodno nezaobilaznom faktoru Marinko Čavara – neprikosnoven. Državni zastupnik Naše stranke Predrag Kojović će svoju sramotu zbog glasanja za Marinka Čavaru pokušati prebaciti na Ambasadu SAD-a u Sarajevu, tvrdeći da je imenovanje osobe sa crne američke liste usaglašeno sa američkim partnerima. Ambasada će to demantirati. No, sve i da je Kojović rekao istinu, to ga ne amnestira odgovornosti. Za Čavaru nije glasao niko iz Ambasade SAD-a, već državni zastupnik Predrag Kojović i još jedanaest zastupnika osmorke koji su podršku građana Federacije BiH tražili govoreći o tome kako je dosta crnolistaša Fadila Novalića i Asima Sarajlića.

Šta dalje radi osmorka? Osvježava političku scenu. Za članove Kolegija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH imenuju Denisa Zvizdića, Nebojšu Radmanovića i Marinka Čavaru. U odnosu na prethodni saziv Kolegija, to osvježenje na političkoj sceni zove se Marinko Čavara. Radmanović i Zvizdić su Parlamentom rukovodili i protekle četiri godine. Osvježenje nam slijedi i u Vijeću ministara BiH i Vladi Federacije BiH. Borjana Krišto će donijeti “vjetrove promjene” na nivou Bosne i Hercegovine, a Nermin Nikšić će biti osvježenje na političkoj sceni Federacije BiH. I Obavještajno-sigurnosna agencija će se profesionalizirati vraćanjem iz penzije Dodikovog kadra Riste Zarića kojeg čeka funkcija zamjenika direktora OSA i šefa operacija u toj špijunskoj agenciji. S tim novim vjetrovima ćemo, napokon, biti lišeni retrogradne SDA. Pa će umjesto kadrova te stranke, funkcije popuniti bivši kadrovi te stranke koji su, u međuvremenu, prošli čistilište i nakon tridesetogodišnjeg angažmana u SDA napuštanjem stranke postali pošteni.

Prošlo je, evo, desetak dana od potpisivanja koalicijskog Sporazuma osmorke i HDZ-a BiH.

”Ljubav je obostrana”, reći će lider HDZ-a BiH Dragan Čović objavljujući službeno da će Borjana Krišto biti predsjedavajuća Vijeća ministara BiH, a Nermin Nikšić federalni premijer.

OSVJEŽENJE NA BH. POLITIČKOJ SCENI(?!)

Nije baš tako davno Nermin Nikšić bio federalni premijer, nakon čijeg je mandata SDP 2014. godine doživio debakl. I tada su, sjetit će se mnogi, pokrenuti brojni reformski procesi. Usvojen je, recimo, Zakon o prebivalištu BiH koji je smanjio politički utjecaj Bošnjaka u Republici Srpskoj i ubrzao gubitak Srebrenice. Usvojen je Zakon o sukobu interesa kojim je, faktički, ukinut sukob interesa koji se do danas nije vratio u institucije Federacije BiH. Usvojen je Zakon o javnim nabavkama koji je unazadio proces javnih nabavki. Dva od tri navedena zakona su danas prepreka na evropskom putu BiH. I sada trebamo vjerovati da su oni koji su postavili te prepreke zapravo osvježenje na bh. političkoj sceni.

I da zaključim – od Bisere Turković teško ko može biti gori ministar vanjskih poslova BiH. I SDA treba platiti cijenu zbog nje i kadrova sličnih njoj. Ali Nermin Nikšić, Borjana Krišto i tuce bivših kadrova SDA presvučenih u dresove NES-a, NiP-a i SBiH nisu rješenje.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Tagovi: #HDZ #NiP #sda #SDP
KOS

Kos o Dodiku, ali ne i o HDZ-u: Brisel gura BiH ka scenariju Kipra?

IstaknutaSlikaBiloKudaDodikCovic-16

Dodik i Čović ne kriju više: Otvoreno slijede agresorske politike susjeda

OHR_PIC_01_051223-1024x683-1-1

Kolumna Andreja Nikolaidisa: "Neki kažu da Kvinta ruši Dodika. Moguće. Ali ta ista Kvinta je instalirala Dodika u vlast. Kao što i HDZ uz prećutnu saglasnost Kvinte Dodika održava na vlasti"

hdz-trojka-24

Čović fokus prebacio na Federaciju BiH: Krišto neće pokrenuti proceduru imenovanja Vukanovića, ni Schmidta ne zanima blokada

IstaknutaSlikaBiloKudaDodikCovic-15

Kreće nova runda ubjeđivanja javnosti da Čović i Dodik raskidaju strateški savez

BH Telecom - BL

Pod nadzorom Vojina Mijatovića: U banjalučku direkciju BH Telecoma zapošljavaju 12 osoba. Većina aktivisti i kadrovi SDP-a!

Gwc6d8ZWUAA9njc

Vijeće ministara BiH ili Vijeće HDZ-a: Nema Konakovića ni Heleza, Hurtić blokirao imenovanje zamjenika direktora SIPA-e

lijepa naša

"Svečanost" u Kiseljaku: Na sjednici Općinskog vijeća intonirana himna Republike Hrvatske. Vijećnici SDP-a i Naše stranke mirno slušali "Lijepu našu"

bh-telecom-4

''BH Telecom'' i preuzimanje ''Telemacha'': Šumovi u komunikaciji

hase Tirić

Donosimo sve detalje o slučaju "pedofilija": Crni labud u stupici crnjih Pantera!

Zukic-Sarajlic

Presuda Općinskog suda u Sarajevu u predmetu Bosna: Amiru Zukiću godina zatvora, Džananović oslobođen optužbi

incident Tuzla

Podignuta optužnica protiv Ahmeda Kastratija: Objavljujemo snimak na kojem se vidi ubistvo Saše Vilušića. Ubistvu prethodio sukob sa Amarom Orićem

napnap

Skandal u Višći kod Živinica: Ministar Nerin Dizdar zajedno sa optuženim ratnim zločincem Dragomirom Vasićem obilazi srpske povratnike u Federaciji

Siniša Zenica

Sky prepiske otkrivaju ko je pomagao ubici Zenici: Veljko Ražnatović je predao pare ljudima iz Banje Luke. U sve su bili umiješani Carinik Zdravko i pomoćnik ministra Nikola Sladoje!

Mostar

Jesu li Bošnjaci odustali od države: SDA i HDZ u Mostaru usvojili odluku o 'zakupu državnog poljoprivrednog zemljišta'!

Selak ubica

Prva odluka neustavnog ministra pravde Republike Srpske: Goran Selak naredio da se prijevremeno iz zatvora u Foči pusti zloglasni ubica Siniša Petrić Zenica

Možda vas zanima

486317743_1071163871716548_8798517053387477093_n

Revizorski izvještaj za JP Autoceste FBiH otkrio niz propusta: Kroz četiri dionice "isparilo" 255 miliona eura

fd179c53-17a7-47b5-91d9-103432e75cea

Dodik okrenuo ploču: Otvorio mogućnost da SNSD učestvuje na prijevremenim izborima, očekuje da mu Narodna skupština RS-a da alibi

nermin-niksic-09092015-JB-1914-1024x683-1-2

Kritike urodile plodom: Vlada FBiH povukla Prijedlog zakona o vještacima

KOS

Kos o Dodiku, ali ne i o HDZ-u: Brisel gura BiH ka scenariju Kipra?