Iza postavljanja GPS uređaja na automobil državnog tužioca Džermina Pašića stoji kriminalna grupa Sanija Al Murde koji slovi za vođu Škaljarskog klana, potvrđuju dokumenti koji su u posjedu Istrage. Osobe koje se mogu dovesti u vezu sa postavljanjem GPS uređaja komunicirale su sa advokatskom kancelarijom Maide Čampare i advokatom Mirsadom Crnovršaninom koji je prije desetak dana napadnut i kome je zapaljen automobil. Ranije smo objavljivali da su tužioci Džermin Pašić i Dubravko Čampara, preko advokata Crnovršanina, koji radi zajedno sa advokaticom Maidom Čampara (suprugom Dubravka Čampare) prikrivali nezakonite poslove ove kriminalne grupe. Neke procese, međutim, nisu uspjeli iskontrolirati što bi mogli biti motivi za napad na Crnovršanina i praćenje tužioca Pašića. U nastavku donosimo ključne detalje.
Na Pašićevom automobilu pronađen je uređaj za praćenje GPS tracker IMEI: 359371290651880 (TINMO TK905). Ovaj uređaj bio je spojen sa brojem telefona 0038766178184. Broj je, prije toga, bio aktiviran u mobilnom aparatu SAMSUNG GALAXY A04E čiji je IMEI broj: 355166372958330. U tom aparatu (SAMSUNG) bilo je najmanje dvanaest drugih kartica. Dvije su interesantne. Sa kartice čiji je broj 0603534248 10. juna ove godine, oko 17 sati i 20 minuta, pozivana je advokatska kancelarija Maide Čampare (broj telefona 38733842115) i broj mobitela advokata Mirsada Crnovršanina ( 0628…44) koji dijeli kancelariju sa suprugom Dubravka Čampare, svog bivšeg šefa u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. Druga kartica koja je bila u Samsungu nosi broj 387644219847. Ta kartica je bila još i u aparatu IPHONE 12 PRO čiji je IMEI broj 35669411273458. Od 23.04.2025. do 29.04.2025. godie u tom Iphonu bila je kartica broj 062370470 registrirana na ime Hamza Karišik iz Sarajeva. Hamza Karišik je brat Elmedina Karišika, sarajevskog biznismena preko kojeg je Sani Al Murda prao narko novac. Upravo je slučaj Elmedina Karišika “ključna tačka” gdje su se spojili Džermin Pašić, Mirsad Crnovršanin, Dubravko Čampara i Sani Al Murda.
Priča počinje u maju 2023. godine. U koordiniranoj akciji Kantonalnog tužilaštva Sarajevo i Tužilaštva Bosne i Hercegovine uhapšeno je pet osoba. Tadašnji načelnik Općine Stari Grad Ibrahim Hadžibajrić i njegova saradnica Alma Destanović uhapšeni su u okviru istrage Tužilaštva Kantona Sarajevo. Seida Hadžibajrića, Elmedina Karišika i Eminu Rogo uhapsilo je Tužilaštvo BiH, jer je državni tužilac Džermin Pašić insistirao da njemu pripadnu ove tri osobe, jer je su povezane sa Sanijem Al Murdom, bh. državljaninom kojeg je već tada potraživalo pravosuđe Belgije zbog krijumčarenje velikih količina kokaina. Pašić je ovaj predmet nazvao “Elmedin Karišik i drugi”, a pod istragom su još bili Sani Al Murda i njegova polusestra Barbara Pekić koja je bila vlasnica restorana Dos Hermanos u Radićevoj ulici u Sarajevu. Tužilac Pašić, međutim, nije uhapsio ni Barbaru Pekić niti Sanija Al Murdu.

