Odlazak Dubravka Čampare

Početak dečamparizacije društva: Kraj jedne (karij)ere!

dudo-campara

Nisam jedini novinar, nažalost, koji je, netom nakon upoznavanja Dubravka Čampare živio u ubjeđenju da se radi o beskompromisnom borcu protiv korupcije. Prvi put smo se, čini mi se, sreli 2008. godine dok je još bio kantonalni tužilac u Sarajevu. Nekoliko godina sam bio u zabludi, vjerujući da je svaka pravosudna akcija koju je provodio motivisana željom za uspostavu boljeg i pravednijeg društva. A onda sam počeo uviđati. Svaka akcija Dubravka Čampare imala je drugu pozadinu. Ne baš časnu. Od trenutka kada sam počeo uviđati tu tamnu stranu, počela je i moja diskreditacija u javnosti. Ali puno je časniji osjećaj kada te mafija diskredituje, nego kada diskredituješ po nalogu mafije.

Diskreditacija je, uglavnom, išla ovako. U kafani Hil se dogovori plan. Onda Dubravkov brat Aljoša Čampara se angažuje da napiše anonimnu prijavu. Mirela Bubalo organizuje slanje te prijave. Potom Ervin Mušinović “saznanja” podijeli s medijima. Kada se objavi tekst, formira se predmet. A kada se formira predmet, počinje hajka. U strahu od progona, klijent, po prethodnom dogovoru sa progoniteljima,uzima za branioca odvjetnika Mirsada Crnovršanina. Onda slijedi nagodba ili obustava.

Kako to znam? Znam, zato što sam bio predmet tih prijava. Ovdje, na ovom linku, možete pročitati iskaz koji je u FUP-u, dok ga još Dubravko Čampara nije kontrolisao, dala Amina Ohranović, prijateljica Mirele Bubalo, “ekspertice” za (press)medije koju su Čampare, po potrebi, slale na savjetničke pozicije od FMUP-a, preko Ministarstva vanjskih poslova i Elmedina Konakovića, pa sve do nesretne (grado)načelnice Benjamine Karić.

“Mislim da sam ja dana 27.8. 2020. godine oko 00,30 sati imala poziv od prijateljice Mirele Bubalo, kao i poruku da se javim jer joj nešto trebam. Pitala me da  isprintam nešto i zapakujem kod sebe na poslu. Ja sam joj rekla da ne mogu, jer imam obaveza”, kazala je na početku svog iskaza federalnim policajcima Amina Ohranović.

Istog dana, oko podne Mirela Bubalo je došla u stan svoje prijateljice i rekla joj da ima neke koverte koje treba predati u poštu.

“Te koverte Mirela je nosila u svojoj torbi i izvadila ih je kod mene u stanu. Vidjela sam da ima više koverata formata A4, koje su bile zalijepljene,  zapakovane i na njima su ručno napisane adrese nekih institucija i to Tužilaštvo, SIPA, a ostalo nisam vidjela. Rekla mi je da nju prate te da nije pametno da nju vide da predaje neke koverte u poštu, te me je zamolila da ja predam u poštu na Trgu solidarnosti”, ispričala je Ohranovićeva, te potvrdila da joj je novac za “poštarinu” dala Mirela Bubalo.

Nakon što je priča dospjela u javnost, Aminu Ohranović su zajedno tješili Aljoša Čampara i Mirela Bubalo.

“Pozvala sam Mirelu i pitala zašto se ovo dovodi u vezu sa mnom, a ona je rekla da je to super, jer sam ja na taj način amnestirana, jer je “njima” u interesu da to bude Mirela Bubalo. Ja sam tu nevažna. Nakon toga zvao me Aljoša Čampara na moj telefon i rekao mi da se ne sekiram, jer meni ovaj tekst ide u prilog”, izjavila je Amina Ohranović.

Ona je istražiteljima detaljno ispričala kako je od jula 2020. godine, kada je registrovan portal Pressmedia pisala za njega, te da se, u društvu Mirele Bubalo, viđala i sa ministrom Čamparom, inače bratom sad već bivšeg tužioca Dubravka Čampare.

“On je lično pohvalio moj tekst za neki kafić i rekao mi da lijepo pišem”, kazala je svjedokinja.

