Porezna uprava FBiH

Novi statistički podaci: U julu pad broja zaposlenih u FBiH za 2.037 osoba i manje naplaćenih javnih prihoda

IMG_3412

Porezna uprava Federacije BiH obavještava javnost da su porezni obveznici Federacije BiH u periodu januar-juli 2025. godine uplatili 5.072.576.575 KM javnih prihoda, što je u odnosu na isti period 2024. godine više za 475.124.390 KM, ili za 10,33%.

Samo u mjesecu julu je prikupljeno 611.473.648 KM. Prema analizi podataka za mjesec juni i juli, evidentan je pad naplate javnih prihoda za 120.123.226 KM. U junu je naplaćeno 731.596.874 KM.

Od mjeseca jula počela je i primjena niže stope doprinosa za PIO i zdravstvo. Pa je tako u odnosu na juni došlo do pada prihoda od doprinosa PIO/MIO i za zdravstveno osiguranje.

U junu je za PIO/MIO naplaćeno 293.320.680 KM, a u julu 246.729.948 KM. Za zdravstveno osiguranje u junu je naplaćeno 208.472.099 KM, a u julu 174.220.774 KM. Samo za PIO/MIO i zdravstveno osiguranje naplaćeno je 80.842.057 KM manje u julu.

 

U istom mjesecu došlo je do pada broja zaposlenih, a prema prebivalištu zaposlenika na dan 31.7.2025. godine je 545.018. U odnosu na objavljeni podatak o broju zaposlenih na dan 30.6.2025. godine, kada je iznosio 547.055, broj zaposlenih manji je za 2.037.

Prema službenim evidencijama djelatnosti u kojima je došlo do smanjenja broja zaposlenih uključuju: obrazovanje, proizvodnju tekstila, vađenje ugljena i lignita, biljnu i stočarsku proizvodnju, lovstvo i uslužne djelatnosti u vezi stim, trgovina na veliko osim trgovine motornim vozilima i motociklima, proizvodnja odjeće i druge djelatnosti.

Djelatnosti u kojima je došlo do povećanja broja zaposlenih uključuju: pripremu i usluživanja hrane i pića, trgovinu na malo, osim trgovine motornim vozilima i motociklima, kopneni prijevoz i cjevovodni transport, djelatnost smještaja, računarsko programiranje, savjetovanje i srodne djelatnosti, te druge djelatnosti.

Prema službenim evidencijama Porezne uprave Federacije BiH na dan 31.7. 2025. godine do 35 godina života zaposleno je 171.862, ili 31,53 % zaposlenika, a preko 36 godina života zaposleno je 373.156 ili 68,47% zaposlenika. Na dan 31.7.2025. godine zaposleno je 303.517 ili 55,69 % muškaraca i 241.501 ili 44,31% žena.

(NAP)

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

bh-telecom

Izuzetak ili pravno sporno pravilo: Kako BH Telecom dijeli skoro 10 miliona KM?

Federacija BiH

Prvi put u historiji: Federacija BiH se zadužuje na Londonskoj berzi za oko 350 miliona eura!

Screenshot 2025-07-08 113234

Američki investitori iz Pretisa pisali ministru Vedranu Lakiću: "Prevarili ste nas"

Elektroprivreda-BiH

Iako su Nikšić i Elektropriveda tvrdili da će rast cijene biti neznatan: Struja će poskupjeti i do 10 posto

bh-telecom-4

Vlada protiv vlastite uprave: Srušen trogodišnji plan BH Telecoma, upitna kupovina Telemacha

magoda i nikšićč

Pick and roll za euforiju: Kako je KK Bosna poslužila kao Nikšićev zicer za pobjedu nad SDP-om!

covic niksic

Unatoč činjenici da se gradi ilegalno: Vlada Nermina Nikšića odobrila 1,2 miliona maraka za završetak zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru

Vlada-FBiH

Neusaglašeni sami sa sobom: Pad zaposlenih od 8000 utvrdila i Porezna uprava koja tvrdi da nezaposlenost nije povećana!

dino specijalci

Opet slagao: Općinski sud u Sarajevu presudio da je Elmedin Konaković na Face TV-u oklevetao urednika Istrage Avdu Avdića

Forto

Objavljujemo poruke Edina Forte u slučaju Bjelašnica: "Sprema se optužba protiv Bojana i mene. Diskutovali smo samo oko mišljenja.... Daj mi kontakt Dunje Krnjić (supruge inspektora SIPA-e)"

HZ HB

Službeno oživljavanje paradržave iz UZP-a: Aktivni pripadnici MUP-a SBK i FUP-a pozirali sa zastavom na kojoj je pisalo MUP Hrvatske republike Herceg Bosne

Covic-Niksic

Stručna analiza Nikšićevog "strujnog udara": U ljetnom periodu struja za kupce EP Herceg-Bosne 30 posto jeftinija u odnosu na struju koju plaćaju kupci EP BiH!

dzermin i sanita

Dvojac bez kormilara: Tužiteljica Sanita Imamović privela novinarku Natašu Zubac-Miljanović jer je stranim ambasadama slala mailove protiv tužioca Džermina Pašića!

slovenci 1

Afera Viaduct: Tragovi vode do slovenskog vlasnika zaštitarske firme iz Dodikove mreže

aa

Je li to Turska potpuno okrenula leđa BiH?!

Hasan Cengic

Kolumna Senada Avdića: Slučaj Al Jazeera, od Hasana Čengića do propasti

Možda vas zanima

HZ HB

Službeno oživljavanje paradržave iz UZP-a: Aktivni pripadnici MUP-a SBK i FUP-a pozirali sa zastavom na kojoj je pisalo MUP Hrvatske republike Herceg Bosne

zubac miljanovic

Progon se nastavlja: Tužiteljica Sanita Imamović zatražila određivanje mjera zabrane novinarki Nataši Zubac-Miljanović

Vucic-Dodik-29

Moskva kao ultimativni tumač srpskih interesa: Zašto je Rusija više zabrinuta oduzimanjem mandata Dodiku nego Vučić?

Vanja Bjelica

Dodikova žalba stigla u CIK: Da li se Vanja Bjelica morala izuzeti prilikom glasanja o oduzimanju mandata predsjedniku Republike Srpske jer su ona i Dodik u sudskom sporu?