Elmedin Karišik, već smo objavljivali, preuzimao je od Ognjena Orašanina, člana Škaljarskog klana, novac koji je pripadao Sani Al Murdi. Taj novac je, potom, ubacivao u legalne tokove. Za svoje operacije nerijetko je koristio automobil Toyota. Isti automobil koristio je i tadašnji službenik SIPA-e i prijatelj Dubravka i Aljoše Čampare – Adis Drnda. Nakon što je Džermin Pašić uhapsio Elmedina Karišika, on je za svog branioca izabrao Mirsada Crnovršanina. Upravo će Crnovršanin u oktobru 2023. godine predložiti Sudu BiH da za 346 hiljada maraka jemstva pusti Karišika na slobodu. Tužilac Džermin Pašić se nije protivio. Elmedin Karišik je pušten na slobodu i u tom trenutku više niko iz predmeta koji se odnosio na Al Murdu i njegove saradnike nije ostao u pritvoru po prijedlogu tužioca Pašića.
Za to vrijeme, po prijedlozima Tužilaštva Kantona Sarajevo u pritvoru su ostali Ibrahim Hadžibajrić i Alma Destanović. No, nakon što su, uz saglasnost Džermina Pašića i posredovanjima Mirsada Crnovršanina, Elmedin Karišik i Seid Hadžibajrić izašli na slobodu, nastavili su se baviti sumnjivim poslovima. Tužilaštvo Kantona Sarajevo je zatražilo tada naredbe od nadležnog suda za praćenje Karišika i Hadžibajrića. Posebne istražne radnje ili takozvani PIR-ovi su se pokazali učinkovitim. U zoru, 28. marta 2024. godine policija je, sada po nalogu Tužilaštva Kantona Sarajevo, uhapsila Elmedina Karišika i Seida Hadžibajrića. Nekoliko sati nakon akcije, tadašnji državni tužilac Dubravko Čampara je pozvao inspektore MUP-a Kantona Sarajevo i raspitivao se o hapšenju Elmedina Karišika. O tome postoji i službena zabilješka koja se nalazi u Tužilaštvu BIH.
“Znam ja pozadinu ove akcije”, ponovit će nekoliko puta Mirsad Crnovršanin na ročištu za određivanje pritvora njegovom klijentu Elmedinu Karišiku.
“Znam, ali doći će vrijeme da se kaže”, reći će opet.
Ovaj sarajevski advokat, koji dijeli kancelariju sa Maidom Čampara, nekad je dijelio kancelariju sa Maidinim suprugom Dubravkom Čamparom. Prije nego što se otisnuo u advokatske vode, Crnovršanin je bio saradnik državnog tužioca Dubravka Čampare.
Karišikov branilac Mirsad Crnovršanin, ne osporavajući osnovanu sumnju protiv svog klijenta Elmedina Karišika, ponavljat će u sudnici Kantonalnog suda u Sarajevu, da istragu protiv Karišika i Seida Hadžibajrića treba provoditi Tužilaštvo BiH, odnosno tužilac Džermin Pašić, a ne Tužilaštvo Kantona Sarajevo.
Na to mu je, na ročištu za određivanje pritvora odgovorio tadašnji kantonalni tužilac Samir Selimović.
“Ja nisam nešto posebno čuo da branitelji, posebno branilac prvoosumnjičenog Karišika, nešto brani svog klijenta. Čak kaže da postoji osnovana sumnja. Nisam čuo neku argumentaciju kojom se brane njihovi branjenici. Čuo sam argumentaciju kojom se brani neko drugi, možda Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, što je malo čudno“, kazao je tada u sudnici kantonalni tužilac Selimović.
Elmedin Karišik je ostao u pritvoru. Mirsad Crnovršanin je otkazao punomoć i “pobjegao” iz predmeta. Tužilaštvo Kantona Sarajevo je ubrzo protiv njega podiglo i optužnicu zbog poslova sa Ibrahimom Hadžibajrićem. Zbog veza sa Sanijem Al Murdom, Džermin Pašić do danas nije optužio Elmedina Karišika.

“Medo je zadužen za sve projekte u BiH”, napisat će putem Sky aplikacije Titov saradnik Sani Al Murda svom poslovnom partneru Nenadu Crnogorcu.
