Konačna odluka Suda BiH: Fikret Hodžić i Srebrena malina pravosnažno oslobođeni u slučaju Respiratori!

fikret-hodzic

Fikret Hodžić je oslobođen u slučaju Respiratori. Vijeće Apelacionog odjeljenja Suda BiH 7.3.2025. godine objavilo je drugostepenu presudu kojom je, na osnovu odredbe člana 283. tačke d) i e) Zakona o krivičnom postupku, odbilo optužbu prema optuženima Fikretu Hodžiću i pravnom licu “F.H. Srebrena malina” d.o.o. Srebrenica.

Ponovni postupak pred apelacionim vijećem iniciran je odlukom Ustavnog suda BiH, broj AP-667/24 od 14.11.2024. godine. Istom odlukom usvojena je apelacija Fikreta Hodžića i pravnog lica „F. H. Srebrena malina“ d.o.o., te je utvrđena povreda prava u dijelu presude Apelacionog vijeća, broj S1 2 K 039029 23 Kž 3 od 2.11.2023. godine gdje je odlučeno  o prigovoru apelanta kojim tvrde da nisu znali za šta se terete. Ustavni sud BiH je svojom odlukom zaključio da je apelantima povrijeđeno pravo na pravično suđenje iz člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 6. stav 3. tačka a) Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, te je ukinuo presudu Apelacionog vijeća u odnosu na Fikreta Hodžića i pravno lice „F. H. Srebrena malina“ d.o.o.

Implementirajući odluku Ustavnog suda BiH, apelaciono vijeće je svojom odlukom od 09.12.2024. godine, prevashodno ukinulo prvostepenu presudu, u odnosu na optuženog Fikreta Hodžića i pravno lice “F.H. Srebrena Malina”, te odredilo održavanje pretresa, a po okončanju pretresa donijelo navedenu procesnu odluku o odbijanju optužbe.

Ovakva odluka je uzročno posljedično vezana za okolnost da su određene pravne kvalifikacije u ovoj krivičnoj stvari pravosnažno presuđene, što se odnosi primarno na krivično djelo pranja novca koje je Tužilaštvo BiH izmijenjenom optužnicom stavilo na teret optuženima. S druge strane, po pitanju krivičnog djela zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, odluka o odbijanju optužbe je rezultat pune implementacije odluke Ustavnog suda BiH, i poštovanja nametnutih standarda koji su utvrđeni takvom odlukom. U tom pravcu, apelaciono vijeće je zaključilo da pravna kvalifikacija uvijek mora jasno proizilaziti iz opisa radnje koja se optuženom stavlja na teret, a koje radnje optuženom moraju biti predočene u zapisnicima o ispitivanju tokom istrage, koji prethode podizanju optužnice, zbog čega Zakon i predviđa, shodno odredbi člana 225. stav 6. ZKP BiH, da optužnica ne može biti podignuta prije nego optuženi bude ispitan. U konkretnom, optuženi jesu ispitani u prethodnom postupku na tok događaja, i na način kako je to precizirano u optužnom aktu, međutim, opis radnji koji im je prezentovan, ne sadrži obilježja krivičnog djela zloupotrebe položaja ili ovlaštenja. Zbog toga je zaključeno da postoje druge okolnosti koje isključuju krivično gonjenje iz tačke e) člana 283. ZKP BiH, s obzirom na to da optuženi Fikret Hodžić i pravno lice “F.H. Srebrena malina” nisu na valjan način suočeni s optužbom koja im se stavlja na teret u kontekstu krivičnog djela zloupotrebe položaja ili ovlaštenja.

Naposljetku, napominjemo da je u konkretnom donesena procesna odluka, a ne odluka u meritumu, te se ovom odlukom ne zalazi u pitanje krivnje optuženih, već je optužba odbijena iz formalnih nedostataka u postupku, saopćeo je iz Suda BiH.

Ova odluka donesena je nakon što je Ustavni sud BiH utvrdio da su tokom prvobitnog krivičnog postupka prekršena ljudska prava Fikreta Hodića, te da je prekršeno njegovo pravo na pravično suđenje.

“Usvaja se apelacija F. H. i „F. H. Srebrena malina” d.o.o. Utvrđuje se povreda prava F. H. i „F. H. Srebrena malina” d.o.o. u dijelu Presude Suda Bosne i Hercegovine broj S1 2 K 039029 23 Kž 3 od 2. novembra 2023. godine kojim je odlučeno o prigovoru apelanata da nisu znali za šta se terete, čime je povrijeđeno pravo na pravično suđenje iz člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 6. stav 3. tačka a) Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Ukida se Presuda Suda Bosne i Hercegovine broj S1 2 K 039029 23 Kž 3 od 2. novembra 2023. godine u odnosu na F. H. i „F. H. Srebrena malina” d.o.o.
Predmet se vraća Sudu Bosne i Hercegovine koji je dužan da po hitnom postupku donese novu odluku u skladu s pravom na pravično suđenje iz člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 6. stav 3. tačka a) Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda”, objavljeno je u odluci Ustavnog suda BiH donesenoj u novembru prošle godine.

