Zbog sumnje da su namjestili tender vrijedan 789 hiljada maraka, Ured za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo podnio je Tužilaštvu Kantona Sarajevu krivičnu prijavu protiv rukovodstva Kantonalnoj javnog preduzeća ZOI 84 sa Jasminom Mehićem na čelu, saznaje Istraga.ba. S obzirom na to da je šteta veća od 100 hiljada maraka, ovaj predmet bit će prenesen u nadležnost Posebnog odjela za sprječavanje korupcije i organiziranog kriminala (POSKOK) Tužilaštva Federacije BiH.
Prema prijavi Ureda u koju je Istraga.ba imala uvid, u pitanju je tender koji se odnosi na nabavku posebne trake sa zaštitnom kupolom. Realizacija ovog sumnjivog posla započeta je u ljeto 2023. godine. Ugovor je dodijeljen Konzorciju koji čine VERTEX INVEST GROUP” Brčko distrikt BiH i kompanija SunKid Gmbh IMST. Konzorcij predvodi brčanska kompanija VERTEX INVEST čiji je osnivač i direktor srbijanski državljanin Nemanja Davidović. Iako je VERTEX registriran kao građevinska kompanija, tokom 2023. godine kada je je provođena tenderska procedura imala je samo zaposlena dva radnika. Prije nego što je, preko sarajevskog ZOI-a, dobila posao na Bjelašnici, kompanija VERTEX je sklopila nekoliko sumnjivih ugovora sa Olimpijskim centrom Jahorina.
A evo kako je Uprava ZOI-a sa Jasminom Mehićem na čelu namjestila ovaj tender. U prvobitnom planu javnih nabavki za 2023. godinu nije bila planirana nabavka nabavku posebne trake sa zaštitnom kupolom. Stoga je Uprava ZOI-a u avgustu 2023. godine donijela odluku o izmjenama plana nabavki te je uvrstila nabavku posebne trake sa zaštitnom kupolom. Procijenjena vrijednost nabavke je 675 hiljada maraka, a novac je osiguran iz Budžeta Kantona Sarajevo. Nakon toga raspisan je tender u kojem je, pored ostalog, pisalo da ponuđač mora dostaviti izjavu u kojoj navodi da može obezbijediti obučeno osoblje za postavljanje nabavljene opreme. U prilogu su trebale biti i ovjerene kopije diploma za inženjere i radnike koji bi izvodili radove.
“Uredu za borbu protiv korupcije KS nije prezentirano da su ovjerene kopije diploma dostavljene uz ponudu, već je uz dokumentaciju koja je dostavljena, priložen dio koji nije numerisan, niti opečaćen i može se zaključiti da nije bio sastavni dio ponude. Na navedeno upućuje i to što je rok za prijem ponuda po ovoj javnoj nabavci bio 19.10.2023.godine, a ovjerene kopije diploma su na datum 12.12.2023.godine ovjerene u Opštini Istočna Ilidža, Opštinska uprava – Odjeljenje za opštu upravu. Ugovorni organ je prihvatio ponudu ponuđača, koji nije ispunjavao uslove zahtijevane u tenderskoj dokumentaciji, pa je svjesno dovršio predmetni postupak nabavke i formirao Komisiju za tehnički prijem”, navedno je u Krivičnoj prijavi koja je dostavljena Tužilaštvu Kantona Sarajevo.
Ali to nije sve. Sporna nabavka je realizirana, čak na veći iznos nego što je planom javnih nabavki bilo predviđeno. U konkretnom slučaju procijenjena vrijednost nabavke je 674.000,00 bez PDV-a, a ugovor je sklopljen na iznos od 674.995,00 bez PDV-a.
“Shodno članu 2. stav 1 tačka 1) pod 2) Izmjena i dopuna zakona o javnim nabavkama ( ,, Službeni glasnik BiH“ broj: 59/22 ) propisano je da je ponuda neprihvatljiva čija cijena premašuje planirana odnosno osigurana sredstva za nabavku”, navedeno je u krivičnoj prijavi Ureda za borbu protiv korupcije Kantona Sarajevo.
U prijavi je dalje navedeno da je “u konkretnom slučaju izabran ponuđač čija ponuda nije sadržavala sve uslove tražene tenderskom dokumentacijom”.
“Cijenimo da se po dva osnova takva ponuda nije smjela prihvatiti, jer je sama po sebi neprihvatljiva i nepravilna”, piše Ured za borbu protiv korupcije.
I čelnici ZOI-a su priznali svoje propuste. Tako u dopisu Agenciji za provođenje javnih nabavki BiH pišu da je “u postupku predmetne javne nabavke zaprimljena je samo jedna ponuda, iz koje se jasno i nedvosmisleno može utvrditi da je pravilna i da jedan propust u vidu diploma za kvalificirane radnike ne utiče na valjanost kompletne ponude obzirom da su svi ostali dokazi koji potvrđuju tehničku osposobljenost dostavljeni i da je ponuđač u sklopu ponude dostavio izjave kojima se obavezuje da će osigurati kvalificirane radnike ponude…..Ovjerene kopije diploma su u konačnosti dostavljene naknadno. a ponuđač je potvrdio sve navode iz dostavljenih izjava u sklopu ponude”.
Dakle, i sam ZOI 84 potvrđuje da je ponuđač naknadno dostavljao dokumentaciju koju je bio dužan dostaviti odmah, ali im to nije bilo sporno.
Inače,. zbog lošeg poslovanja ZOI-a ovom preduzeću je isključena struja. Iako direktor Jasmin Mehić tvrdi da nemaju dugova, u Elektroprivredi BiH su za Istraga.ba potvrdili da ZOI duguje za električnu energiju, te će u utorak biti održan sastanak predstavnika ova dva javna preduzeća.