Vojno naoružanje za policijske snage: MUP RS nabavlja protivavionski mitraljez za oklopno vozilo DESPOT

despoti-1-scaled

MUP Republike Srpske namjerava nabaviti protivavionske mitraljeze. Dokazuje to dokumentacija koju je Tehnički remont Bratunac dostavio Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, tražeći izdavanje potrebnih dozvola za uvoz.

TRB je, naime, u decembru prošle godine predao zahtjev za uvoz “daljinski upravljanih borbenih stanica” kalibra 12,7 i 7,62 milimetara.

“Također, dijelovi će biti iskorišteni za ugradnju i instalaciju na višenamjensko multifuncionalno vozilo koje je proizveo Terhnički remont Bratunac, a po obavezama iz kupoprodajnog ugovora sklopljenog između TRB-a i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske od 13. 8. 2019. godine”, navedeno je u izjavi o krajnjoj upotrebi koju je potpisao generalni direktor TRB-a Slavenko Ristić, a koja je Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa dostavljena 28. decembra 2020. godine.

 width=

U prilogu ovog zahtjeva se nalazi i Ugovor na koji se poziva Ristić, a koji je u ime MUP-a Republike Srpske potpisao ministar Dragan Lukač.

“Ovim ugovorom Prodavac se obavezuje da u roku od tri godine od dana zaključenja i potpisivanja ovog Ugovora proizvede i isporuči, odnosno proda, a Kupac se obavezuje da kupi ukupno osam višenamjenskih oklopnih terenskih multifunkcionalnih vozila DESPOT, opremljenih osnovnom standardnom opremom, bacačem dimnih kutija, i daljinski upravljivom borbenom stanicom”, navedeno je u Ugovoru.

 width=

DESPOT je, piše na stranici TRB-a, oklopno, multifunkcionalno terensko vozilo, sa pogonom 4×4, sa pažljivo odabranim, izrađenim i povezanim komponentama. Ovo vozilo je moguće nadograditi sa borbenim stanicama, daljinski ili direktno upravljanim. U novembru prošle godine MUP-u RS su uručena četiri takva vozila, da ministar Dragan Lukač je najavio dodatne isporuke.

 width=

No, to i ne bi bilo toliko sporno da TRB nije otkrio pravu namjenu ovih vozila za koje MUP RS tvrdi da služe za “razbijanje protesta”. Na ova vozila TRB i MUP RS žele postaviti teški protivavionski mitraljez kalibra 12,7 miliometara. Da bi se lakše shvatilo o čemu se radi, navest ćemo da je, recimo, jedan od najpoznatijih takvih teških mitraljeza – Browning.

Mitraljez Browning M2 je namjenjen za uništavanje žive sile, neoklopljenih i lahko oklopljenih vozila, vatrenih tačaka, niskoletećih aviona i helikoptera i manjih plovnih objekata na daljinama do 2000 metara”, navedeno je u opisima ovog mitraljeza kalibra 12,7 milimetara.

 width=
mitraljez kalibra 12,7 mm

Postoji,naravno, i ruska verzija tog teškog mitraljeza poznata po imenu DŠK. Kalibar je identičan – 12,7 milimetara. Oba ova mitraljeza koriste vojne formacije i to na oklopnim vozilima. Stoga nije jasno zbog čega MUP Republike Srpske nabavlja “Daljinski upravljane borbene stanice” kalibra 12,7 milimetara.

Prema dokumentaciji koja je u posjedu Istrage, TRB ove borbene stanice nabavlja iz Južne Afrike, od firme Dynateg International PTY.

 width=

Za sada je naručen samo jedan mitraljez kalibra 12,7 milimetara. No, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske najavio je dugoročnu saradnju sa Tehničkim remontom iz Bratunca.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

SIPA

Prva akcija u Republici Srpskoj od 28. februara: SIPA u Banjoj Luci uhapsila jednu osobu zbog pranja novca, u toku pretresi objekata!

Darko Ćulum

Ćulumova ostavka nije razmatrana, MUP RS mu poželio dobrodošlicu. Ministri tvrde da je Ćulum još direktor SIPA-e. Ko, uopće, upravlja Agencijom?

dodik-i-dino-konakovic-7

Kada Konaković "bubne" netačnu brojku od "8 hiljada" policajaca RS koji čuvaju Dodika, on traži izgovor za kapitulaciju državnih institucija!

dodik-policija-

Otkrivamo detalje Dodikovog rušenja SIPA-e: "Šef je rekao da napustite zgradu za pola sata. Žandarmerija je u Bijeloj zgradi"

SIPA-BAL

MUP Republike Srpske naredio: Zatvorena Regionalna kancelarija SIPA-e u Banjoj Luci. Inspektori SIPA-e na ulici!

Dodik-PArada

Počela "primjena" Dodikovih zakona: SIPA privremeno obustavila aktivnosti u Republici Srpskoj, MUP RS odbio provesti dvije naredbe Tužilaštva BiH!

zaluzani-123

Otkrivamo imena ruskih državljana koji su u blizini Banje Luke educirali Moldavce: Da li je Wagnerovac Andrei Beker imao pomoć MUP-a Republike Srpske?

Konakovic-juzna

Pomiješalo mu se gradivo: Konaković upad srbijanske policije pravdao Sporazumom koji to zabranjuje!

dubravko-campara-1-1

Dokumenti SIPA-e i Tužilaštva BiH otkrivaju: Tužilac Čampara danima u ladici držao potjernicu za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem. Tek 20. marta naredio je SIPA-i da unese potjernice u svoj sistem!

Screenshot 2025-03-14 153221

Tužilaštvo BiH zaustavilo sve aktivnosti u Rs dok Dodik provodi državni udar: Šta rade Kajganić i 58 tužilaca?

Screenshot 2025-03-17 154358

Elektroprivreda RS i Elektroprivreda HZ HB obustavile plaćanje mrežarine državnom preduzeću Elektroprijenos BiH

ZHK

Zapadnohercegovački kanton stavio van snage dva federalna zakona!

Let - Mile

Cessna Vlade RS sletjela u Banja Luku: Dodik se vraća kući, bh. policijske agencije ne ragiraju!

dodik-Istocno-7

A da li vam je pala napamet sljedeća mogućnost: RS neće biti međunarodno priznata država, iako će praktično biti država, BiH će imati vlast, SIPA, Sud BiH i Tužilaštvo će postojati, ali neće raditi u RS ...

Ramo ISak

Ako laže Ramo, ne laže depeša: FUP obavijestio kantonalne MUP-ove da imaju problem sa "depešnim saobraćajem" sa MUP-om RS-a!

Darko Ćulum

SIPA od 27. 2. nije provela nijednu akciju u RS, Ćulum razmatra (privremeno) povlačenje

Možda vas zanima

dudo-munjic-2

Tužilaštvo BiH formiralo krivični predmet protiv tužioca Čampare: Gordanu Memiji dojavljivao informacije o istrazi Black Tie. Štitio čelnika FUP-a povezane sa kartelom. Dan nakon formiranja predmeta protiv Čampare, poplava u Munjićevoj kancelariji uništila dio dokumenata!

KMO_190176_00002_1_t247_190123

Predsjednik Rusije Vladimir Putin u Kremlju se sastao sa Miloradom Dodikom

dodik-nsrs-10

Sputnjik objavio pa obrisao: Dodik dobio rusko državljanstvo i boravak!

Trojkasi-13

Između kritika i kompromisa: Kako je Trojka ostala u sjeni Dodikove moći