Predsjedništvo BiH donijelo odluku: Milan Tegeltija novi bh. konzul u Rijeci!

tegeltija-naocale

Milan Tegeltija novi je bh. konzul u Rijeci, saznaje Istraga.ba. Odluku o imenovanju Milana Tegeltije jednoglasno je donijelo Predsjedništvo BiH, nakon što je članica Predsjedništva BiH iz RS Željka Cvijanović saopćila svojim kolegama Željku Komšiću i Denisu Bećiroviću da će blokirati izbor bh. ambasadora u Libiji i Turskoj, ukoliko bivši savjetnik Milorada Dodika ne bude imenovan za konzula u Rijeci, Republika Hrvatska.

Podsjetimo, novi konzul Milan Tegeltija od janara 2022. godine nalazi se na američkoj crnoj listi. Sankcije su mu uvedene zbog zloupotreba tokom obavljanja funkcije predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH.

“U svojstvu predsjednika VSTV-a, Tegeltija je bio umiješan u koruptivna djela koja su uključivala korištenje svog političkog utjecaja i službene moći za osobnu korist. Naime, postoje vjerodostojne informacije da je Tegeltija svoj položaj iskoristio za traženje koristi u zamjenu za miješanje u sudski proces, kao i manipulaciju imenovanjima u sudije i drugim javnim poslovima”, saopćile su američke vlasti.

U decembru 2020.godine Tegeltija je podnio ostavku na funkciju predsjednika VSTV-a. Ova ostavka je uslijedila nakon što jer Istraga objavila snimak razgovora na kojem se čuje kako Milan Tegeltija sa bivšom članicom VSTV-a Milijanom Buhom dogovara imenovanje njene sestre za sudiju u Banja Luci. Nakon objave snimka, održana je vanredna sjednica VSTV-a na kojoj je Milan Tegeltija pozvan da odstupi.

“Taktiku ćete prepustiti meni jer se vi u to ne razumijete”, kaže predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija na kraju telefonskog razgovora sa Milijanom Buhom, bivšom članicom VSTV-a koja je insistirala da njena sestra Sanja Čagar bude imenovana za sudiju Osnovnog suda u Banja Luci.

“U nekom drugom sudu se puno lakše ulazi. Razmisli malo. Hoćeš li sad sebe da ugroziš? Je l’ me razumiješ? Vidi jednu stvar, ako Sanja konkuriše za Sud u Banja Luci gdje je konkurencija ogromna, svi će znati da je ona tvoja sestra, je li tako? I to će sasvim sigurno otići u medije. I šta će se, onda, desiti? Ti član Savjeta. Tražit će da daš ostavku. Kako to se bira tvoja sestra, ovo, ono. Ja ti govorim, brinem o tebi, prije svega. Jesi li ti uopće razmišljala o tome? (kad mi istekne mandat) Pa, kad ti istekne mandat nije problem, ali dok si u Savjetu mi je problem. Znači, ja brinem o svemu. Meni si prvo ti, meni si prvenstveno ti, znači da očuvam tvoju poziciju da se ne ugrozi, a Sanju ćemo rješavati. Je l’ me razumiješ? Ja prvo brinem da se tvoja pozicija ne ugrozi. Pa, naravno, sad sam ti rekao, ako prije toga, čak i u prvom mandatu, ako se otvori negdje pozicija, tipa Gradiška, Prijedor, pi…. materine, ovo, ono, šta je košta da bude tamo godinu dana i da je kasnije prebacimo ovamo. Ja sam Sanji rekao sve. Samo moramo biti pametni i taktično to odigrati”, govorio je predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Milan Tegeltija.

Prije ove afere, Tegeltija je bio u centru i slučaja poznatog kao “Potkivanje”. Naime, Nermin Alešević, biznismen iz Velike Kladuše, snimio je kako daje novac Marku Pandži, inspektoru SIPA-e koji je tvrdio da u ime Milana Tegeltije završava sudske postupke. Prije primopredaje novca, Pandža je upoznao Aleševića i Tegeltiju.