Tako su, dakle, nastajali predmeti u krugu familije. Da ne bi svaki predmet on zadužio, tužilac Čampara je napravio mrežu sebi odanih tužilaca. Prvi među njima je bio Božo Mihajlović.  On je, recimo, iskorišten za obračun sa Fahrudinom Radončićem. Dubravko Čampara je našao (sebi blisku) svjedokinju Azru Sarić i gurnuo predmet u pravosudni promet.

Tužilac Božo Mihajlović je danas pod suspenzijom. I to isključivo zbog toga što je vjerovao Dubravku Čampari. Slična bi sudbina mogla zadesiti i Džermina Pašića koji je, kada se “čamparizirao”, krenuo stranputicom

“Kad Gačani udaraju”.

Ovo je poruka koju je Džermin Pašić poslao Aljoši Čampari kada je zakotrljana afera Respiratori. Džermin Pašić, kao i Čampare, porijeklom su iz Gacka. Pašić je, zbog respiratora, postao “heroj mjeseca” Ambasade SAD-a, u kojoj je Dubravko Čampara, preko Tomislava Cvitanušića i Senke Sojkić, koristeći svoje istrage u predmetu “terorizma”, određivao ko će na crnu listu i pod američke sankcije.

Tužiteljica Diana Kajmaković je “pravosudna majka” Dubravka Čampare i Džermina Pašića. Njenu karijeru su ubili upravo njih  dvojica. Ne zbog toga što su se obračunavali s njenim kriminalom i sumnjivim poslovima, već zbog toga što su sebi tako krčili put do vrha Tužilaštva BiH.

Džermin Pašić se “uspio” popeti skoro do vrha. Zahvaljujući Michaelu Murphyu i “respiratorima”. Dubravko Čampara nije uspio. A kada je Milanko Kajganić shvatio da bi ga mogla zadesiti ista sudbina kao i Dianu Kajmaković, Božu Mihajlovića i slične, odlučio je  izvući iz ladice ono što su svi u pravosudnoj zajednici znali.

Sjećam se dobro hapšenja Dragana Miokovića i Predraga Kurteša. Dubravko Čampara je, naravno, preko Aljoše Čampare dojavio Federalnoj televiziji da isprate tu akciju. Postupajući tužilac je bio Saša Sarajlić, neznalica opčinjena porodicom Čampara. Kurteša i Miokovića su snimili dok ih FUP izvodi s lisicama na rukama. I, sjeća li se neko kako je završio taj predmet? Obustavom istrage. Nije cilj bio istraživanje kriminala. Cilj je bila odmazda i diskreditacija.

O akciji Pandora znam sve ono što je bilo u pozadini. Pedesetak osoba je uhapšeno po nalogu Dubravka Čampare. Osuđen je samo Kemal Čaušević. Svi ostali kriminalci iz UIO su uspjeli “završiti” predmet. Sjeća li se neko akcije Master? Nakon što je prvoosumnjičeni rukovodilac u UIO Nermin Klopić stupio u kontakt sa obitelji Čampara, optužnica nikad nije podignuta. A ima više od deset godina od spektakularne akcije prenošene uživo.

Kada bi se otvorili svi Čamparini predmeti, otvorila bi se Pandorina kutija. A to, čini se, nikome ne odgovara. Zato je Dubravko Čampara odlučio “pobjeći” iz pravosuđa. I može ići u advokatsku kancelariju koju je osnovala njegova supruga Maida zajedno sa njegovim dugogodišnjim saradnikom Mirsadom Crnovršaninom.  I sada i službeno može preuzeti odbranu u predmetu Black Tie. Jer kada je Gordanu Memiji dojavio koji ga tužilac istražuje, može sada koristiti i sva svoja saznanja iz Skya.

Dubravko Čampara je pobjegao iz pravosuđa da ne bi bio procesuiran. Deset godina sam pisao o njegovim sumnjivim poslovima. Da li je ova ostavka nagrada? Djelimično. Nagrada će biti kada bude iza rešetaka.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

dudo-munjic-2

Tužilaštvo BiH formiralo krivični predmet protiv tužioca Čampare: Gordanu Memiji dojavljivao informacije o istrazi Black Tie. Štitio čelnika FUP-a povezane sa kartelom. Dan nakon formiranja predmeta protiv Čampare, poplava u Munjićevoj kancelariji uništila dio dokumenata!

