U svojstvu osumnjičenog, član Predsjedništva BiH i lider SNSD-a Milorad Dodik stigao je na ispitivanje u Tužilaštvo BiH. Kako bi izbjegao kamere, ušao je na službeni ulaz, svega nekoliko minuta prije 10 sati, kada se morao ppojaviti pred postupajućim tužiocem Mirzom Hukeljićem. Milorad Dodik je osumnjičen da je počinio krivično djelo pranje novca u vezi sa krivičnim djelom zloupotreba službenog položaja i ovlaštenja. U fokusu tužilaca je njegova vila u Beogradu koju je kupio na sumnjiv način, transakcijama preko Pavlović banke.
Milorad Dodik stigao na ispitivanje u Tužilaštvo BiH. Osumnjičen za pranje novca u slučaju Vila na Dedinju pic.twitter.com/VKgVn9QH1e
— Istraga.ba (@IstragaB) March 22, 2022
Tužilaštvo BiH je provjere u ovom slučaju započelo u decembru 2015. godine. Ali skoro sedam godina je bilo potrebno postupajućem tužiocu Mirzi Hukeljiću da Milorada Dodika pozove na ispitivanje u svojstvu osumniičenog. Istina, proteklih godina je Tužilaštvom BiH upravljala Gordana Tadić koja je razriješena krajem 2021. godine.
Prema ranijim pisanjima medija, Milorad Dodik je 14. maja 2007. godine preko “Pavlović banke” prebacio 750 hiljada eura na račun “Komercijalne banke” u Beogradu, koja je i bila vlasnik vile na Dedinju.
Dodik je kupovinu vile pravdao kreditom u “Pavlović banci”. Međutim, kasnije se ispostavilo da je kredit uzeo tek godinu kasnije, odnosno 27. juna 2008. godine kada je kredit službeno i odobren.
Bog svega toga SDS je Tužilaštvu BiH 2015 godine podnio krivičnu prijavu protiv Milorada Dodika. Na prijavi SDS-a su se našli i vlasnik “Pavlović Internacional banke” Slobodan Pavlović koji je u međuvremenu poginuo u saobraćajnoj nesreći u SAD-u.
“Postoje osnove sumnje da su ove osobe, koristeći svoj uticaj, javnu funkciju i značajna novčana sredstva izvršili navedena krivična djela tako što su Miloradu Dodiku kada je on bio predsjednik Vlade RS u 2008. godini omogućili prijem novčanih sredstava od 1.468.373,00 KM po osnovu navodnog kredita, kao i da su za račun Milorada Dodika ovaj navodni kredit otplaćivali u zamjenu za određene protivusluge”, navedeno je u prijavi SDS-a.
Prema tada objavljenim dokumentima, Milorad Dodik je sa svog računa u Pavlović banci 14. maja 2007. godine prebacio 750 hiljada evra na svoj račun u “Komercijalnoj banci” Beograd.
To dokazuje i ugovor o kupoprodaji i nalog za izvršenje doznake u inostranstvu, koji su sklopljeni – 14. i 16. maja 2007. godine. Nakon prebacivanja sredstava beogradskoj “Komercijalnoj banci”, koja je prodavala nekretninu, Dodik se uknjižio kao vlasnik vile bez ikakvih tereta.
Prema dokumentima “Pavlović banke” pod nazivom – Prijedlog Centralnom kreditnom odboru od 18. juna 2008. godine, koji je potpisala službenica Ljiljane Garić i prijedloga Odluke br. IV-3192 od 27. juna 2008. godine, koje je potpisao direktor Petar Lazić, sredstva u iznosu od 750 hiljada eura na računu Milorada Dodika kod te banke na dan 14. maja 2007. godine navodno vode porijeklo iz kredita u iznosu od 1.468.373 KM (700 hiljada eura). Prema ugovoru, kako se navodi u dokumentaciji, depozit za taj kredit bio je u istom iznosu, što je samo po sebi nelogično, jer se postavlja pitanje zašto je onda Dodik uopšte uzimao kredit kod “Pavlović banke”.
Prema dokumentima banke, u junu 2008. godine Pavlović banka ulazi u proceduru izmjene uslova pomenutog kredita iz 2007. godine tako što mijenja period otplate, izmjene kamatne stope i promjene sredstava obezbjeđenja.
Odlukom Kreditnog odbora Pavlović banke IV-5-3154 od 25.juna 2008. godine, koju je potpisao predsjednik Kreditnog odbora Petar Lazić, odobrena je izmjena uslova kredita Miloradu Dodiku iz 2007. godine tako da se kao instrument vraćanja kredita uspostavlja depozit u iznosu od 489.457,66 KM, hipoteka na predmetnoj nekretnini i vlastita mjenica Milorada Dodika, objavio je 2015. godine online magazin zurnal.
Odlukom br. I-2-3216/08 od 27. juna 2008. godine Nadzorni odbor Pavlović banke je odobrio dugoročni kredit Miloradu Dodiku u iznosu od 1.468.373,00 KM (pretpostavka je da se ovo odnosi na odobrenje izmjene kredita iz 2007. godine ukoliko je i postojao kredit iz 2007. godine). Ovu odluku je potpisao Slobodan Pavlović.
Među dokazima je i ugovor o kreditu koji je Dodik potpisao sa Pavlović bankom 27. juna 2008. godine. U cilju realizacije ovog kredita, Pavlović banka je prenijela sredstva u korist računa Milorada Dodika opštim nalogom za prenos dana 26. juna 2008. godine u iznosu od 1.468.373 KM. Međutim, Centralni kreditni odbor svojom odlukom predlaže izmjenu kredita tako što navodi je taj novac navodno plasiran u 2007. godini.
Prema krivičnoj prijavi, nije postojao osnov za ovakav prenos sredstava, jer bi to značilo da se iznos kredita od 1.468.373 KM dva puta uplaćuje Miloradu Dodiku, a u slučaju refinansiranja, kreditom iz 2008. godine bi se samo izmjenila kamata, rok otplate i obezbjeđenja, dakle ne bi postojala obaveza plasiranja kredita od strane “Pavlović banke”.
Dalje se navodi da je potrebno utvrditi da li je uopšte i zaključen ugovor o kreditu od 14. maja 2007. godine ili je riječ o fiktivnom pravnom poslu.
Kao sredstvo obezbjeđenja Ugovora o kreditu od 27. juna 2008. godine, bilo je predviđeno da Milorad Dodik preda banci namjenski depozit od 490.000KM. Međutim, prema prijavi, Slobodan Pavlović, predsjednik Nadzornog odbora banke, 26. avgusta.2008. godine zaključuje sa bankom Ugovor o oročenom namjenskom depozitu kojim se on kao deponent obavezuje da će položiti taj iznos (490.000 KM), kao osiguranje ugovora o kreditu koji je uzeo Dodik.
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) u januaru 2016. godine je pretresla Pavlović banku. Već narednog mjeseca, 11. februara 2016. godine je uhapšen i vlasnik Slobodan Pavlović, te njegovi saradnici, bivši direktor “Pavlović banke” Pero Lazić i Ljiljana Garić, bivšu referenticu za obradu kredita. No, Sud BiH im nije odredio pritvor, pa su svi pušteni na slobodu. Na kraju su im ukinute i mjere zabrane.
U decembru prošle godine Slobodan Pavlović je poginuo u saobraćajnoj nesreći u SAD-u, a Tužilaštvo BiH je odlučilo da sedam godina nakon prijave, u svojstvu osumnjičenog sasluša Milorada Dodika.