Udar i sa Juga

Zapadnohercegovački kanton stavio van snage dva federalna zakona!

U Zapadnohercegovačkom kantonu van snage stavljeni federalni Zakono o udruženjima i federalni Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine
ZHK

Od 1. februara ove godine na području Zapadnohercegovačkog kantona (Široki Brijeg) se ne primjenjuje Zakon o udrugama i fondacijama Federacije BiH. To je već drugi federalni zakon koji se neće primjenjivati u ovom kantonu. Naime, još od 2015. godine u tom kantonu, kojim suvereno vlada HDZ, ne primjenjuje se ni Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine FBiH.

“Županija Zapadnohercegovačka je materiju osnivanja udruga, tijela i pravni položaj udruga, registraciju i druga pitanja značajna za rad udruga uredila Zakonom o udrugama u Županiji Zapadnohercegovačkoj, koji je stupio na snagu 31. siječnja 2025. godine i objavljen je u „Narodnim novinama  Županije Zapadnohercegovačke broj: 2/25“. Danom stupanja na snagu ovog Zakona prestaje primjena Zakona o udrugama i fondacijama (“Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine”, broj: 45/02) u Županiji Zapadnohercegovačkoj, kojim se do sada regulirala ova materija, odnosno prema kojem je županijsko Ministarstvo pravosuđa i uprave do sada vodilo Registar udruga”. saopćeno je sredinom ferbruara iz Vlade Zapadnohercegovačkog kantona.

U Narodnim novinama ZHK je navedeno da će svi federalni propisi (ne samo zakon) koji regulišu ovu oblast biti stavljeni van snage.

Ovom objavom prestala je primjena Zakona o udrugama i fondacijama FBiH koji je na snazi još od 2002. godine i u kojem piše: “Ovim zakonom uređuju se uvjeti i postupak za osnivanje, unutrašnju organizaciju, registraciju, prestanak udruženja i fondacija, kao i druga pitanja od značaja za slobodno i dobrovoljno udruživanje građana i pravnih lica u Federaciji Bosne i Hercegovine”.

Zakon o udruženjima FBiH

Dakle, Zakon o udruženjima i fondacijama Federacije BiH primjenjivat će se u svim kantonima, osim u Zapadnohercegovačkom kantonu kojim godinama upravlja HDZ BiH. Inače, u tom kantonu već deset godina se ne primjenjuje ni Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom Federacije BiH koji je usvojen 2014.godine.

Ovim federalnim zakonom se, naime, uređuju: uslovi i postupak oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom u Federaciji Bosne i Hercegovine, upravljanje privremeno i trajno oduzetom imovinom i osnivanje nadležnog organa za upravljanje oduzetom imovinom u Federaciji Bosne i Hercegovine.

“Niko ne može zadržati imovinsku korist pribavljenu krivičnim djelom. Sva imovina koja je trajno oduzeta prema odredbama ovog zakona postaje vlasništvo Federacije Bosne i Hercegovine”, piše u Zakonu o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom Federacije BiH.

Bez obzira na to, Zapadnohercegovački kanton je samo godinu kasnije usvojio svoj Zakon o oduzimanju nezakonito stečene imovine u kaznenom postupku. Ovaj Kanton je suštinski prepisao federalni Zakon, ali je umjesto Federacije iskoristio termin – Županija Zapadnohercegovačka.

“Nitko ne može zadržati imovinsku korist pribavljenu kaznenim djelom. Sva imovina koja je trajno oduzeta prema odredbama ovog Zakona postaje vlasništvo Županije”, piše u ovom Zakonu usvojenom još 2015. godine.

Kada je na snagu stupio ovaj Zakon, u Zapadnohercegovačkom kantonu prestali su važiti zakoni “viših nivoa vlasti”.

“Danom stupanja na snagu ovog Zakona na području Županije Zapadnohercegovačke prestaje primjena svih pozitivnih propisa, svih nivoa vlasti koji reguliraju oblast iz članka 1. ovog Zakona”, navedeno je u Zakonu kojim je Zapadnohercegovački kanton “suspendovao” federalni Zakon o oduzimanju nelegalno stečene imovine.

