Schmidtova slabost: Proslava 9. januara ostaje nepromijenjena, samo se cijena i lokacije mijenjaju!

677a6d002c65a

Treba reći da se 9. januar 2024. u tom okviru i na taj način neće dogoditi. Dakle, mogu se slaviti i državni i praznici entiteta, ali to se može raditi na drugi način i nikome zbog toga neće pasti kruna s glave. I mislim isto tako da 2023. nijedan građanin, bilo da živi u Republici srpskoj, Federaciji ili Distriktu Brčko, nije zainteresovan da se neko ko vodi agresorski rat posmatra blagonaklono, rekao je, između ostalog Christian Schmidt prošle godine.

Od toga se ništa nije desilo. U januaru 2024. godine gledali smo isti 9. januar, kao i onaj iz 2023., (doduše bio je malo skuplji), a gledat ćemo i 2025.
Schmidt, kao i u slučaju državne imovine, neće ili nema snage da presiječe. Vlast u bh. entitetu Republika srpska 9. januara obilježava neustavni Dan Republike, a tim povodom organizovan je i program proslave.

Polaganje vijenaca na Spomenik palim borcima Vojske Republike srpske, polaganje vijenaca na Trgu palih boraca NOR-a, polaganje vijenaca na Spomen kosturnici, Svečana akademija povodom Dana Republike srpske, svečani prijem… Polaganje vijenaca na srpskom vojničkom spomen-groblju Novi Zejtinlik u Sokocu, sjednica Senata Republike srpske, svečani defile – Trg Krajine, Banjaluka i na kraju koncert na kojem će nastupiti regionalne zvijezde Pavlina Radovanović i Dejan Matić.

RTRs će direktno prenositi svečani defile, na kojem će ulicama Banje Luke defilirati pripadnici specijalne jedinice Žandarmerije. Dakle, potpuno jednako kao što se godinama unazad dešava. Stoga Schmidt treba pojasniti kako to uprkos odlukama Ustavnog suda BiH i sankcijama SAD-a i Velike Britanije zbog proslave 9. januara i njegovog obećanja da neće biti isto i dalje sve ostaje nepromijenjeno. Osim iznosa sredstava utrošenih za obilježavanje 9. januara.
Jer za razliku od prošlogodišnjeg miliona ove godine kabinet Milorada Dodika za organizaciju ovog trodnevnog slavlja daje 550.000 KM.

Deveti januar je za četiri dana, a ništa ne pokazuje da će visoki predstavnik Christian Schmidt održati svoje obećanje od prije dvije godine da obilježavanje neće biti kao 2023. godine.

Davanjem najave koju ne namjerava da i ostvari, Schmidt se uvukao u priču u kojoj će se Milorad Dodik pokazati i snažnijim nego što jeste i pokazati da je Schmidtova moć u Rs-u u principu ograničena. Jer, niti je ko procesuiran niti će vlasti Rs odustati od proslave neustavnog 9. januara.

Zato, upravo na pitanju 9. januara Schmidt najjače pokazuje svoju slabost i potvrđuje sve češće opaske da je on samo visoki predstavnik za Federaciju!

Doduše ne smeta mu ni kada predsjednik HDZ BiH Dragan Čović polaže vijenac na grob predsjednika Hrvatske republike Herceg Bosne Mate Bobana za koju je Žalbeno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju u novembru 2017. godine utvrdilo postojanje hrvatskog udruženog zločinačkog pothvata s ciljem etničkog čišćenja dijelova BiH, pa onda sami zaključite kome je Schmidt visoki predstavnik u BiH.

 

NAP

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

branko peric

Šta Milorad Dodik sanja, a šta mu se događa?

Dodik-ukazi-1

Vanredno obraćanje Christiana Schmidta: OHR uvodi mjere protiv Milorada Dodika i SNSD-a. Na udaru će biti imovina i računi Dodikove stranke!

dodik-Istocno-1536x1024

Politička Sinaloa i El Chapo iz Laktaša: Je li Dodik bjegunac pred pravdom ili pravosuđe i policija bježi od njega!?

dodikrs-1

Dozvolite da se ne lažemo: Nije Dodik dužan provoditi zakone koji, formalno, ne postoje. SIPA i država su dužni da ga hapse po zakonima koji su na snazi

Tanja Fajon

Umjesto uvođenja sankcija Dodiku, Tanja Fajon šalje demantije: Slovenija se "zalaže" da se sankcije Dodiku "usaglase na nivou EU"!

Dodik i Jankovic

Zahvaljujući Zoranu Jankoviću i Tanji Fajon: Slovenija neće uvesti sankcije Miloradu Dodiku!

dodikkkkk

Granična policija još uvijek istražuje kako je Dodik u martu prešao granicu, on danas opet u Srbiji i 'maše nam s Informera'

Dodik-spavanje-1

Kolumna Branka Perića: I da sutra stvori svoju državu, Dodik će za BiH biti bjegunac kojeg čeka suđenje

kreco-122-3

SIPA hapsi deset osoba u Bijeljini i okolini: Glavna meta je poznati kriminalac Željko Radovanović Krečo. Ova grupa je pokušala imenovati Slobodana Radinkovića za direktora SIPA-e!

Tanja Fajon

Umjesto uvođenja sankcija Dodiku, Tanja Fajon šalje demantije: Slovenija se "zalaže" da se sankcije Dodiku "usaglase na nivou EU"!

dodikrs-1

Dozvolite da se ne lažemo: Nije Dodik dužan provoditi zakone koji, formalno, ne postoje. SIPA i država su dužni da ga hapse po zakonima koji su na snazi

OSA - Galić

Glavni inspektor OSA-e "probio" policijski punkt u Ljubuškom kako bi izbjegao kontrolu: U vozilu OSA-e prevožen bjegunac Zoran Galić?!

dudo-munjic-2

Tužilaštvo BiH formiralo krivični predmet protiv tužioca Čampare: Gordanu Memiji dojavljivao informacije o istrazi Black Tie. Štitio čelnika FUP-a povezane sa kartelom. Dan nakon formiranja predmeta protiv Čampare, poplava u Munjićevoj kancelariji uništila dio dokumenata!

covic niksic

Milioni za bukobrane firmi bez iskustva i vlasniku 's vezama': Čović, Nikšić, Grabovica i Badžak u tenderskoj zamci

stmluehrmann-bild

Spavajte mirno, države Bosne i Hercegovine neće biti! Već je nema!

Mehmed Halilović

Kuvajćani donirali, Bosanci krali: Nestalo 1,2 miliona eura koje je Kuvajt donirao Ambasadi BiH u toj državi. Bivši ambasador Mehmed Halilović "ničeg se ne sjeća"

Možda vas zanima

Screenshot 2025-04-28 123411

Dvije godine od suspendovanja Ustava FBiH: Dominacija HDZ-a, snishodljivost Trojke i promašeni narativ SDA

branko peric

Šta Milorad Dodik sanja, a šta mu se događa?

International_Court_of_Justice_HQ_2006

Nakon što je Sudan optužio Ujedinjene Arapske Emirate za kršenje Konvencije o genocidu Srbija zatražila da se uključi u postupak

Schmidt

Igre bez granica: Christian Schmidt udario po SNSD-u, a pogodio – nikog