Spominju se i u projektu JUžne plinske interkonekcije

Američka kompanija AAFS traži 30 godina koncesije za sarajevski aerodrom: Obećavaju ulaganje u iznosu od 250 miliona eura

Aerodrom Sarajevo

Vlada Federacije BiH zaprimila je ponudu za dodjelu koncesije od američke firme AAFS Infrastructure Energy LLC kojom bi, ukoliko bude dodijeljena, preuzeli upravljanje aerodromima u Sarajevu i Mostaru.

U pitanju su dva akta, jedan za Zračnu luku u Mostaru i drugi koji se odnosi na JP Međunarodni aerodrom u Sarajevu, a koji su dostavljeni Federalnom ministarstvu prometa i komunikacija. Predmet je ušao u fazu ocjene Ministarstva u pogledu eventualnog postojanja javnog interesa. Akt koji se odnosi na Zračnu luku Mostar proslijeđen je Gradu Mostaru, koji upravlja njime.

Međunarodni aerodrom Sarajevo je u 2025. godini ostvario 2.226.692 putnika i 19.671 operaciju, ostvario dobit prije poreza 27.140.966 KM, a nakon poreza 24.278.230 KM, čime je potvrđen pozitivan trend poslovanja.

Ponudom se predlaže dodjela koncesije na razdoblje od 30 godina uz mogućnost produženja na dodatnih 20 godina za infrastrukturne i operativne segmente poslovanja. Ponuđač navodi planira uložiti približno 250 miliona eura, koja bi se realizovala fazno prvih pet do sedam godina.

Ponudom je planiran izgradnja novog ili značajno proširenog putničkog terminala, modernizacija i produženje piste, proširenje platforme i stajanki za avione, te razvoj cargo kapaciteta.

Predviđa se i izgradnja dodatnih komercijalnih sadržaja unutar aerodromskog kompleksa. Investitor bi preuzeo upravljanje i finansiranje navedenih projekata, uz projekciju rasta prometa na 3-4 miliona putnika godišnje u narednih deset godina. Federacija ne bi dobila početnu koncesijsku naknadu, već bi prihod ostvarivala kroz postotak od budućih prihoda aerodroma.

Ponuđač predlaže hibridni model koncesijske naknade koji se sastoji od dvije komponente.

– fiksne komponente u iznosu od 1 posto ukupnog godišnjeg bruto prihoda aerodroma, što prema procjeni ponuđača iznosi približno 0,72 miliona eura godišnje, te
– varijabilne komponente zasnovane na profitabilnosti, odnosno 7 posto ostvarene EBITDA-a (Earning Before Interes, Taxes, Depreciation and Amortization), što prema procjenama iznosi oko 2,52 miliona eura godišnje.

Model se temelji na projekciji ukupnog godišnjeg prihoda aerodrom u iznosu od 72 miliona eura.

Federalnog ministarstvo je istaklo da je potrebno provesti specifične i stručne analize iz oblasti civilnog vazduhoplovstva.

“Sve analize moraju se provoditi na najvišoj stručnoj i administrativnoj razini”, navodi se u mišljenju Ministarstva.

Isti investitor spominje se u kontekstu realizacije projekta Južne plinske interkonekcije. Riječ je o firmi koju vode Joseph Flynn i Jesse Binnall, koji imaju snažne veze s najbližim krugovima američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Podsjećamo, Joseph Flynn je brat Michaela Flynna, Trumpovog bivšeg savjetnika za nacionalnu sigurnost, koji je u decembru 2025. angažovan kao konsultant vlasti u Republici Srpskoj koji je hvalio predsjednika SNSD-a Milorada Dodika kao “snažnog lidera i veoma popularnu nacionalnu figuru”.

Također, Michael Flynn je 3. marta u Banjoj Luci kazao da “islam nije religija, to je politička filozofija”.

Drugi čelnik AAFS-a, Jesse Binnall, poznat je kao bivši lični advokat Donalda Trumpa, što dodatno pojačava političku težinu cijelog aranžmana.

 

 

 

 

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

9338ed3c68a9bb81f33d4bc864ffa152

Kako smo kao društvo završili od Alije do Rame

ntf1

Naftni terminali u Pločama zatvorili vrata revizorima: Kompanija u vlasništvu Federacije, koja dobija milione iz budžeta, odbija dati dokumentaciju o poslovanju

ministar-radman-1

"Nećemo se umoriti": Radman poručuje da je spreman ugroziti mir u Bosni i Hercegovini

lakic-niksic

Lakić i Vlada FBiH obmanjuju rudare: Kredit Svjetske banke još nije efektivan, rok produžen do 1. oktobra

trojka i covic

Zakašnjelo buđenje: Šta je ostalo od 'politike kompromisa' s HDZ-om i SNSD-om?

migranti-bih-6

Sigurnosne agencije dobile informacije: Hrvatska na Željavi pravi imigracioni centar kako bi u BiH mogla ilegalno prebacivati migrante

vucic_cipuljic_info_bugojno

Dvjesto godina srpskog pitanja: Dobri komšija Aleksandar Vučić

trojka

Trojka - orkestar koji svira himnu rušenja države!

Možda vas zanima

Dodik - Covic

Lideri SNSD-a i HDZ-a dogovorili: Ukoliko Darjana Filipović i Željka Cvijanović uđu u Predsjedništvo BiH, Milorad Dodik će biti pomilovan!

dijete - ilustracija

(Ne)vidljiva djeca Sarajeva: Zašto je sin jednog ministra puno važniji od jedne unuke s Mojmila

magoda i nikšićč

Kriminalnu grupu angažirao Almedin Ćato: Maloljetni sin ministra Kenana Magode uhapšen zbog sumnje da je podmetnuo požar u fabrici jahti u Vitezu čiji je suvlasnik košarkaš Džanan Musa

Darijana 1

Rehabilitacija zločina: Darijana Filipović na "Groblju mira" odala počast ustašama