Za pravne i medijske “eksperte”: Praksa Suda u Strazburu, slučaj Potkivanje i slovački “Radio Twist”

ljudska-prava

Zbog slučaja “Potkivanje 2”, posljednjih dana u javnosti su se pojavili pravni i medijski “eksperti”, poput Senada Pećanina i još nekih novinara, koji su, faktički, stali u zaštitu predsjednika VSTV-a Milana Tegeltije, podržavajući njegove teze o nezakonitom praćenju i “ugrožavanju njegove privatnosti”

“Ovaj drugi snimak je, vjerujem, puno problematičniji iz razloga što je očito da je snimljen i napravljen i dostavljen medijima u kojem nemamo autora snimka kojim je nečije pravo povrijeđeno. tu se, zaista, radi o korištenju aparature kojom raspolažu obavještajne ili paraobavještajne službe. I mislim da je tu gospodin Tegeltija u pravu, jer se radi o jednom nedozvoljenom snimku”, kazao je “pravni ekspert” Senad Pećanin gostujući na N1 televiziji.

Prije nego je izgovorio ovu rečenicu, on se pozvao na presude Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, ali nije naveo konkretne slučajeve. Stoga Istraga.ba, povodom rasprave u javosti o snimku nazvanom “Potkivanje 2”, objavljuje najbitnije dijelove presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Radio Twist protiv Slovačke. I u ovom slučaju snimak su načinile nepoznate osoben i dostavile ih medijima. Slovački pravni eksperti, poput Pećanina u BiH, tvrdili su da je “snimak nezakonito načinjen”, da je time ugrožena “privatnost” osobe na snimku… No, Sud u Strazburu presudio je drugačije. Evo retrospektive.

Bio je 12. juni 1996. godine kada je  Radio Twist, u svojoj emisiji Journal, emitirao nezakonito snimljen telefonski razgovor između  tadašnjeg slovačkog ministra finansija, koji je bio i dopremijer, i državnog sekretara Ministarstva pravde Slovačke. Razgovor se odnosio na angažman policijskih snaga tokom borbe za prevlast u najvećoj osiguravajućoj kući u Slovačkoj. Nakon što je snimak objavljen, državni sekretar ministarstva pravde je kazao da je “to njegov glas”, ali da su “snimci izvučeni iz konteksta” i da telefonski razgovor nije emitovan u cijelosti. Uslijedila je, potom, tužba lokalnim sudovima, a sekretar ministarstva pravde je, istovremeno, unaprijeđen i za sudiju Ustavnog suda Slovačke. Iznoseći svoju odbranu, novinari Radio Twista su tvrdili da su im nepoznate osobe snimak ubacile u poštansko sanduče. No, u martu 1999. godine nadležni Okružni sud u Slovačkoj je konstatovao da je Radio Tewist prekršio zakone te je naloženo da upute javno izvinjenje sekretaru Ministarstva pravde koji je postao sudija Ustavnog suda i da mu isplate 100.000 tadašnjih slovačkih kruna “kao naknadu za nematerijalnu štetu i da mu nadoknade troškove postupka”. Okružni sud je dalje primijetio da je “dostojanstvo tužitelja kao javnog službenika umanjeno jer je taj slučaj komentarisan u medijima”.

Nakon pravne borbe u Slovačkoj, Radio Twist se obratio Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu koji je prihvatio njihovu žalbu, utvrdivši da su stavovi slovačkih sudova bili neutemeljeni kada su konstatovali da je objavom snimka narušena privatnost državnog sekretara Ministarstva pravde.

 width=
Zaključci Suda u Strazburu

“Sud (Evropski sud za ljudska prava u Strazburu o.a.) ne može prihvatiti taj zaključak. Posebno se mora primijetiti da je predmetni telefonski razgovor vodilo dvoje visokih državnih službenika, državni sekretar u Ministarstvu pravde s jedne strane i zamjenik premijera i ministar finansija s druge strane. Kontekst i sadržaj razgovora bili su, dakle, očito politički i Sud nije u stanju prepoznati bilo kakvu dimenziju privatnog života u spornim događajima. Stoga je primjenjiv poseban standard tolerancije uspostavljen u sudskoj praksi Konvencije. Sud isto tako nalazi da pitanja koja se tiču ​​upravljanja i privatizacije državnih preduzeća nesumnjivo i po definiciji predstavljaju stvar od općeg interesa. To je još i više u periodima ekonomske i političke tranzicije. U okolnostima ovog slučaja nije relevantno da li je snimak bio jasan  i da li je povod za dalju javnu raspravu”, konstatovao je u martu 2007. godine Evropski sud za ljudska prava u Strazburu.

