Predstavnici zemalja Zapadnog Balkana sastali su se u Hamburgu u okviru Berlinskog procesa gdje su usvojili Deklaraciju o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan. Predstavnik BiH Damir Arnaut je tražio da se u dokumentu navede da će BiH predložene mjere razmatrati u skladu sa podjelom nadležnosti između između države, entiteta i kantona na bazi mehanizma koo rdinacije, a što je u konačnici i usvojeno.
“Bosna i Hercegovina će razmatrati predložene aktivnosti u skladu sa ustavnom podjelom nadležnosti institucija, entiteta i kantona Bosne i Hercegovine, odnosno saradnje svih relevantnih institucija u Bosni i Hercegovini kroz mehanizam koordinacije”, navodi se u fusnoti Deklaracije.
U osnovnom tekstu Deklaracije zemlje Zapadnog Balkana su ponovile posvećenost punoj i pravovremenoj implementaciji Zelene agende i Akcionog plana u periodu od 2021. do 2030. godine.
Zemlje regiona razmatraju uspostavljanje mehanizama za utvrđivanje cijena ugljika do 2030. godine te prepoznaju potrebu za čvrtim podacima o emisijama u skladu sa standardima EU za praćenje, izvještavanje, verifikaciju i akreditaciju (MRVA).
Zemlje Zapadnog Balkana su u deklaraciji istakle da su odlučne da do 2025. godine uspostave neophodna pravila koja regulišu osnovne standarde EU, osiguravajući da monitoring emisija počne 2026. godine.
“Prepozmaju kritičnu vezu između izazova dekarbonizacije, postepenog izbacivanja uglja i usklađenosti sa zakonima o zaštiti životne sredine u okviru Energetske zajednice i energetske sigurnosti, i obavezuju se rješavanju postojećih kršenja i nedostataka usklađenosti u vezi sa zakonima o zaštiti okoliša unutar Energetske zajednice. Posebno smo posvećeni održavanju standarda kvaliteta zraka i osiguravanju striktnog poštivanja zakonskih obaveza”, navodi se u deklaraciji.
U Deklaraciji se ističe ključna potreba jačanja partnerstva sa privatnim i komercijalnim sektorom kako bi se otključao puni potencijal razvoja obnovljivih izvora energije, pokrenula elektrifikacija transporta i unaprijedila šira dekarbonizacija ekonomija zemalja Zapadnog Balkana.
“Poseban naglasak stavljen je na održivo postepeno ukidanje uglja”, navodi se u dokumentu.