Zenički rudari u sarajevskom mercedesu: Da bi Nedima Uzunovića zadržao u Bosnalijeku, Nermin Nikšić dao Nadzorni odbor Elektriprivrede BiH Nijazu Skenderagiću, Mirsad Kukić će kontrolisati prodaju struje!

Kukic-Niksic

Jedan uposlenik Rudnika mrkog uglja Zenica u prosjeku dnevno iskopa 500 kilograma uglja. Poređenja radi, jedan uposlenik Rudnika uglja Gornji Vakuf dnevno iskopa 3,5 tona uglja. Zvanično, rudari zeničkog rudnika su najneučinkovitiji u cijelom koncernu. Zvanično, RMU Zenica je u svom plan u naveo da će iskopati 330 hiljada tona. Prema ugovorima, taj Rudnik je trebao za prvih sedam mjeseci ove godine isporučiti Elektroprivredi BiH 249 hiljada tona. Isporučili su samo 98 hiljada tona. I u ovom je segmentu zenički rudnik najgori u Federaciji BiH.

 width=

Recimo, samo u mjesecu junu Rudnik Zenica je iskopao 9168 tona uglja, što je tek četvrtina planirane proizvodnje. Ili, još konkretnije, jedan rudar u Zenici je tokom smjene iskopao – 330 kilograma uglja. U mjesecu junu ovaj je Rudnik oprihodovao ukupno 396 hiljada maraka, a da bi se isplatile samo neto plaće (bez doprinosa), Rudniku Zenica je potrebno 1,5 miliona maraka. Osim toga, račun Rudnika je blokiran, jer su bivši uposlenici (rudari) zatražili blokadu po osnovu naplate troškova parničnih postupaka (ukupno 1,3 miliona maraka).

To su, dakle, činjenice glede poslovanja RMU Zenica. No, stanje u ovom Rudniku je iskorišteno kako bi Vlada Federacije BiH dala prethodnu saglasnost za smjenu aktualne uprave Elektroprivrede BiH. Prvo je Vlada FBiH zatražila od Elektroprivrede BiH da sa svog računa, s obzirom na to da je račun rudnika blokiran, isplati plaće rudarima u Zenici. Uprava EP BiH je to odbila, ističući da bi to bilo nezakonito. Onda je na scenu stupio Sindikat Rudara sa Sinanom Husićem na čelu i službeno je od Vlade FBiH zatražio smjenu uprave EP BiH. Vlada Nermina Nikšića je u srijedu donijela odluku i dala Nadzornom odboru Elektroprivrede BiH prethodnu saglasnost za razrješenje Uprave i imenovanje novog generalnog i novih izvršnih direktora. Mirsad Kukić i njegova PDA su dobili dvije pozicije u upravi. Detaljima ćemo se vratiti kasnije. Sada ćemo, ukratko, o proceduri.

Da bi se smijenila uprava bilo kojeg dioničkog društva ili javnog preduzeća, potrebno je da odluko o smjeni donese nadzorni odbor u kojem sjede predstavnici dioničara. Članove nadzornog odbora imenuje skupština dioničara. U slučaju Elektroprivrede BiH, Federacija BiH je vlasnik 90 posto dionica, dok 10-ak posto pripada malim dioničarima. U Nadzornom odboru EP BiH još uvijek sjede:

dr. sci. Izet Žigić predsjednik Nadzornog odbora (FBiH)
dr.sci. Safet Isić član Nadzornog odbora (FBiH)
dr.sci. Milenko Obad član Nadzornog odbora (FBiH)
Selvedin Subašić član Nadzornog odbora (FBiH)
dr.sci Admir Softić član Nadzornog odbora (FBiH)
Muhidin Zametica član Nadzornog odbora (FBiH)
Ivan Gržić član Nadzornog odbora (mali dioničari)

 

Većini članova ovog Nadzornog odbora mandat ističe krajem avgusta ove godine. Da bi bili imenovano novi članovi Nadzornog odbora Elektroprivrede BiH nužno je da bude održana sjednica Skupštine dioničara JP EP BiH. Skupština još uvijek nije formalno zakazana, a prema informacijama Istrage, to bi trebalo biti učinjeno do kraja ove sedmice. Na sjednici koja će biti zakazana, Vlada FBiH će ovlastiti predstavnika svog kapitala (90 posto dionica) koji će glasati za šest novih šest članova Nadzornog odbora Elektroprivrede BiH. Vlada FBiH je već dala prethodnu saglasnost za imenovanje novih v.d. članova Nadzornog odbora. Naime, na sjednici održanoj 18. jula Vlada FBiH jedala prethodnu saglasnost za imenovanje  Adisa Kepeša, Damira Okanovića, Vedrana Kasera, Milenka Obada, Idhama Kruške i Edina Hamzića za vršioce dužnosti članova Nadzornog odbora ovog privrednog društva, u ime državnog kapitala, do okončanja konkursne procedure.

