Da su prošle nedjelje održani Opći izbori u Tuzlanskom kantonu najveći rast ostvarili bi SDA i NiP, a Naša stranka ne bi prešla cenzus

skupstina-tk-4

Ako bi se rezultati nedavno održanih Lokalnih izbora u općinama Tuzlanskog kantona sabrali i pretvorili u mandate za kantonalnu skupšinu SDA i DF bi sami mogli formirati vladu. Iako bi NiP rastao, ukupno bi stranke Trojke izgubile mandat jer bi SDP izgubio mandat, Naša stranka ne bi prešla cenzus.

Na lokalnim izborima u svim općinama i gradovima Tuzlanskog kantona bilo je ukupno 189.545 važećih listića. SDA je dobila 65.372 glasa, SDP 33.208, NiP 13.563, PDA 13.500, DF 12.152, SD 9792, SBiH 9.792 i Naša stranka 4.906 glasova. Napominjemo da svi glasovi još uvijek nisu prebrojani.

Kada pretvorimo glasove u mandate za kantonalnu skupštinu (ukupno 35) SDA bi dobila 15 mandata, SDP 7, NiP 3, PDA 3, DF 3, SD 2 i SBiH 2.

Poredeći sa stvarnim rezultatima za Opće izbore 2022. godine SDA je tada dobila 13 mandata, SDP 8, DF 4, PDA 3, NiP 2, SD 2, SBiH 2 i NS 1.

SDA i NiP bi najviše rasli, dok bi SDP i DF izgubili po mandat. PDA i SBIH bi stagnirali u smislu broja mandata, dok bi NS izgubila jedan koji je imala.

Gledajući političke blokove SDA, DF i SBiH bi imali 20 mandata, odnosno ostvarili bi rast za jedan mandat. S druge strane stranke Trojke bi izgubile jedan mandat uprkos rastu NiP-a.

 

 

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

MUP-KS-Karisik-1

Akcija u Tuzlanskom kantonu: Uhapšena četvorica policajaca koji su navodili na prostituciju djevojčice iz Doma za djecu bez roditeljskog staranja

Teocak

Zbog korištenja agregata u Teočaku: Tri osobe smrtno stradale usljed gušenja ugljen-monoksidom, među njima jedno dijete

tuzla

Analiza izbornih rezultata u Tuzlanskom kantonu: SDA-ove liste osvojile 60 hiljada glasova, SDP pada ispod 30 hiljada glasova, NiP porastao, Naša stranka na rubu cenzusa. SDA dobila pet novih načelnika i izgubila Banoviće, SDP ostao samo na Tuzli

tuzla

Analiza stranačkih rezultata u TK: Debakl SDP-a i PDA, NS izgubila dvije trećine glasova, SDA ubjedljivo prva, SD i SBiH u porastu

Možda vas zanima

Semir Efendi

Kandidatura Semira Efendića kroz brojke i slova: Ne može ući u Predsjedništvo, ali zato može pomoći Trojki i HDZ-u

3491b1b7-a98a-473c-ada6-1a890eb8db99

Čović otkrio dodatne detalje o američkim planovima: Osim gasovoda planirana je izgradnja tri plinske elektrane i privatizacija aerodroma

6ac7ed72-c69f-4597-a87c-b2eb5d659b0a

Afera "Spengavanje": Vrhovni sud FBiH produžio mjere zabrane, Munjiću, Ohranoviću, Mušinoviću i Huseinović-Ajanović

Screenshot 2026-01-16 100631

Potvrđena optužnica protiv Tulumovića i ostalih: Zloupotrebe u UKC Tuzla ugrozile onkološke pacijente