U prvobitnom krivičnom postupku, Hodžić je bio pravosnažno osuđen zajedno sa bivšim premijerom FBiH Fadilom Novalićem i bivšim direktorom Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudinom Solakom. Hodžić je tada bio osuđen na pet godina zatvora. U martu prošle godine upućen je na izdržavanje kazne u  Vojkoviće. No, u novembru iste godine Ustavni sud BiH je usvojio njegovu apelaciju te ukinuo osuđujuću presudu u dijelu koji se odnosio na Fikreta Hodžića.

Nakon odluke Ustavnog suda BiH suđenje Hodžiću i “Srebrenoj malini” obnovljeno. Tužilaštvo BiH, odnosno tužilac Džermin Pašić, ostali su pri ranijoj tvrdnji da je Hodžić znao da je optužen za zloupotrebu položaja za koju je bio osuđen ukinutim dijelom presude.

Apelaciono vijeće Suda BiH je, međutim, sada donijelo odluku da se optužnica protiv Fikreta Hodžića odbija.  Ova odluka je konačna i na nju niko nema pravo žalbe.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

zubac miljanovic

Progon se nastavlja: Tužiteljica Sanita Imamović zatražila određivanje mjera zabrane novinarki Nataši Zubac-Miljanović

Vanja Bjelica

Dodikova žalba stigla u CIK: Da li se Vanja Bjelica morala izuzeti prilikom glasanja o oduzimanju mandata predsjedniku Republike Srpske jer su ona i Dodik u sudskom sporu?

Dodik

Dodik primio odluku CIK-a: Do početka naredne sedmice konačna odluka o mandatu predsjednika RS

dodik-Istocno

Objavljujemo odluku CIK-a o oduzimanju mandata Miloradu Dodiku: Funkcija predsjednika SNSD-a neupitna

Dodik-spavanje-1

Zahvaljujući odluci OHR-a kojom je zabranjeno budžetsko finansiranje SNSD-a: Milorad Dodik može ostati na čelu Saveza nezavisnih socijaldemokrata!

dodik-Istocno-7

Presuda koja vrijedi samo ako se primijeni: Zašto je važnije da BiH provede presudu Dodiku od onoga šta kažu Mađarska i Srbija

Dodik-3

Sud BiH uputio Centralnoj izbornoj komisiji obavijest da je Milorad Dodik pravosnažno osuđen

dodik-nsrs-11

Dodik nakon pravomoćne osuđujuće presude: Rizikujem da je ovo jedan od mojih posljednjih političkih govora, izbori za predsjednika RS-a neće biti provedeni

dino specijalci

Opet slagao: Općinski sud u Sarajevu presudio da je Elmedin Konaković na Face TV-u oklevetao urednika Istrage Avdu Avdića

Forto

Objavljujemo poruke Edina Forte u slučaju Bjelašnica: "Sprema se optužba protiv Bojana i mene. Diskutovali smo samo oko mišljenja.... Daj mi kontakt Dunje Krnjić (supruge inspektora SIPA-e)"

Covic-Niksic

Stručna analiza Nikšićevog "strujnog udara": U ljetnom periodu struja za kupce EP Herceg-Bosne 30 posto jeftinija u odnosu na struju koju plaćaju kupci EP BiH!

dzermin i sanita

Dvojac bez kormilara: Tužiteljica Sanita Imamović privela novinarku Natašu Zubac-Miljanović jer je stranim ambasadama slala mailove protiv tužioca Džermina Pašića!

slovenci 1

Afera Viaduct: Tragovi vode do slovenskog vlasnika zaštitarske firme iz Dodikove mreže

aa

Je li to Turska potpuno okrenula leđa BiH?!

Hasan Cengic

Kolumna Senada Avdića: Slučaj Al Jazeera, od Hasana Čengića do propasti

HZ HB

Službeno oživljavanje paradržave iz UZP-a: Aktivni pripadnici MUP-a SBK i FUP-a pozirali sa zastavom na kojoj je pisalo MUP Hrvatske republike Herceg Bosne

Možda vas zanima

HZ HB

Službeno oživljavanje paradržave iz UZP-a: Aktivni pripadnici MUP-a SBK i FUP-a pozirali sa zastavom na kojoj je pisalo MUP Hrvatske republike Herceg Bosne

zubac miljanovic

Progon se nastavlja: Tužiteljica Sanita Imamović zatražila određivanje mjera zabrane novinarki Nataši Zubac-Miljanović

Vucic-Dodik-29

Moskva kao ultimativni tumač srpskih interesa: Zašto je Rusija više zabrinuta oduzimanjem mandata Dodiku nego Vučić?

Vanja Bjelica

Dodikova žalba stigla u CIK: Da li se Vanja Bjelica morala izuzeti prilikom glasanja o oduzimanju mandata predsjedniku Republike Srpske jer su ona i Dodik u sudskom sporu?