Cvijanović otkazala sjednicu Predsjedništva BiH: Nema Budžeta, ministar Amidžić nije platio Viaductu više od 110 miliona KM

zeljka-cvijanovic-7

Predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović obavijestila je članove Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića da se 124. vanredna sjednica Predsjedništva BiH odgađa do daljnjeg.

Na toj sjednici trebao je biti razmatran Nacrt budžeta institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu.

Cvijanović je u dopisu kolegama, a u koji je Patria imala uvid, navela da je Ministarstvo finansija i trezora dopisom od 3. aprila tražilo od Predsjedništva BiH da odgodi sjednicu.

“Kao razlog navode Zaključak Vijeća ministara BiH kojim je Ministarstvo zaduženo za određene aktivnosti koje mogu imati finansijske implikacije, te traže odgodu do konačnog utvrđenja da li će biti potrebna izmjena Nacrta”, navela je Cvijanović u dopisu.

Riječ je o Zaključku Vijeća ministara BiH od 27. marta kojim je Ministarstvo finansija i trezora BiH zaduženo da bez odgađanja, a najkasnije u roku 15 dana, pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja odnosno izmiri dug firmi Viaduct d.o.o. Portorož u iznosu od 110.169.862,95 KM. Toliki dug iznosio je 1. marta 2025. godine, a dnevna kamata po danu iznosi 9.000 eura.

Neplaćanje ovog duga dovelo je u opasnost odvijanje zračnog saobraćaja u BiH, a postavljeni rok od 15 dana uskoro prolazi i BiH će morati dug platiti.

Inače, spor je nastao između Vlade Rs i slovenačne firma Viaduct, ali je tužena država BiH.

Kako je nakon sjednice Vijeća ministara BiH istakla predsjedavajuća Borjana Krišto, država će platiti dug, ali će svaku marku naplatiti od bh. entiteta RS.

(NAP)

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Dodik - karolajn

Gorki(n) okus iz Vašingtona: Denise, vadi garancije!

zvizdic

Zvizdiću, reci – ako Bog da

Semir Efendi

Kandidatura Semira Efendića kroz brojke i slova: Ne može ući u Predsjedništvo, ali zato može pomoći Trojki i HDZ-u

G7F936HWIAA-RXo

Poruke Flemingove posjete: Dodik kontaminiran, Bećirović nebitan

Denis-Becirovic-1

Denis Bećirović i diktatura bezličnosti

Ivan Sabolić

Hrvatski ambasador u BiH ignoriše institucije BiH: Ivan Sabolić se nije odazvao na konsultacije u Predsjedništvo, na Konakovićevo pismo ne odgovara!

zeljka-cvijanovic-5

Analiza Harisa Imamovića: Dobre namjere nisu dovoljne za očuvanje dejtonskog mira

Kovač

Miro Kovač, nekada ministar, sada avanturist

Možda vas zanima

Stav

Kamo dalje Bošnjače?!

Sabina ćudić

Da li je Ćudić iskrena kada poziva na jedinstvo probosanskih snaga?: Najbolje će to pokazati ukoliko Trojka spriječi da HDZ, kao najbliži Dodikov partner dobije još jednog sudiju u Ustavnom sudu BiH

IstaknutaSlikaBiloKudaDodikCovic-16

Glasove će brojati Dodik i Čović: Konzorcij firmi povezanih sa HDZ-om, SNSD-om i ruskim izborima dostavio "najbolju" ponudu za nabavku izbornih tehnologija!

Screenshot

Počelo suđenje kriminalnoj grupi Dine Muzaferovića: Ave Cezare, pozdravljaju te oni koji su umrli