Državni tužilac Oleg Čavka održavao je stalne i prijateljske kontakte sa Naserom Keljmendijem, presuđenim narko bossom i osobom sa crne liste SAD-a,koji se ove sedmice vratio u BiH, nakon što je izdržao šestogodišnju kaznu na Kosovu. Čavkine veze sa Keljmendijem zabilježene su još 2011. godine tokom operacije Obavještajno sigurnosne agencije BiH sa Almirom Džuvom na čelu. Tada su, naime, sigurnosne agencije BiH pratile Keljmendija i sarajevskog ugostitelja Enesa Ribića poznatog po nadimku Eno Rič, vlasnika kafane u centru Sarajeva u kojoj je stalno boravio državni tužilac Oleg Čavka. Upravo je Ribić bio Čavkin kurir koji je prenosio poruke narko bossu Naseru Keljmendiju, ali i drugim kriminalcima koje je “obrađivao” tužilac Čavka. Prvi zabilježeni relevantni razgovor vođen je 24. marta 2011. godine. U 9 sati i 35 minuta Ribića poziva državni tužilac Oleg Čavka.
Čavka: Šta ima?
Ribić: Svašta ima, spominjemo te, sjedimo, eto
Oleg Čavka: Ej, možeš li doći do nogometnog kluba na Ilidži
Ribić: Kojeg?
Čavka: NK Ilidža
Ribić: A đe je to, mislim, zar nije to Igman. Odakle NK Ilidža?
Čavka: Kod Casa Grandea
Ribić: Kod Casa Grandea NK Ilidža? A šta da radim tamo?
Čavka: Da dođe Klub do Tužilaštva do mene u ponedjeljak ili petak
Ribić: Sljedeće sedmice?
Čavka: Ja
Ribić: Pa, zar postoji NK Ilidža, ba?
Čavka: Jesi glup
Ribić: Aaaa, skontao, čovječe, bolan. U koliko sati?
Čavka: Tamo 9-10
Ribić: Izjutra 9-10
Čavka: Ja
Ribić: Znači, u ponedjeljak ili petak
Čavka: Da. On ipak treba da svjedoči
Ribić: Dobro, drug moj. Doći ćemo skupa
Čavka: Ne, ne
Ribić: Neću ja ulaziti, nema problema
Čavka: To je to
Ribić: Nikakav, lafe, problem. Moram ti potvrditi, jel de?
Čavka: Ja. Može s Kočom ako hoće
Ribić: Aha
Čavka: On mi je svjedok ono što smo pričali kad je sa mnom razgovarao ovdje.
Ribić: Aha. Ma, ja, i onaj drugi svjedok je isto tako u tom predmetu SK.
Čavka: Isto. Ono što smo pričali u onoj mjeri kako smo dogovorili. Eto, samo oko svadbe one.
Ribić: Ma, ja
Pola sata nakon ovog razgovora Eno Rič poziva Nasera Keljmendija.
Ribić: Čuo sam se sa onim prijateljem dolje što smo bili kod njega, pa kaže da se vidimo ti i ja danas da kafu popijemo
Keljmendi: Može
Ribić: Kad ćeš ti, u koliko?
Keljmendi: Kad ti hoćeš, gdje hoćeš. Samo reci, tu sam
Ribić: Đe tebi odgovara?
Keljmendi: U pola dvanest kod Fadila
Odmah nakon što je dogovorio susret s Keljmendijem, Enes Ribić šalje Olegu Čavki SMS: „Čuo sam se, vidjet ću se s njim danas u pola 12, pa ću ti javiti kad će, a naravno i da l će on sam ili sa onim ili sa mnom, s tim što ja neću niti ulaziti, niti se pojavljivati. Ok?”
Čavka odgovara sa „Ok“.
