Od 463.811.891 KM, koliko je Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo tokom prošle godine imao na raspolaganju, čak 291.265.877 KM potrošeno suprotno zakonskim odredbama, piše politicki.ba.

Kako je utvrdil Federalna revizija, ovoliki novac potrošen je na osnovu odluka direktora ZZO KS.

Revizori su upozorili da tadašnji direktor na to nije imao pravo!Šokantni podaci revizije tu ne prestaju. Ustanovljeno je da „ušteđeno“ nešto više od 50 miliona KM tako što pacijentima nisu pružene sve potrebne informacije.

Time je „onemogućeno ostvarivanje prava osiguranika na dijagnostiku i liječenje teško oboljele djece, refundacije za usluge medicinski potpomognute oplodnje, korištenje medicinske rehabilitacije i novčanih pomoći za medicinske rehabilitacije, liječenje kroz posebne i dodatne programe zdravstvene zaštite, novčane pomoći u nabavci lijekova koji nisu dio Liste lijekova Kantona Sarajevo i za liječenje u inostranstvu, što nije u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju“, utvrdili su revizori.

Pregledom poslovanja ZZO KS utvrđeno je i da zakoni nisu poštivani prilikom javnih nabavki.

„Nije izvršen izbor dobavljača za pružanje usluga porodične medicine, za deficitarne zdravstvene usluge i usluge konsultativno-specijalističke zdravstvene zaštite (cca 26.857.800 KM), što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, a imalo je uticaja na kvalitet i obim pruženih zdravstvenih usluga.

Također, prilikom izbora dobavljača za održavanje postojećih integralnih informacionih sistema, putem pregovaračkog postupka bez objave obavještenja, nije osigurana aktivna konkurencija, što nije u skladu s Zakonom o javnim nabavkama“, navedeno je.

Dalje su upozorili i na neusklađenost pravilnika o plaćama:

U izvještaju je istaknuto i da „neprovođenje Plana restrukturiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u Kantonu Sarajevo, na osnovu kojeg je donesen Akcioni plan kojim je definirana dinamika reorganizacije pojedinih zdravstvenih ustanova, zbog čega nije došlo do promjene u organizaciji zdravstvene zaštite. Kao neke od posljedica, ističu se i da liječenje teško oboljele djece nije dobro rađeno, jer nije bilo dovoljnog pristipa fondovima.

Zanimljiv je i detalj u vezi potpomaganja vantjelesne oplodnje.

Revizori, međutim, Zavodu zdravstvenog osiguranja nisu dali negativno, već „mišljenje s rezervom“.

Negativno mišljenje dato je 2015. godine, kada je vršena zadnja revizija ZZO KS.

U odgovorima na pitanja politicki.ba objašnjeno nam je da je tako urađeno jer „mišljenje s rezervom se daje kada revizor, na osnovu dovoljnih revizorskih dokaza, zaključi da su pogrešni prikazi značajni ali ne i prožimajući za finansijske izvještaje, odnosno kada utvrdi značajna, ali ne i prožimajuća odstupanja aktivnosti, finansijskih transakcija i informacija od utvrđenih kriterija“.

Šta god da to tačno značilo, revizori na naš upit da li je u ZZO počinjen kriminal odgovaraju da oni nisu zaduženi za to.

U Zavodu zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, i pored naših ponovljenih upita, nisu nam odgovorili na pitanja u vezi nalaza revizije.

U Kantonalnom tužilaštvu Sarajevo rekli su nam da im revizori nisu dostavili ovaj izvještaj.

Dodatno pitanje da li je Tužilaštvo KS po službenoj dužnosti otvorilo istragu, ostao je – zasad – bez odgovora.