Slovenački biznismen Rok Snežič tokom 2022. godine u Bosnu i Hercegovini nije ulazio legalnim putemevima, potvrđeno je za Istraga.ba u Graničnoj policiji BiH.

“Njegovog imena nema registriranog u sistemu Granične policije, što znači da legalno nije ulazio u BiH”, kazano nam je u ovoj policijskog agenciji nadležnoj za granice Bosne i Hercegovine.

To znači da je Rok Snežič, biznismen blizak slovenačkom premijeru Janezu Janši, 12. aprila ove godine obmanuo Sud u Mariboru kada je svoj izostanak opravdao tvrdnjom da je “na liječenju u Bosni i Hercegovini”.

Naime, 12. aprila ove godine pred Okružnim sudom u Mariboru treći put nije održao ni pripremno ročište u slučaju Roka Snežiča, kojeg tužilaštvo tereti da je oštetio povjerioce u ličnom stečaju koji je proglašen 2013. godine. Kako sud i dalje nije uručio poziv optuženima, sudija Vanja Verdel Kokol najavila je oštrije mjere.

Sutkinja Verdel Kokol je tada, objavili su slovenački mediji, objasnio da je sud više puta pokušavao Snežiču uručiti poziv preko nadležne policijske stanice. Nijednom, međutim, nije pronađen na adresi. Krajem februara su, ipak, uspjeli da stupe s njim u kontakt, ali im je rekao da je u inostranstvu i da se vraća kući 8. aprila. Policija je već 8. aprila spremno čekala Roka Snežiča, ali on se nije pojavio u Sloveniji. U novom telefonskom razgovoru Snežič je rekao da je “još uvijek u Bosni i Hercegovini, gdje ga čeka operacija nakon povrede kuka, te da će oporavak trajati tri do četiri mjeseca”.

U Graničnoj policiji, međutim, potvrđuju za Istraga.ba da Rok Snežič  tokom 2022. godine uopće nije bio u Bosni i Hercegovini. Jednostavno, Snežiču je, odlikom Obavještajno-sigurnosne agencije BiH, zabranjen ulazak u Bosnu i Hercegovinu jer je proglašen osobom opasnom po nacioalnu sigurnost. Zabrana je, kako saznajemo, još uvijek na snazi.

Zvanično, Rok Snežič je posljednji put na teritoriji Bosne i Herceogivne boravio u februaru prošle godine i to dva dana prije nego je protiv njega provedena velika međunareodna policijska akcija na teritorijama BiH, Hrvatske i Slovenije.

Snežič je, naime, na teritoriju BiH ušao ilegalno 28. februara 2021.  godine i nije registriran njegov prelazak preko granice. Međutim, dan kasnije, 1. marta 2021. godine, pojavio se na Graničnom prijelazu Gradiška. To je izazvalo pometnju pripadnika Granične policije BiH, jer je Snežič 31. decembra 2020. godine napustio BiH kada mu je saopćeno da više nema pravo ulaziti na teritoriju naše države. Ipak, na kraju su mu graničari BiH dopustili da napusti BiH i formalni prelazak preko granice registriran je 1.3. 2021. godine, u 21 sat i 30 minuta. Od tada u sistemu GP-a nema registriranih prelazaka osobe po imenu Rok Snežič.

Ovaj slovenački biznismen, objavljivali smo u nekoliko navrata, povezan sa Janezom Janšom, a sam je u medijima tvrdio da je savjetnik aktualnog slovenačkog premijera. Javnosti u BiH je postao poznat 2017. godine kada je obznanjeno da je Prijedorčanka Dijana Đuđić donirala 450 hiljada eura za kampanju Janšinog SDS-a. Kasnije će se ispostaviti da je cjelokupan biznis vodio Rok Snežič, koji je, angažirajući djevojke iz Bosne i Hercegovine, preko fiktivnih firmi oprao oko 47 miliona maraka.

Iako je posjedovalo sve dokaze o pranju 25 miliona eura preko BiH, Tužilaštvo BiH nikad nije podiglo optužnicu protiv tri bh. državljanke povezane sa Rokom Snežičem koji je krajem 2020. godine protjeran iz BiH. Državna agencija za istrage i zaštitu SIPA u maju 2019. godine podnijela je izvještaj o počinjenom krivičnom djelu protiv Dijane Đuđić, Tanje Subotić Došen, Jelene Sladojević i pravnog lica Govinda d.o.o. Brčko. Međutim, Tužilaštvo BiH kojim je tada rukovodila Gordana Tadić nije našlo “elemente” za podizanje optužnice protiv prijavljenih niti je ikada saslušalo Roka Snežiča, osuđivanog perača novca koji je, zapravo, glavni organizator sumnjivih transakcija uglavnom obavljanih preko OTP banke čiji je suvlasnik ruski oligarh Megtet Rahimkulov.

Prijedorčanka Dijana Đuđić bliska je prijateljica Roka Snežiča koji je posljednjih godina intenzivirao svoje poslove u Banja Luci. Na Snežičev nagovor ona je angažovala svoje prijateljice da u Austriji, Slovačkoj, Mađarskoj i Sloveniji otvore račune preko kojih je transferisano oko 25 miliona eura novca nepoznatog porijekla. Jedan dio tog novca, objavljivali su mediji ranije, završio je na računu Slovenske demokratske stranke Janeza Janše. No, to je bila samo jedna sumnjiva transakcija. Istraga.ba u posjedu je svih dokaza o ovom međunarodnom kriminalu koje Tužilaštvo BiH ne želi procesuirati. Štaviše, tokom mandata Gordane Tadić Tužilaštvo BiH se proglasilo nenadležnim za istraživanje ovog kriminala.

Gordana Tadić je, u međuvremenu, razriješena dužnosti, a od 11. aprila se nalazi na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država na kojoj je završila zbog korupcije.