I pored brojnih afera, Tegeltija je nakon pravosudne karijere postao savjetnik predsjednika Republike Srpske Republike Srpske. Kratko je bio na čelu FK Borac iz Banje Luke. Na poziciju konzula imenovan na prijedlog Željke Cvijanović. No, da li će Tegeltija preuzeti funkciju ovisi od hrvatskih zvaničnika koji moraju dati agreman.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Denis-Becirovic-1

Denis Bećirović i diktatura bezličnosti

Ivan Sabolić

Hrvatski ambasador u BiH ignoriše institucije BiH: Ivan Sabolić se nije odazvao na konsultacije u Predsjedništvo, na Konakovićevo pismo ne odgovara!

Kovač

Miro Kovač, nekada ministar, sada avanturist

PRedsjednistvo-BiH-12-2

Predsjedništvo BiH jednoglasno odlučilo: Zbog angažmana na uspostavljanju mira u Gazi Trump nominovan za Nobelovu nagradu za mir

PRedsjednistvo-BiH-12-1

Predsjedništvo BiH zadužilo Vijeće ministara da u roku od pet dana dostavi zakon o budžetu

Hasanovic-1

Usvojen u Predsjedništvu BiH: Zamjenik ministra finansija Muhamed Hasanović prvobitno nahvalio državni Budžet pa naknadno kazao da je neprovodiv

14032024-3

Iako je na crnoj listi odobrena joj viza: Članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović u ponedjeljak putuje u Washington

zeljka-cvijanovic-7

Željka Cvijanović traži od Predsjedništva BiH: Predložiti Donalda Trumpa za Nobelovu nagradu za mir

Munjić i Nikšić

Nove prepiske iz telefona v.d. direktora FUP-a: Vahidin Munjić obavijestio šeficu Kabineta premijera FBiH da je Tužilaštvo KS naredilo provjere protiv Nermina Nikšića, Vojina Mijatovića i Tonija Kraljevića. Dokumente tužilaštva prosljeđivao prijavljenim zvaničnicima!

Vico Zeljkovic

Srbijanski recept za tribine: Vico Zeljković preko Šmrka formirao BH Hooliganse da bi se obračunao sa BH Fanaticosima!

Forto

BHRT odbio učestvovati: Edin Forto naredio da RTRS i Banja Luka kontrolišu digitalni signal u Tuzlanskom kantonu!

Screenshot

Sebija Izetbegović - Trojkina dama iz rukava: "Opozicionarka" u službi vlasti

Munjić _ Nikšić

Nove prepiske u aferi "spengavanje": Nermin Nikšić za direktora KPZ Sarajevo imenovao čovjeka preko kojeg su Munjić i Mušinović pokušali spasiti specijalce koji su čuvali narko bosa Edina Gačanina Tita!

KARADŽIĆ

Otkrivamo identitet jednog od ubica u "Sarajevo Safariju": "Nicholas Ribic je došao iz Kanade na Safari, da lovi ljude"

Munjić i Nikšić

Objavljujemo nove poruke iz Munjićevog telefona: Nermin je morao HDZ-u dati Autoceste da bi ti bio direktor FUP-a

dzermin-3

Nakon što mu je oduzet predmet "Start 2" utvrđeno: Džermin Pašić u sefu skrivao dvije zabilješke u kojima je navedeno da su on i Dubravko Čampara od narko grupe Sanija Al Murde dobili 1,5 miliona maraka!

Možda vas zanima

Elmedin Konaković

Navijački patriotizam NiP-a: Zašto treba da mrzimo košarkaše Srbije, a moramo da volimo Aliju

Vijece-ministara-14

Udruženje tužilaca FBiH o Nacrtu zakona o VSTV-u: Zanemareno je mišljenje struke, naše primjedbe uopšte nisu razmotrili

džermin - mirso

Objavljujemo detalje iz prijave protiv Džermina Pašića koju je Tužilaštvo BiH podnijelo UDT-u: "Adis Đonko je kazao da je dao milion maraka preko Senada Kevelja da advokat Crnovršanin i braća Čampara završe predmet Start"

Screenshot 2025-11-30 162541

Postupio po zapovjedi: Fatmir Alispahić sa svojim "Defterom hefte" pomaže u reviziji Haških presuda i skidanju odgovornosti sa zločinaca HVO-a!