Evropski sud za ljudska prava presudio: Bh. radnici su bili robovi u Azerbejdžanu!

baku

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu presudio je četvrtak u korist 33 bh. državljanina koji su podnijeli tužbu protiv Azerbejdžana, navodeći da su žrtve trgovine ljudima i da ova država nije poduzela ništa da istraži krivična djela koja su prema njima počinjena.

U pitanju su radnici koji su, preko firme bh. firme “SerbAz”, od 2006. do 2009. godine radili u Azerbejdžanu na velikim građevinskim projektima. Ovi radnici su, zapravo, imali status robova. Jedan od njih je Seudin Zoletić, radnik iz Živinica koji je i podnosilac ove tužbe Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.

“Bili smo u jako teškoj situaciji. Bez novca. Bez hrane, Bez ičega“,  govorio je Zoletić u svojoj ispovijesti novinarima.

Mnogi radnici, kako je Zoletić ispričao novinarima u dokumentarnom filmu “Izgradnja Bakua: Ropstvo u srcu Azerbejdžana”, živjeli su u lošim uslovima, radeći po 12 sati dnevno. Neki su i pretučeni, a jedan je radnik preminuo na njegovim rukama.

Na ovim projektima je bilo angažovano oko 700 radnika iz BiH, Srbije i Makedonije. Bh. državljani, njih 33 sa Zoletićem na čelu, tužili su Azerbejdžan. Sud u Strazburu je u četvrtak presudio u njihovu korist i naložio da im da se isplati po 5000 eura nematerijalne štete, dok je odštetni zahtjev za materijalnu štetu – odbijen.

“Sud je uzeo u obzir opći opis radnih i životnih uvjeta navedenih u parničnom zahtjevu podnositelja zahtjeva, kao i dodatni materijal na koji su se oslanjali pred domaćim sudovima i Sudom. Tačnije, pozvali su se na izvještaj (“ASTRA” izvješće) od 27. studenog 2009. koji su pripremile tri nevladine organizacije iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske u suradnji s Azerbajdžanskim migracijskim centrom (“AMC”). Ovaj izvještaj pruža detaljniji prikaz navoda koji se odnose na postupanje prema radnicima od strane Serbaza i sadrži dodatne informacije o potencijalnoj situaciji prisilnog ili obveznog rada i trgovine ljudima”, navedeno je u odluci Evropskog suda za ljudska prava.

Nadalje, navodi Sud, bila su prisutna i tri sastavna elementa trgovine ljudima.

“Činjenica da su podnositelji zahtjeva bili regrutirani u Bosni i Hercegovini, da ih je grupa dovela u Azerbajdžan od strane privatne tvrtke i da su se zajedno nastanili u za to predviđenom smještaju, koji navodno nisu mogli napustiti bez dopuštenja poslodavca”, navedeno je u presudi.

Tužilaštvo BiH je, podsjećamo, u julu 2014. godine podiglo optužnicu protiv bh- državljanina Bože Vučenovića, vlasnika firme “SerbAz”, i njegovih saradnika.

“Sud Bosne i Hercegovine je dana, 07. jula 2014. potvrdio optužnicu kojom se optuženi Božo Vučenović tereti za krivično djelo organizirani kriminal u vezi sa krivičnim djelom trgovina ljudima i krivičnim djelom pranje novca, a optuženi: Rade Ljubičić, Saša Lipovac, Safet Turanović, Rasim Turanović, Nenad Tatić, Slaviša Kojić, Zoran Dmitrović, Zoran Kalajdžić, Novak Ćirić, Nedeljko Vučenović i Miroslav Vučenović za krivično djelo organizirani kriminal u vezi sa krivičnim djelom trgovina ljudima, a optuženi Milan Vučenović za krivično djelo organizirani kriminal u vezi sa krivičnim djelom pranje novca”, navedeno je na stranici Suda BiH.

Glevni optuženi su, pravosnažnom presudom iz aprila ove godine, oslobođeni odgovornosti.

Isti sud, Sud BiH, pravosnažno je osudio Božinog brata Srpka Vučenovića na godinu dana zatvora zbog pranja oko dva miliona maraka nastalih trgovinom ljudima u Azerbejdžanu.

Proglašen je krivim što je od septembra 2008. do maja 2013. na svoje račune, otvorene u nekoliko banaka u Republici Srpskoj, primio novac u iznosima od oko 730.000 američkih dolara i 512.000 eura, pribavljen izvršenjem krivičnog djela.