Medo je nadimak Elmedina Karišika. Komunikacije putem Sky aplikacije otkrivaju da je Sani Al Murda preko firmi koje je osnivao Karišik ubacivao prljav novac u legalne tokove.
“Imam ovu jednu građevinsku firmu što svaka 2-3 mjeseca sve što uzimamo u tom periodu i plaćamo preko računa prefakturišem i dodam 30 posto”, pisao je Karišik u Sky aplikaciji.
Nenad Crnogorac je biznismen iz Trebinja koji je blisko sarađivao sa Aleksandrom Mičićem zvanim Aco Makedonac. Zbog sumnjivih i poslovnih veza sa Mičićem, Tužilaštvo BiH je sada otvorilo istragu protiv Dubravka Čampare. Iako je Crnogorac bio u direktnoj vezi sa Al Murdom i Elmedinom Karišikom, Džermin Pašić ga nikada nije uhapsio. Evo jedne Sky brojnih poruka koje su razmjenjivali Al Murda i Crnogorac.
Tako, 8. oktobra .2020. godine Sani Al Murda pute Skya piše Nenadu Crnogorcu: „Brate imamo 3 lokacije za gradnju, sad smo uvezli 6 miliona maski, Medo (Elmedin Karišik) ima preko 300 auta na rent a car i ima hotel, imamo posla sa kripto valutama sa kojim trgujemo i koje rudarimo, renoviramo još neke stanove koje smo uzeli”.

Nenad Crnogorac je, prema prepiskama koje ćemo objavljivati narednih dana, bio jedan od ljudi koji su bili zaduženi za “ubacivanje GPS” uređaja u automobile članova porodice Radoja Zvicera, vođe Kavačkog klana. Direktno je, zajedno sa Barbarom Pekić, bio uključen i u pranje novca kroz građevinu. No, Džermin Pašić ni njega nije uhapsio. Kao što nije uhapsio ni advokata Bojana Veselinovića protiv kojeg je MUP Kantona Sarajevo podnio izvještaj o počinjenom krivičnom djelu zbog sumnje da je prodavao Sky prepiske. Prema informacijama Istrage, Pašić je, čak, negodovao zbog toga što je Tužilaštvo Kantona Sarajevo, u jednom drugom predmetu, hapsilo Veselinovića. Tako u jednoj od Sky grupa Elmedin Karišik i advokat Bojan Veselinović javljaju Saniju Al-Murdi da su bili na sastanku sa „Starim“ (Ibrahimom Hadžibajrićem, bivšim načelnikom Općine Stari Grad) i općinskim pravobraniocem, te prenose da je prvi korak Općine da istjeraju notara koji je trenutno u posjedu, odnosno da će već od sutra pokrenuti proces deložacije kako bi olakšali stvari, generalno Al-Murdi prenose sve detalje održanog sastanka. U pitanju je nekretnina u ulici Hamdije Kreševljakovića na broju 86, koju je Općina Stari Grad prodala Al-Murdi i Karišiku, odnosno firmama koje su u njihovom vlasništvu.
Dio grupe je bio i Ognjen Orašanin. Ovaj Škaljarac je direktno, po uputama Sanija Al Murde predavao novac Elmedinu Karišiku. Ovo su prepiske od 26. marta 2020. godine. Tog dana, naime, Ognjen Orašanin, Sani Al Murda i Elmedin Karišik dogovaraju primopredaju 250 hiljada eura stečenog prodajom kokaina.
“Pozdrav, momci”, piše Al Murda u Sky grupi koju čine Orašanin i Karišik.
Potom se Al Murda obraća Karišiku: “Soko (Orašanin) će ti dodat 250k eura. Dogovorite se ovdje dalje”
“Pozdrav Soko”, piše Karišik “ja odoh samo do Vlakova nešto pokupiti. Je li ok 17 sati gore?”