Sud, nadalje, “nije uvjeren da sama činjenica da je snimak pribavila treća osoba, suprotno zakonu”  Radio Twist “može lišiti zahtjeva zaštite članka 10. Konvencije” te konstatuje da “nema naznaka da su novinari Radio Twista postupali u lošoj vjeri ili da su slijedili bilo koju drugu svrhu osim izvještavanja o stvarima za koje su se osjećali obavezu da ih učine dostupnima javnosti”.

Osim ovog slučaja, slučnu presudu Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio je i u predmetu Haldimann protiv Švicarske. No, o tome drugom prilikom.

 

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

IMG_4411-scaled

Šta se dešavalo u sudnici Suda u Strazburu: "Prijetnje" ratom OHR-ovog advokata, čudni argumenti bh. delegacije i licemjerje hrvatske agentice

slaven_kovacevic_istraga_sedmice_hayat_televizija2

Reporter Istrage u Strazburu uoči rasprave u “slučaju Kovačević": Da li će Schmidtov angažman presuditi?

halilovic-ruski-model-hrvatskog-svijeta-u-bih-direktno-je-antiljudski-i-anti-bozji59535

Enver Halilović: Sreća da Schmidt nije bio visoki predstavnik u vrijeme donošenja haških presuda jer bi vjerovatno tvrdio da one mogu ugroziti "krhki mir"

OHRPR-11052022-HR-UNSCft1

Schmidtovo obraćanje Sudu u Strazburu najmračniji trenutak u historiji OHR-a: Presuda "Kovačević" pomaže onima koji ruše Ustavni sud

196257cc1f1becba-77340

Ambasada Francuske: Schmidt na svoju ruku tražio da govori u Strazburu

HR-gen2022

Schmidt je iznio neistine! Visoki predstavnici nisu bili u Strazburu

Ministar_Bunoza-scaled

Bunoza nije dobio ovlaštenje oba doma parlamenta BiH da sudjeluje u izradi izjašnjenja u slučaju "Kovačević"

HR-gen2022

Vahidin Preljević: U namjeri da sruši presudu "Kovačević" Schmidt se do kraja ogolio kao gorljivi zagovornik etnokratije

Tanja Fajon

Umjesto uvođenja sankcija Dodiku, Tanja Fajon šalje demantije: Slovenija se "zalaže" da se sankcije Dodiku "usaglase na nivou EU"!

dodikrs-1

Dozvolite da se ne lažemo: Nije Dodik dužan provoditi zakone koji, formalno, ne postoje. SIPA i država su dužni da ga hapse po zakonima koji su na snazi

Darko Ćulum

Obrat u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu: Darko Ćulum se želi vratiti na čelo SIPA-e!

Mehmed Halilović

Kuvajćani donirali, Bosanci krali: Nestalo 1,2 miliona eura koje je Kuvajt donirao Ambasadi BiH u toj državi. Bivši ambasador Mehmed Halilović "ničeg se ne sjeća"

Aco-Makedonac

Tužilaštvo BiH tokom provjera otkrilo: Aljoša Čampara prelazio granicu sa Acom Makedoncem u periodu dok je njegov brat Dubravko pokušavao zataškati istragu protiv Makedonca!

dino specijalci

Prepiske iz oduzetog telefona Vahidina Munjića otkrivaju ko je štitio saradnike narko kartela: "Pita Konaković kad ćemo saopćenje. Ovo je Dini vrlo bitno"

vogosca-1

Američki investitori pisali čelnicima Vlade FBiH: Uništavate Pretis. Naše investicije su odbijene. Izgubit ćete partnere!

dodikkkkk

Granična policija još uvijek istražuje kako je Dodik u martu prešao granicu, on danas opet u Srbiji i 'maše nam s Informera'

Možda vas zanima

sasa_magazinovic_sb_3_1

Evo kako se rasipa novac građana: Saša Magazinović potrošio preko 50 hiljada KM na putovanja u samo dvije godine mandata

Sirius

Ista osoba na dvije strane digitalizacije: Radmila Bojanić sa američke crne liste prvorangirana za UO BRT-a. Bila direktorica Siriusa kojoj je Edin Forto bio povjerio digitalizaciju javnih RTV servisa!

Screenshot 2025-05-08 080701

Bh. konzulica u SAD-u pisala republikanskom senatoru koji je kritikovao Dodika: "RS nema planove za otcjepljenjem, a Schmidt je lažni visoki predstavnik"

dino specijalci

Prepiske iz oduzetog telefona Vahidina Munjića otkrivaju ko je štitio saradnike narko kartela: "Pita Konaković kad ćemo saopćenje. Ovo je Dini vrlo bitno"