Aco-Makedonac-1

Zbog propusta u istrazi "državni udar" i spašavanja Ace Makedonca: Državni tužilac Dubravko Čampara skinut sa premeta protiv Milorada Dodika i prebačen u Odjel za ratne zločine!

dubravko-campara-1-1

Dokumenti SIPA-e i Tužilaštva BiH otkrivaju: Tužilac Čampara danima u ladici držao potjernicu za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem. Tek 20. marta naredio je SIPA-i da unese potjernice u svoj sistem!

Dudo i Stevandić

Zakašnjela (re)akcija: Tužilaštvo BiH policijskim agencijama naredilo hapšenje Nenada Stevandića dan nakon što se on iz Srbije vratio u BiH!

SIPAPretresla

Državne institucije nemoćne: SIPA odbila da učestvuje u privođenju Milorada Dodika iz "sigurnosnih razloga"

Campara-Kostresevic

Tužilac Dubravko Čampara, direktor Policije RS Siniša Kostrešević i direktor SIPA-e Darko Ćulum postigli dogovor: Niko neće biti procesuiran zbog izbacivanja SIPA-e iz Regionalne kancelarije u Banjoj Luci!

dudo-munjic

Policijska, tužilačka i bratska koordinacija: Sumnjivi kečeri za nezakonito praćenje nabavljeni tokom mandata Aljoše Čampare, a Vahidin Munjić prijavu protiv NN osobe zbog kečera podnio Aljošinom bratu Dubravku Čampari koji se proglasio "nenadležnim"!

orasanin

Ko je škaljarac Ognjen Orašanin: Saradnik Sanija Al Murde koji je Elmedinu Karišku predavao milione kokainskih eura koji su prevoženi u Toyoti koju je koristio Čamparin prijatelj Adis Drnda!

dubravko-campara-1-1

Dokumenti SIPA-e i Tužilaštva BiH otkrivaju: Tužilac Čampara danima u ladici držao potjernicu za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem. Tek 20. marta naredio je SIPA-i da unese potjernice u svoj sistem!

Screenshot 2025-03-14 153221

Tužilaštvo BiH zaustavilo sve aktivnosti u Rs dok Dodik provodi državni udar: Šta rade Kajganić i 58 tužilaca?

Screenshot 2025-03-17 154358

Elektroprivreda RS i Elektroprivreda HZ HB obustavile plaćanje mrežarine državnom preduzeću Elektroprijenos BiH

ZHK

Zapadnohercegovački kanton stavio van snage dva federalna zakona!

Let - Mile

Cessna Vlade RS sletjela u Banja Luku: Dodik se vraća kući, bh. policijske agencije ne ragiraju!

kreco-122-3

SIPA hapsi deset osoba u Bijeljini i okolini: Glavna meta je poznati kriminalac Željko Radovanović Krečo. Ova grupa je pokušala imenovati Slobodana Radinkovića za direktora SIPA-e!

dodik-Istocno-7

A da li vam je pala napamet sljedeća mogućnost: RS neće biti međunarodno priznata država, iako će praktično biti država, BiH će imati vlast, SIPA, Sud BiH i Tužilaštvo će postojati, ali neće raditi u RS ...

Ramo ISak

Ako laže Ramo, ne laže depeša: FUP obavijestio kantonalne MUP-ove da imaju problem sa "depešnim saobraćajem" sa MUP-om RS-a!

Možda vas zanima

dodikkkkk

Granična policija još uvijek istražuje kako je Dodik u martu prešao granicu, on danas opet u Srbiji i 'maše nam s Informera'

Vijece-ministara-15

Vijeće ministara BiH zaključilo: Iz dobiti Centralne banke platiti dugovanja RS prema slovenačkom Viaduktu

Dodik-spavanje-1

Kolumna Branka Perića: I da sutra stvori svoju državu, Dodik će za BiH biti bjegunac kojeg čeka suđenje

IMG_3871

Evo zore, evo dana, nema više partizana: Dragan zove, Nermin kliče - oprosti nam poglavniče, dogodine treći bit će!