Stranke Trojke danas su saopćile da raskidaju koaliciju sa SNSD-om, a nakon što su zastupnici ove stranke odbili podržati dva evropska zakona u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH. Ipak, raskinuti koaliciju sa SNSD-om ne znači ujedno i formirati novu državnu vlast, jer Trojka za to nema politički kapacitet.

Za smjenu ministara SNSD-a u Vijeću ministara potrebna je odluka oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, što takav potencijalni potez u startu obesmišljava.

Čak i uz podršku HDZ-a, smjeniti SNSD-ove kadrove iz Vijeća ministara nije moguće zbog toga što delegati SNSD imaju dovoljno delegata u Domu naroda BiH da onemoguće kvorum na sjednici na kojoj bi se glasalo o smjeni. Ukoliko tri delegata koji su imenovani iz Narodne skupštine RS-a ne dožu na sjednicu kvoruma neće biti.

Pa šta onda tačno predstavnici Trojke “raskidom koalicije” mogu u stvarnosti realizovati? Jako malo.

Trenutno u Predstavničkom domu BiH SDA ima 8, SNSD 6, SDP 5, HDZ 4, NiP 3, DF 3, Naša stranka 2, SDS 2, PDP 2, NES 2, Za pravdu i red i naprijed, Demos, Ujedinjena Srpska i Bosanskohercegovačka inicijativa po jednog.

U Domu naroda BiH SNSD i HDZ imaju po tri delegata, SDA dva, a DF, SBiH, NiP, SDS, PDP, HDZ 1990 i Za nove generacije (ZNG) po jednog.

Novu parlamentarnu većinu morale bi podržati stranke opozicije iz RS-a, SDS, PDP i stranka Za pravdu i red. Osim njih BHI i NES.

Trojka bi sa HDZ-om i nabrojanim strankama u Predstavničkom domu imala 22 ruke, odnosno prostu i etnitetsku većinu.

U Domu naroda HDZ i stranke Troje bi uz podršku HDZ 1990 i ZNG kao i opozicije iz RS-a imale 8 potrebnih delegata, kao i entitetsku većinu, ali opet bi kvorum bio upitan bez dolaska SNSD-ovih delegata na sjednice.

Stranke Trojke bez volje SNSD opet ne bi mogle izglasati ni jedan evropski zakon uprkos postojanju obične i entitetske većine u oba doma PS BiH.

Jedino što bi mogli postići je smijeniti Nebojšu Radmanovića u Kolegiju Predstavničkog doma.

Trojka nema alternativu SNSD-u, a svoju priliku da se obračuna sa politikom Milorada Dodika propustila je prilikom formiranja državne vlasti 2022. godine.