Mercedesov (Bosna)lijek je za Elektroprivredu

A sada ćemo se vratiti na kadrovska rješenja. Vlada Nermina Nikšića je, dakle, dala prethodnu saglasnost za imenovanje Adisa Kepeša za v.d. predsjednika Nadzornog odbora Elektroprovrede BiH. Kepeš je prvi rođak Nijaza Skenderagića i proteklih je godina bio direktor Mercedes-Benz Star Line Sarajevo. Vlasnik Star Linea je Nijaz Skenderagić.

 width=

Kako je prodavač automobila dospio u Elektroprivredu BiH? Odgovor na ovo pitanje treba potražiti u Bosnalijeku. Naime, Nijaz Skenderagić je vlasnik 2,4 posto dionica Bosnalijeka i on je ključna osoba u toj kompaniji, jer njegove dionice su presudne u borbi dvije grupe dioničara (Nedim Uzunović – prva, AS Grupa – druga) koje se bore za prevlast.

 width=

Iza Nedima Uzunovića, već smo objavljivali, stoji federalni premijer Nermin Nikšić. Nijaz Skenderagić se u borbi dvije grupacije u Bosnalijeku pridružio Uzunoviću. Bosnalijek je, potom, pokrenuo proces nabavki od Star Linea gdje je direktor Adis Kepeš.

 width=
Adis Kepeš

I Vlada je FBiH, sa Nerminom Nikšićem na čelu, odlučila za predsjednika Nadzornog odbora Elektroprivrede BiH postaviti Skenderagićevog rođaka – Adisa Kepeša.

Sini munjo iznad Banovića, poselami Mirsada Kukića

Upravu Elektroprivrede BiH čini sedam članova – generalni direktor i šest izvršnih direktora. Prema raspodjeli Trojke, četiri pozicije (pozicija generalnog i tri izvršna direktora) pripale su SDP-u, dvije pozicije bi trebale pripasti NiP-u i jedna Našoj stranci. Međutim, SDP BiH i NiP su odlučili dvije pozicije dati Mirsadu Kukiću, odnosno stranci PDA iz Banovića koja u Predstavničkom domu FBiH ima samo jednu zastupnicu – Elzinu Pirić.

Vlada FBiH je, tako, u srijedu dala prethodnu saglasnost za imenovanje vršilaca dužnosti Uprave – Sanel Buljubašić (generalni direktor), Fahrudin Tanović (direktor za proizvodnju), Amra Ohranović (direktor za pravne poslove i ljudske resurse), Harun Gadžo (direktor za kapitalne investicije), Edisej Sjerotanović (direktor za distribuciju), Nevad Ikanović (direktor za snabdijevanje i trgovinu), te Sanela Jurišić (izvršni direktor za ekonomske poslove).

Mirsad Kukić je, tako, dobio poziciju direktora za snabdijevanje i trgovinu (Nevad Ikanović) preko koje se vrši kompletna prodaja električne energije na međunarodnom tržištu. Ranije su mediji izvještavali o poslovnim vezama Mirsada Kukića i srpskog biznismena na tržištu električnom energijom – Vuka Hamovića.

Izvršna direktorica za ekonomske poslove Sanela Jurišić je predsjednica Asocijacije žena PDA Tuzla. No, to i nije toliko sporno. Sanela Juršić je sestrična Omera Delalića, vlasnika tuzlanske kompanije Deling koja, također, posluje u okviru elektroenergetskog sektora u Federaciji BiH.

Izvršna direktorica za pravne poslove i ljudske resurse je Amra Ohranović. U pitanju je supruga Muhameda Ohranovića, pripadnika FUP-a i koordinatora pratnje federalnog premijera Nermina Nikšića.

Edisej Sjerotanović, izvršni direktor za distribuciju je bivši kadar SBB-a koji je prešao u NiP. Sjerotanović je bio ključni svjedok-pokajnik u okviru akcije “Bosna” nakon koje su procesuirani bivši visoki funkcioneri SDA – Mirsad Kukić, Amir Zukić i Asim Sarajlić.