Novac mu je, prema presudi, uplaćivan od off-shore kompanija s Novog Zelanda, Paname i Velike Britanije, njegove braće Bože i Milana Vučenovića, kao i njima poznatih osoba iz Azerbejdžana. Srpko Vučenović je po nalogu brata Bože kupovao nekretnine i opremu u BiH iako je mogao znati da novac potiče od krivičnog djela, navodi se u obrazloženju presude.

Za razliku od bh. vlasti koje su uradile kakvu-takvu istragu u ovom slučaju, pravosuđe u Azerbejdžanu nije poduzelo ništa. Upravo to je bio razlog da Evropski sud za ljudska prava presudi u korist 33 bh. državljanina koji su, preko Vučenovićevih kompanija, bili angažirani u Azerbejdžanu.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

IMG_4411-scaled

Šta se dešavalo u sudnici Suda u Strazburu: "Prijetnje" ratom OHR-ovog advokata, čudni argumenti bh. delegacije i licemjerje hrvatske agentice

slaven_kovacevic_istraga_sedmice_hayat_televizija2

Reporter Istrage u Strazburu uoči rasprave u “slučaju Kovačević": Da li će Schmidtov angažman presuditi?

halilovic-ruski-model-hrvatskog-svijeta-u-bih-direktno-je-antiljudski-i-anti-bozji59535

Enver Halilović: Sreća da Schmidt nije bio visoki predstavnik u vrijeme donošenja haških presuda jer bi vjerovatno tvrdio da one mogu ugroziti "krhki mir"

OHRPR-11052022-HR-UNSCft1

Schmidtovo obraćanje Sudu u Strazburu najmračniji trenutak u historiji OHR-a: Presuda "Kovačević" pomaže onima koji ruše Ustavni sud

196257cc1f1becba-77340

Ambasada Francuske: Schmidt na svoju ruku tražio da govori u Strazburu

HR-gen2022

Schmidt je iznio neistine! Visoki predstavnici nisu bili u Strazburu

Ministar_Bunoza-scaled

Bunoza nije dobio ovlaštenje oba doma parlamenta BiH da sudjeluje u izradi izjašnjenja u slučaju "Kovačević"

HR-gen2022

Vahidin Preljević: U namjeri da sruši presudu "Kovačević" Schmidt se do kraja ogolio kao gorljivi zagovornik etnokratije

dubravko-campara-1-1

Dokumenti SIPA-e i Tužilaštva BiH otkrivaju: Tužilac Čampara danima u ladici držao potjernicu za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem. Tek 20. marta naredio je SIPA-i da unese potjernice u svoj sistem!

Screenshot 2025-03-14 153221

Tužilaštvo BiH zaustavilo sve aktivnosti u Rs dok Dodik provodi državni udar: Šta rade Kajganić i 58 tužilaca?

Screenshot 2025-03-17 154358

Elektroprivreda RS i Elektroprivreda HZ HB obustavile plaćanje mrežarine državnom preduzeću Elektroprijenos BiH

ZHK

Zapadnohercegovački kanton stavio van snage dva federalna zakona!

Let - Mile

Cessna Vlade RS sletjela u Banja Luku: Dodik se vraća kući, bh. policijske agencije ne ragiraju!

kreco-122-3

SIPA hapsi deset osoba u Bijeljini i okolini: Glavna meta je poznati kriminalac Željko Radovanović Krečo. Ova grupa je pokušala imenovati Slobodana Radinkovića za direktora SIPA-e!

dodik-Istocno-7

A da li vam je pala napamet sljedeća mogućnost: RS neće biti međunarodno priznata država, iako će praktično biti država, BiH će imati vlast, SIPA, Sud BiH i Tužilaštvo će postojati, ali neće raditi u RS ...

Ramo ISak

Ako laže Ramo, ne laže depeša: FUP obavijestio kantonalne MUP-ove da imaju problem sa "depešnim saobraćajem" sa MUP-om RS-a!

Možda vas zanima

IMG_3871

Evo zore, evo dana, nema više partizana: Dragan zove, Nermin kliče - oprosti nam poglavniče, dogodine treći bit će!

dudo-campara

Početak dečamparizacije društva: Kraj jedne (karij)ere!

adna mesihović

Pretresi u Sarajevu: Na meti ministrica visokog obrazovanja Mesihović i njena pomoćnica zbog nezakonitog zapošljavanja

niksic

Nikšić: Amerikanci su nas natjerali da usvojimo ovakav zakon o Južnoj interkonekciji. Čović: Dogovorio sam sa Nikšićem da ga promijenimo