Na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu 9. i 10. oktobra održat će se konferencija na temu “Mir, podjela vlasti i uključivanje građana: Lekcije za i iz Bosne i Hercegovine”, na kojoj su nekih od sudionika zagovornici etničkog predstavljanja u Bosni i Hercegovini i Federaciji BiH, trećeg entiteta kao konačnog cilja hrvatske politike i generalno politike HDZ-a.
Valentino Grbavac će izložiti dvije teme “Iz Strazbura s ravnodušnošću: Diskriminacija Ostalih u Bosni i Hercegovini” i “Reforma Dejtona: Perspektive građana”. On je član Instituta za društveno politička istraživanja (IDPI) iz Mostara i izvršni direktor CAA-a (Hrvatsko Američki Savez).
U jednoj od svojih analiza Grbavac tvrdi da je najveći problem u Bosni i Hercegovini kada pripadnika jednog konstitutivnog naroda biraju predstavnici drugog konstitutivnog naroda. On kao rješenje vidi federalizaciju BiH, odnosno formiranje trećeg entiteta.
“Puno bolji sustav od operacionalizacije konstitutivnosti triju naroda kroz institucijski paritet, koji je u praksi nemoguće ostvariti zbog izrazite teritorijalne homogenizacije triju naroda izazvane ratom, jest operacionalizacija kroz teritorijalni federalizam nadahnut federalnim članicama EU poput Belgije. Kroz federalne regije u kojima je jedan od triju naroda apsolutna većina moguće se riješiti diskriminacije na državnoj razini, jer bi politički predstavnici u zajedničkim institucijama predstavljali regije a ne narode, pa njihova osobna identifikacija ne bi imala nikakvu ulogu”, napisao je Grbavac za analihpd.hr 2022. godine u tekstu pod naslovom “Zašto da ja budem manjina u tvojoj državi kad ti možeš biti manjina u mojoj državi?”.
Još jedan član IDPI Ivan Pepić održat će izlaganje na temu “Kako razgovarati s kreatorima politika: Od istraživanja do utjecaja na donosioce odluka”.
Pepić je u jeku krize koju je izazvao Milorad Dodik na svom X profili 3. marta napisao da su Sud BiH, Tužilaštvo BiH, SIPA, Oružane snage BiH i mnoge druge institucije “neustavne, jer formalno nisu dio Aneksa 4”.
Svoju podršku Dodikovoj destruktivnoj politici izrazio je na način da je napisao kako je Dodik ozbiljan u vezi postizanja svojih ciljeva, “dok HDZ nudi (ništa osim prazne priče) o ‘putu ka EU, EU zakoni'”.
Također Pepić se zalaže za ukidanje Bonskih ovlasti visokog predstavnika za koje smatra da nemaju uporišta u Dejtonskom mirovnom sporazumu.
Povodom presude Slobodanu Praljku i rukovodstvu Hrvatske zajednice Herceg Bosne Pepić je kazao da je ona dokaz da Hrvatska nije učinila ništa za afirmisanje “istine o ratu”.
“Praljkova smrt je rezime svih ovih godina u kojima Hrvatska nije sustavno ništa činila za afirmiranje istine o ratu i hrvatskog pitanja u BiH. Namjerno naglašavam sustavno ništa, jer neki su pojedinci radili, ali bez sustavnog djelovanja, na što su upozoravali i odvjetnici Slobodana Praljka zbog nedostavljanja zatraženih dokumenata i suradnje s obranom, naravno je da će rezultat biti izgubljena ravnopravnost Hrvata u BiH. A nitko nije mogao kao Slobodan Praljak, nažalost tragično, ukazati na taj nerad za zaštitu hrvatskih interesa u BiH”, kazao je Pepić u intervjuu za HKV 2018. godine.