Johann Sattler, govoreći iza zatvorenih vrata, zastupnicima u EU Parlamentu poručio: “Srbi imaju neke legitimne zabrinutosti, sankcije će od Dodika napraviti mučenika”

satler-dodik

“Sankcije bi od Milorada Dodika napravile martira (mučenika)”, kazao je šef Delegacije EU Johann Sattler govoreći prije dva dana, iza zatvorenih vrata, pred članovima Vanjskopolitičkog odbora Evropskog parlamenta.

Tri nezavisna izvora iz Brisela potvrdila su za Istragu da je Sattlerov govor koji je bio zatvoren za javnost, imao nekoliko spornih detalja. Šef Delegacije EU u BiH je, kako tvrde naši izbori, osudio stav Milorada Dodika o ruskoj agresiji na Ukrajinu.

“Osudio je i odluke vlasti u Republici Srpskoj o formiranju entitetske agencije za lijekove i visokog sudskog i tužilačkog vijeća”, prenosi jedan od sagovornika Istrage.

No, ono što je zasmetalo pojedinim euro parlamentarcima je Sattlerov stav o državoj imovini.

“Srbi imaju neke legitimne zabrinutosti”, kazao je Sattler članovima Vanjskopolitičkog odbora Evropskog parlamenta.

Te zabrinutosti, objasnit će šef Delegacije EU u BiH, odnose se na pitanja državne imovine.

Podsjetimo, Narodna skupština Republike Srpske je prošlog mjeseca usvojila Zakon o imovini RS kojim se “nepokretna imovina koja se smatra vlasništvom subjekata javne vlasti iz člana 2. ovog zakona, koju ti subjekti koriste za obavljanje njihove djelatnosti i funkcionisanje, po sili zakona svojina je tih subjekata”.

Ovaj Zakon vlasti Republike Srpske namjeravaju usvojiti po hitnoj proceduri, čime će obavezati institucije RS da i imovinu Bosne Hercegovine, suprotno presudama Ustavnog suda BiH, knjiže na entitet.

Sattler, prema izvorima Istrage iz Brisela, nije osudio ove postupke NSRS, ističući, pak, da “Srbi imaju neke legitimne zabrinutosti” u vezi sa ovim pitanjima.

Govoreći o drugim problemima u BiH, Johann Sattler je kazao da su “izmjene Izbornog zakona uslov da BiH dobije status kandidata za članstvo u EU”. Time je izravno podržao stavove HDZ-a BiH, odnosno Dragana Čovića kojeg je ranije proglasio “šampionom evropskih integracija”.

Za razliku od Sattlera, visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt je bio mnogo oštriji prema Dodiku i Čoviću. Schmidt je, prema informacijama Istrage, jasno dao do znanja da izbori u BiH moraju biti održani ove godine, bez obzira na izmjene Izbornog zakona.

“Schmidt je, također, kazao da će OHR smijeniti Milorada Dodika ukoliko proglasi nezavisnost Republike Srpske”, prenijeli su sagovornici Istrage iz Brisela.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

raskol

Raskol u PIC-u: Kamo dalje (anti)Trumpe?

IMG_2593

Amerikanci nakon sjednice PIC-a saopćili: “EU nas prisiljava da preispitamo svoju ulogu u međunarodnom prisustvu u Bosni i Hercegovini”

Screenshot 2026-05-11 092025

Visoki predstavnik nije izabran: Nijemci, Francuzi i Britanci sabotirali Amerikance, novi pokušaj krajem juna

Rene

Uoči sjednice PIC-a u Sarajevu: Francuzi, Nijemci i Brisel kontra Amerikanaca i Italijana. Žele srušiti Landija i za visokog predstavnika imenovati Renea Troccaza. Turci i Japanci uz SAD, Kanađani kontra. Britanci "neodlučni"!

Niksic Soreca

Evropska unija upozorila Bosnu i Hercegovinu zbog Južne interkonekcije: Ako želite novac i nastavak puta prema EU, uskladite energetske propise sa našim zakonodavstvom i vašim preuzetim obavezama!

naslovnica-plinska-26

Analiza izmjena Zakona o Južnoj interkonekciji: Odredbe neusaglašene sa EU direktivama dovest će u pitanje kompletan projekat!

eubih-scaled-20

Brisel opet upozorava: BiH mora uvesti vize Turskoj, Rusiji, Kini...

karta etnicka

Konsocijacija kao legalizacija posljedica agresija, UZP-a i genocida: Etnoteritorijalno omeđavanje unutar Bosne i Hercegovine

Možda vas zanima

Ramo-Isak-1

Apelaciono odjeljenje Suda BiH potvrdilo: Stranka Rame Isaka ne može na izbore za državni nivo jer je zloupotrijebila potpise

raskol

Raskol u PIC-u: Kamo dalje (anti)Trumpe?

IMG_2593

Amerikanci nakon sjednice PIC-a saopćili: “EU nas prisiljava da preispitamo svoju ulogu u međunarodnom prisustvu u Bosni i Hercegovini”

HRT

Zahiragić otvoreno - ko bira delegate Hrvate: Raspudić krenuo na Predsjedništvo pa izgubio Dom naroda