Nenajavljeni sastanci iza zatvorenih vrata: Konaković u OHR-u lobirao za Dodika, strategiju osmislio Miroslav Lajčak

dino-lajcak

Ministar vanjskih poslova BiH i lider Naroda i Pravde Elmedin Konaković u četvrtak ujutro posjetio je OHR kako bi kod visokog predstavnika Christiana Schmidta lobirao za Milorada Dodika, saznaje Istraga.ba iz više diplopmatskih izvora.

O ovom sastanku Konaković nije obavijestio javnost. No, kako saznajemo, predsjednik Naroda i Pravde je kazao visokom predstavniku da je vladajuća državna koalicija saglasna da traži rješenja u Parlamentu BiH, te da bi sve to moglo “relaksirati odnose” u BiH.

Sve je ovo uslijedilo nakon sastanka nu Istočnom Sarajevu kada su lideri stranaka vladajuće koalicije najavili usvajanje izmjena Izbornog zakona BiH. Te izmjene bi otvorile prostor Miloradu Dodiku da odustane od izbornog zakona Republike Srpske koji bi danas trebao biti na dnevnom redu Narodne skupštine RS.

“Drugačiji je danas ambijent, jer su se politički akteri su uspijevali dogovarati o veoma, veoma teškim pitanjima i zaslužili i tu vrstu nagrade i potvrde da se vrijedi razgovarati i dogovarati zvaničnim stavom Brisela koji vodi ka EU integracijama. Vrlo je težak bio sastanak danas, nimalo lagan, ali imamo svijest da domaći politički akteri moraju učiniti maksimum napora da riješe pitanja. Izborni zakon kao prioritet, ali i druga pitanja”, rekao je Konaković nakon sastanka u Istočnom Sarajevu.

Izmjene izbornog zakona je najavio i predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

“Svima nam je žao da onaj zamah i ono što smo imali nakon otvaranja pregovora da je proizveden jedan zastoj u kome je blokiran rad Parlamenta i Vijeća ministara. Ovaj sastanak je završen na način da smo opredijeljeni da se pokušamo vratiti na evropski put, da deblokiramo taj put i da se okrenemo rješavanju pitanja. Uvijek su mi dosad govorili da i ono što smo dosad postizali je bilo da zajedničkim razgovorom, kompromisom dođemo do zakonskih rješenja koje ćemo mi donositi, a ne koja će biti nametnuta. Dogovorili smo se da damo sve od sebe da ponudimo Izborni zakon, odnosno u proceduru Parlamenta, kako bi izborne procedure bile rezultat dogovora lokalnih vlasti”, rekao je Nikšić.

Prema informacijama Istrage, glavni kreator priče o “domaćem dogovoru” koja bi trebala spasiti Milorada Dodika je Miroslav Lajčak, specijalni predstavnik EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana. Lajčak je tokom ove sedmice, na sastanku u Mostaru predložo Dodiku, Nikšiću i Draganu Čoviću da pred međunarodne zvaničnike izađu sa “vlastim prijedlogom”.

“Prije par dana kolega Nikšić, Dodik i ja smo zaključili da se trebamo sastati i naći rješenje iz situacije koja je nastala. Čini se da rješenje je da do idućeg petka usvojimo u parlamentarnoj proceduri Izborni zakon BiH i time bi riješili glavninu problema koje imamo”, izjavio je Čović.

Upravo zbog toga EU je pozvala na “dijalog”.

“Nakon prošlomjesečne odluke Evropskog vijeća o otvaranju pristupnih pregovora, Evropska unija očekuje od Bosne i Hercegovine, uključujući entitet Republika Srpska, da napravi iskorake naprijed umjesto da preduzima radnje koje su u suprotnosti sa njenim evropskim putem. Odluka Evropskog vijeća je pokazala da dijalog, a ne eskalacija, donosi rezultate. Pozivamo sve lidere u Bosni i Hercegovini da ispune svoje obaveze i očekivanja građana i da se vrate za pregovarački sto za dobrobit ljudi u zemlji i njene budućnosti u Evropskoj uniji“, objavljeno je na zvaničnoj stranici EU.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

plenkovic - din

Konakovićevo "notno" reagiranje: Klečanje pred službenim Zagrebom!

vucic_covic_plenkovic2

Po tuđoj mjeri, u svojoj zemlji: Je li konačno došlo vrijeme da komšijama i susjedima potpuno nediplomatski kažemo – odjebite od BiH?

IMG_9935

Intenzivna njega Trojke: Elmedin Konaković i zdravstvo koje “ne smije biti predmet političke trgovine” – osim kada je on trgovac

dodik-orban-7

Mađarski izbori i odnos prema regiji: Milorad Dodik je najveći gubitnik. Nakon Orbana

predsjednistvo1

Stenogram sa sjednice Predsjedništva BiH otkriva: Ministarstvo vanjskih poslova prepravljalo dokumente za izbor bh. sudije u Strazburu?!

kolaz karleusa

Konaković, Karleuša i moralno licemjerje: Zašto je lakše „gasiti“ pjevačicu i nepodobne medije nego se suočiti s negatorima genocida u vlasti

Dino-Face

Na Face-u o reisu, antisemitizmu i vlastitim lažima: Konaković potvrdio sve navode Istrage, pa ustvrdio da je „sramota“ što se objavljuju takvi tekstovi o njemu i Denisu Bećiroviću!

Dino i Rabin

Kavazovićeva bajramska hutba izazvala reakcije u SAD-u: Rabin Yehud Kaploun optužio reisa da širi antisemitizam, ministar Konaković rekao da "nije informisan", ali da će "porazgovarati sa reisom" kada se vrati u BiH

Možda vas zanima

plenkovic - din

Konakovićevo "notno" reagiranje: Klečanje pred službenim Zagrebom!

Željezara

Od Željezare do namjenske: Plansko urušavanje bh. industrije

kardinal

Kardinal(ne) greške opet na stolu: Kada će Zagreb ugostiti Vojislava Šešelja?

aljosa campara

Dok obavljaju bolje plaćene funkcije: Aljoša Čampara punih 13 godina drži “u pričuvi” radno mjesto u Parlamentu BiH; Robert Vidović zamrznuo radni odnos 2018., a Ernest Imamović 2020. godine