Istog dana oko podne Enes Ribić se nalazi sa Naserom Keljmendijem. Olegu Čavki ponovo šalje SMS: „Lafe, mi smo skupa. Pita on kako tebi odgovara da dođe. Sam bi on, da nema nikoga. Da svakako malo porazgovarate, a odgovara mu u ponedjeljak u 10 h. Uglavnom, kako ti kažeš. Odgovori mi ok“
Desetak minuta poslije, odnosno u 12 sati i 6 minuta tog 24. marta 2011. godine Čavka odgovara Enesu Ribiću.
„Ok. Ponedjeljak, 10 kod mene“.
Istraga.ba saznaje da je na tom sastanku Oleg Čavka sa Naserom Keljmendijem „usaglašavao“ njegovo svjedočenje protiv Zijada Turkovića, vođe druge mafijaške skupine koja je bila u sukobu sa Keljmendijevim klanom. Godinu kasnije Naser Keljmendi će se u sudnici Suda BiH pojaviti kao svjedog Tužilaštva BiH u predmetu protiv Zijada Turkovića. Keljmendi je svjedočio o tome kako ga je Turkovićeva kriminalna skupina pokušala ubiti dok je bio na svadbi svoga sina Elvisa. Na tom ročištu Tužilaštvo BiH je zastupao Oleg Čavka.
Peti je dan jula 2011. godine. Naser Keljmendi u 21 sat i 36 minuta poziva Enesa Ribića i predlaže mu da popiju kafu.
Keljmendi: Samo da ti kažem, uzeo sam ti ja ono, kod mene ti je, pa ako hoćeš naleti sada, ako hoćeš ujutro kad ti odgovara.
Ribić: Pa, ja konto, mogu sad kafu da popijemo.
Keljmendi: Hajde, a znaš đe sam ti. U Sobranju, ondje kod policijske stanice stare, onaj parking iza. Kafić Sobranje se zove.
Ribić: Ok. Naći ću
Sat i po kasnije, Ribića poziva državni tužilac Oleg Čavka.
Čavka: Šta radiš, đe si to?
Ribić: Bogami, ja na Ilidži. Kafić na Ilidži.
Čavka: Kakav?
Ribić: Fin, pravo
Čavka: Ti se pravo navadio dolje. S kim si?
Ribić: S prijateljem našim
Čavka: Aha, dobro. Hajde, ništa. Prolazio ti ja pored kafane
Ribić: Pa, imaš li u planu naletiti ovamo?
Čavka: Nisam, nisam. Samo prolazio.
Ribić: Trebao si mi prije javiti
Čavka: Vidimo se
Državni tužilac Oleg Čavka je, podsjećamo, uvijek zaduživao predmete protiv Nasera Keljmendija. U svojstvu kantonalnog tužioca Čavka je „istraživao“ na koji način je kosovski biznismen Naser Keljmendi stekao bh. državljanstvo. U septembru 2007. godine Čavka je, opet u svojstvu kantonalnog tužioca, ispitivao Keljmendija u vezi sa ubistvom sarajevskog kriminalca Ramiza Delalića Ćele. No, unatoč brojnim „istragama“, Keljmendi nikad nije optužen za bilo koje krivično djelo pred bh. pravosuđem. Nakon što je unaprijeđen za državnog tužioca, Čavka je počeo istrage protiv klanova koji su bili u sukobu sa Naserom Keljmendijem, a ovaj narko boss mu postaje svojedok optužbi. Istodobno, državni tužilac Božo Mihajlović otvarta istragu protiv Keljmendija zbog sumnje da je organizovao i platio ubistvo Ramiza Delalića Ćele. No, potom slijedi obrat. Državni tužilac Božo Mihajlović je suspendovan zbog optužbi da je zloupotrijebio položaj. Ključni svjedok protiv njega postaje tužilac – Oleg Čavka. Zbog suspenzije tužioca Mihajlovića, Gordana Tadić je sve njegove predmete presignirala drugim tužiocima. Predmet protiv Keljmendija preuzeo je tužilac – Oleg Čavka. Istraga protiv osumnjičenih u tom predmetu ubrzo je obustavljena. I Naser Keljmendi se u BiH ove sedmice vratio kao slobodni građanin.