Još uvijek aktuelni direktor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darko Ćulum jer ga Vijeće ministara BiH nije razriješilo ni nakon što je podnio ostavku, danas je u Banja Luci na obilježavanju Dana policije Rs.
Ćulum je u MUP Rs angažiran kao savjetnik formalno ili neformalno, ali on u SIPA-u više ne dolazi.
Tokom dolaska na ceremoniju u zgradu MUP Rs u Banja Luci novinarka RTL-a pitala je Ćuluma da li će SIPA hapsiti Milorada Dodika po unutrašnjoj potjernici na šta je on odgovorio:
“Oprostite, došao sam na dan policije tako da nemojte me”, kazao je Ćulum za RTL.
Ćulum je tražio da ga Vijeće ministara BiH razriješi sa 19. martom, ali to se nije dogodilo.
Podsjećamo, Ćulum je 2. marta prisustvovao sastanku sa rukovodstvom MUP Rs, a na kojem su bili i drugi predstavnici iz reda Srba iz državnih policijskih i sigurnosnih agencija, te Milorad Dodik i Željka Cvijanović, a pravdao se da nije znao da će biti prisutni Dodik i Cvijanović.
Ćulum je 7. marta naredio da zaposlenici Regionalnog ureda SIPA-e u Banja Luci napuste svoja radna mjesta, a nakon što su stupili na snagu neustavni zakoni koje je usvojila Narodna skupština Rs, a kojima se zabranjuje rad Suda, Tužilaštva, VSTV-a i SIPA-e na teritoriji Rs. Također je zaustavio i aktivnosti SIPA-e u Rs nakon usvojenih zakona. No, za Tužilaštvo BiH tu nije bilo elemenata krivičnog djela.
Nakon što je Dodik javno uputio poziv kadrovima iz Rs da napuste državne institucije i pređu u entitetske, Ćulum se odazvao na taj poziv. SIPA-u je napustilo još nekoliko zaposlenika, ali masovnog prelaska u MUP Rs nije bilo.
Nakon što se nije odazvao na poziv Tužilaštva BiH za ispitivanje u predmetu napad na ustavni poredak, Sud BiH je raspisao unutrašnju potjernicu za Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem. No, u isto vrijeme čelnici Rs-a pojačali su osiguranje i nivo zaštite, pa se kreću uz pripadnike MUP Rs i Žandarmerije u punoj spremi.
Iako svaka policijska agencija ima nalog da uhapsi ovaj trojac, do danas se to nije dogodilo iako već drugi mjesec traje napad na ustavni poredak i nanose ozbiljne posljedice državi BiH.
Otkazuju se turističke posjete, investicije, pojačava se broj pripadnika EUFOR-a, uvode se sankcije rukvovodstvu Rs-a, ali hapšenja nema. Dodik i Stevandić su napuštali BiH i vraćali su preko granice bez ikakvog zaustavljanja.
Ako država neće ili ne može da se obračuna sa “bjeguncem” iz SIPA-e, kako će onda sa onima koji ruše državu. Da li onda zakoni ove države važe samo za neke građane i neke političare, a ne za sve i ne za one iz Rs-a?
NAP