Orašanin piše da se vide u 17.40. Karišik, potom, navodi kako će doći.
“Ja sam sa bijelom Toyotom Rav4”, navodi Karišik.
Nakon što je izvršena primopredaja Orašanin sugeriše Karišiku: “Izbroj, brate, pare”.
“Izbrojao sam, sve je ok”, odgovara Karišik. dok se vraća prema Sarajevu svojom Toyotom.
Ovu istu Toyotu koja je služila za prebacivanje novca koristio je Adis Drnda, što je zabilježeno i u izvodima Granične policije BiH iz juna 2021. godine.

Policijski inspektor Adis Drnda, blizak porodici Čampara, 20. juna 2021. godine vozio je Karišikovu Toyotu kada je u 23 sata i 13 minuta ušao u Bosnu i Hercegovinu iz pravca Crne Gore, preko Graničnog prijelaza Hum-Šćepan Polje.
Ognjen Orašanin je godinama bio u bjekstu. Džermin Pašić ga nikada nije uhapsio. No, Orašanin je, ipak, na osnovu informacija OSA-e, uhapšen 5. septembra prošle godine. Uhapšen je u stanu Nenada Crnogorca u sarajevskom naselju Otoka. Tog dana je MUP Republike Srpske predlagao hapšenje Nenada Crnogorca. Tužilac Pašić nije dopustio. Ognjena Orašanina je “prepustio” tužiocu Safetu Hrapi da bi, na kraju, Orašanin sredinom juna ove godine bio pušten na slobodu.
Nešto malo ranije, državni tužilac Džermin Pašić odlučuje uhapsiti i Adisa Đonku iz Mostara. Đonko je vlasnik hotela Eden iz Mostara i blizak je prijatelj Senada Kevelja, Crnovršaninovog poslovnog partnera koji je imao odlične veze i sa porodicom Čampara. Đonko je osumnjičen da je prao novac Sanija Al Murde. Prema dokumentima iz istrage, 24. januara 2019. godine Adis Đonko je sa Murdinom polusestrom Eminom Alibegović (kasnije je postala Barbara Pekić) potpisao fiktivni ugovor o pozajmici prema kojem je Đonko na račun Barbare Pekić uplatio 230 hiljada maraka zajma. Nekoliko dana prije toga Đonko je primio keš koji je, preko svojih prijatelja i oca položio na svoj račun s kojeg je “posudio” novac Barbari Pekić. Tim novcem Barbara Pekić je kupila stan na Ilidži. Kasnije će prodati taj stan i “parking mjesto” i novac koji je dobila, ukupno 762 hiljade maraka, prebacit će u Tursku gdje se godinama “skriva” njen polubrat Sani Al Murda.
Nakon hapšenja Đonke, njegov branilac postaje Mirsad Crnovršanin. Postupajući tužilac Džermin Pašić će, nakon isteka tridesetodnevnog pritvora, predložiti Sudu BiH da pusti Đonku. No, nakon što je Đonko dao iskaz, nepoznate osobe su u Sarajevu napale advokata Mirsada Crnovršanina. Prethodno su ga pratili putem GPS-a postavljenog ispod automobila koji je zapaljen. Deset dana kasnije, i ispod automobila Džermina Pašića pronađen je GPS koji se može povezati sa Elmedinom Karišikom.
Tužilac Pašić više od dvije godine “provodi” istragu protiv Karišika i Al Murde. Nijedan član te grupe nije optužen. Nijedan član te grupe ne nalazi se u pritvoru. Jedina optužnica koja je podignuta protiv Karišika je ona koju je podiglo Tužilaštvo Kantona Sarajevo. Zbog te optužnice najviše je negodovao tužilac Pašić. I zbog te optužnice Elmedin Karišik i Sani Al Murda su izgubili preko 300 hiljada maraka kaucije koju su, nakon dogovora Karišik – Crnovršanin-Pašić položili Sudu BiH kao garant da će biti dostupni bh. pravosuđu.