U strogoj tajnosti, lider HDZ-a Bosne i Hercegovine Dragan Čović sastao se krajem marta sa čelnicima Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI). Tema je sastanka – “predizborno pomirenje Bošnjaka i Hrvata”, te izmjene Izbornog zakona u skladu sa zahtjevima Hrvatskog narodnog sabora (HNS). Sastanak sa čelnicima VKBI za Čovićeve je potrebe organizirao Edhem Bičakčić, predsjednik Sabora Islamske zajednice u BiH Edhem Bičakčić. Bivši premijer Federacije BiH trenutno je i član Upravnog odbora VKBI, a sa Draganom Čovićem godinama održava odlične veze. Sastanku je, kako saznaje Istraga, prisustvovalo najmanje pet čelnika VKBI među kojima su bili ekspert za ustavno pravo Kasim Trnka i generalni sekreta VKBI Emir Zlatar. S druge strane, delegaciju “hrvatskog naroda” predvodili su Dragan Čović i Darjana Filipović.
Sastanak sa čelnicima VKBI održan je istoga dana kada je Dragan Čović, opet sa Darjanom Filipović, u Rijasetu održao sastanak sa reisu-l-ulemom Islamske zajednice u BiH Huseinom Kavazovićem. I na tom sastanku prisutan je bio Edhem Bičakčić, bivši premijer Federacije BiH kojem je, zajedno sa Draganom Čovićem, suđeno zbog korupcije u Vladi FBiH.

Da su otpočeli “bošnjačko-hrvatski” pregovori o predizbornom primirju u korist HDZ-a BiH potvrdio je i Zoran Krešić, novinar Večernjeg lista blizak HDZ-u BiH i Draganu Čoviću.
“Postoje razgovori između hrvatske i bošnjačke strane o mogućem redefiniranju unutarnjih odnosa, redefiniranju Federacije te izmjena izbornog zakona, pri čemu u tim procesima sudjeluju politički dužnosnici koji se bave ustavno-pravnim pitanjima bliski Stranci demokratske akcije i Islamskoj zajednici”, rekao je Krešić, ne otkrivajući s kim su se, zapravo, sreli Dragan Čović i njegova kandidatkinja za članicu Predsjedništva BiH Darjana Filipović.
Osobe bliske SDA-u I Islamskoj zajednici o kojima je govorio Krešić su, kako saznaje Istraga, Kasim Trnka i Edhem Bičakčić, a upravo je predsjednik Sabora IZ-a BiH dugogodišnji saradnik Dragana Čovića na političkoj sceni.
“Potvrđena optužnica u predmetu Edhem Bičakčić i Dragan Čović”, glasio je naslov saopćenja Suda Bosne i Hercegovine, izdatog u aprilu 2009. godine.
Prema istom saopćenju, “Bičakčić i Čović su optuženi da su, u funkciji premijera i ministra finansija Federacije BiH, bez odluke Vlade, dana 18.01.1999. godine donijeli i potpisali odluku o rasporedu sredstava budžeta za 1999. godinu za stambena pitanja, kojom je iz sredstava tekućih rezervi odobren iznos od 3,2 miliona KM za rješavanje stambenih pitanja zaposlenih u organima zakonodavne, izvršne i sudske vlasti, a zatim 20.01.1999. donijeli i potpisali odluku o rasporedu sredstava budžeta za 2000. godinu za stambena pitanja, kojom je iz sredstava rezervi odobren iznos od 4,6 miliona KM za istu namjenu, na osnovu kojih odluka je izvršena kupovina stanova: Konjić Rusmiru, Saračević Ati, Valjevac Nafiji, Salihbegbosnavi Meliki, Šabanović Nijazu, Ajanović Mesudu, Zec Enisi, Fočo Mehi, Kasumović Fuadu, Smajić Ahmedu, Kljujić Stjepanu, Hajrić Mirzi, Ćeman Mirsadu, Dragović Miroslavu, Bukva Murisu, Repčić Fatimi, Bračković Elmiru, Omanić Asimu, Sirbubalo Mirsadu, Osmanagić Sabitu, Bradara Miri, Koto Avdi, Bešlagić Asimi, Jahić Nedžadu, Krneta Ranki, Bašić Mehi, Šahinagić Elmiri, Cvijanović Ljubomiru, Genjac Halidu, Cero Mehmedu, Muminović Aliji, Jašarević Fikretu, Dudaković Atifu, Živalj Huseinu, Pašić Medihi, Kreso Enveru, Ljubić Mariofilu, Alijagić Mehmedu, Mahmuljin Sakibu, Boži Ljubiću, Branković Nedžadu, Andrić Ivi Lužanskom, Bešlagić Adnanu, Golić Valeriji, Brzina Halilu, Seni Uzunović, Vujević Stipi, Mašović Amoru, Gradinčić Azri, Štambuk Mladenu, Nikoli Antunoviću, Ćorić Zoranu i jednom broju nepoznatih lica”.
Međutim, u aprilu 2010. godine, Sud BiH je, pod neobjašnjivim okolnostima, presudio da Dragan Čović i Edhem Bičakčić nisu krivi.

U obrazloženju presude je navedeno da sudsko vijeće nije moglo pokloniti vjeru ključnim svjedocima jer je od momenta dodjeljivanja stanova do optuženja “proteklo deset godina”, pa svjedoci “imaju rupe u sjećanju”. Oslobađajuća presuda potvrđena je 2011. godine.
O drugim poslovima Dragana Čovića i Edhema Bičakčića pisat ćemo uskoro.