 

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Ginkel

Detalji sastanka iz Ambasade: Amerikancima koncesija za južnu interkonekciju na 30 godina

obrazovanje

Pad u FBiH: Za mjesec 3.097 manje zaposlenih, posebno izraženo u sektoru obrazovanja

napnap

Skandal u Višći kod Živinica: Ministar Nerin Dizdar zajedno sa optuženim ratnim zločincem Dragomirom Vasićem obilazi srpske povratnike u Federaciji

Federacija BiH

Federacija BiH se ove godine zadužila za 685 miliona KM, a Kanton Sarajevo za 90 miliona KM

juzna_interkonekcija_plin

Objavljujemo HDZ-ov prijedlog zakona o južnoj interkonekciji za kojeg tvrde da je usaglašen s Trojkom: BH Gas bi se utopio u novosonovanu kompaniju u Mostaru

Vlada-FBiH

Vlada Federacije BiH prodala svoja potraživanja: BBI, Unicredit i Union banka preuzimaju federalna potraživanja od javnih preduzeća po diskontnim cijenama!

Murphy

Murphy sastankom sa federalnim parlamentarcima u vezi južne plinske interekonekcije pokušava zaobići HDZ kojeg je učinio nezaobilaznim

UIO

Dodik, Nikšić i Čović dogovorili raspodjelu: Oko 80 miliona KM od akciza na gorivo koji pripadaju Federaciji Upravni odbor UIO danas bi trebao prebaciti Republici Srpskoj!

Screenshot

Sebija Izetbegović - Trojkina dama iz rukava: "Opozicionarka" u službi vlasti

Munjić i Nikšić

Objavljujemo nove poruke iz Munjićevog telefona: Nermin je morao HDZ-u dati Autoceste da bi ti bio direktor FUP-a

KARADŽIĆ

Otkrivamo identitet jednog od ubica u "Sarajevo Safariju": "Nicholas Ribic je došao iz Kanade na Safari, da lovi ljude"

Munjić _ Nikšić

Nove prepiske u aferi "spengavanje": Nermin Nikšić za direktora KPZ Sarajevo imenovao čovjeka preko kojeg su Munjić i Mušinović pokušali spasiti specijalce koji su čuvali narko bosa Edina Gačanina Tita!

dzermin-3

Nakon što mu je oduzet predmet "Start 2" utvrđeno: Džermin Pašić u sefu skrivao dvije zabilješke u kojima je navedeno da su on i Dubravko Čampara od narko grupe Sanija Al Murde dobili 1,5 miliona maraka!

džermin - mirso

Objavljujemo detalje iz prijave protiv Džermina Pašića koju je Tužilaštvo BiH podnijelo UDT-u: "Adis Đonko je kazao da je dao milion maraka preko Senada Kevelja da advokat Crnovršanin i braća Čampara završe predmet Start"

avdo-avdic-6dec24

Nova faza u odnosima Zagreba prema Sarajevu: Uredniku Istrage Avdi Avdiću zabranjen ulazak u Hrvatsku

Kalesija

Partneri ga izbacili iz auta: Jedan od pljačaša zlatare u Kalesiji pronađen mrtav, prethodno ranjen u razmjeni vatre s policijom

Možda vas zanima

Aerodrom

Pravni haos na Aerodromu Sarajevo: V.d. direktoru zabranjeno obavljanje dužnosti, izvršnim direktorima u ponoć istekao mandat, Nadzorni odbor nema kvorum, a premijer Nikšić opredijeljen za "drumski saobraćaj"

Aerodrom Sarajevo

Vrhovni sud FBiH odlučio: Direktoru Aerodroma Sarajevo i trojici članova Nadzornog odbora zabranjeno obavljanje dužnosti

G7F936HWIAA-RXo

Poruke Flemingove posjete: Dodik kontaminiran, Bećirović nebitan

Ramo i Nermin

Budžet između oca i sina i duga svetoga: Vlada Federacije BiH prerasporedila 1,1 milion budžetskih maraka sa Rame na Rusmira Isaka