Vlada FBiH je dala saglasnost da za generalnog direktora Elektroprivrede BiH bude imenovan Sanel Buljubašić, uposlenik “Vodovoda i kanalizacije” u Srebreniku. Buljubašić je mašinski inženjer. Kratko je obavljao dužnost načelnika Općine Srebrenik, ali je, ne želeći se nositi sa pritiscima, podnio ostavku.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

IMG_3871

Evo zore, evo dana, nema više partizana: Dragan zove, Nermin kliče - oprosti nam poglavniče, dogodine treći bit će!

niksic

Nikšić: Amerikanci su nas natjerali da usvojimo ovakav zakon o Južnoj interkonekciji. Čović: Dogovorio sam sa Nikšićem da ga promijenimo

covic niksic

Milioni za bukobrane firmi bez iskustva i vlasniku 's vezama': Čović, Nikšić, Grabovica i Badžak u tenderskoj zamci

Vlada-FBiH-19

Nebriga za građane: Federacija će na kraju Nikšićeve vlasti biti ekonomska kopija pustoši u Jablanici!

Screenshot 2025-03-17 154358

Elektroprivreda RS i Elektroprivreda HZ HB obustavile plaćanje mrežarine državnom preduzeću Elektroprijenos BiH

nermin-niksic-09092015-JB-1914-1024x683-1

Nermin Nikšić ostaje predsjednik SDP-a do Općih izbora 2026

nap-4

Sukob interesa u Igmanu Konjic: Pozajmica za Nikišćevu privatnu firmu CTK, ali nema posla bez Grabovice

Vojin-Mijatovic

Čovek na specijalnom zadatku: Kako Vojin Mijatović uništava Federaciju?

dubravko-campara-1-1

Dokumenti SIPA-e i Tužilaštva BiH otkrivaju: Tužilac Čampara danima u ladici držao potjernicu za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem. Tek 20. marta naredio je SIPA-i da unese potjernice u svoj sistem!

Screenshot 2025-03-17 154358

Elektroprivreda RS i Elektroprivreda HZ HB obustavile plaćanje mrežarine državnom preduzeću Elektroprijenos BiH

Let - Mile

Cessna Vlade RS sletjela u Banja Luku: Dodik se vraća kući, bh. policijske agencije ne ragiraju!

kreco-122-3

SIPA hapsi deset osoba u Bijeljini i okolini: Glavna meta je poznati kriminalac Željko Radovanović Krečo. Ova grupa je pokušala imenovati Slobodana Radinkovića za direktora SIPA-e!

dodik-Istocno-7

A da li vam je pala napamet sljedeća mogućnost: RS neće biti međunarodno priznata država, iako će praktično biti država, BiH će imati vlast, SIPA, Sud BiH i Tužilaštvo će postojati, ali neće raditi u RS ...

dodik-putin-7

Otputovao redovnom aviolinijom: Milorad Dodik u Moskvi. Saradnici mu obećali da će se u utorak sresti sa Putinom!

OSA - Galić

Glavni inspektor OSA-e "probio" policijski punkt u Ljubuškom kako bi izbjegao kontrolu: U vozilu OSA-e prevožen bjegunac Zoran Galić?!

dudo-munjic-2

Tužilaštvo BiH formiralo krivični predmet protiv tužioca Čampare: Gordanu Memiji dojavljivao informacije o istrazi Black Tie. Štitio čelnika FUP-a povezane sa kartelom. Dan nakon formiranja predmeta protiv Čampare, poplava u Munjićevoj kancelariji uništila dio dokumenata!

Možda vas zanima

Vijece-ministara-14

Zvizdić i Cvijanović 2017. potpisali sporazum kojim se Vlada Rs obavezala na isplatu svih dugova u slučaju Viaduct

Dodik i Jankovic

Zahvaljujući Zoranu Jankoviću i Tanji Fajon: Slovenija neće uvesti sankcije Miloradu Dodiku!

konakovic-3

Propalo Konakovićevo "lobiranje": "Klima lobisti" ne smiju prihvatiti novac privrednika iz BiH zbog sumnje u pranje novca. Almas Šehić kaže da "ništa ne zna o poslu". Ministarstvo naručilo, "nn" osobe plaćaju posao

dodikkkkk

Granična policija još uvijek istražuje kako je Dodik u martu prešao granicu, on danas opet u Srbiji i 'maše nam s Informera'