Asistencija nije isključena

Zvaničnici EU saopćili Konakoviću: EUFOR neće hapsiti Dodika. Nismo spremni žrtvovati živote naših vojnika!

“Mi ne očekujemo da EUFOR hapsi Dodika, to je važna poruka i oni nemaju mandat za to i ne trebaju to da rade”, izjavio je Konaković za N1 TV nakon sastanka sa Kajom Kallas. 
Konaković - Kalas

Zvaničnici EU obavijestili su bh. vlasti da EUFOR neće provoditi akciju hapšenja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, saznaje Istraga.ba iz više diplomatskih izvora. Sve ovo je, kako saznajemo, preneseno ministru vanjskih poslova BiH Elmedinu Konakoviću koji je tokom ove sedmice boravio u Briselu.

“Evropska unija nije spremna koristiti EUFOR-ove trupe za hapšenje Milorada Dodika. Nismo spremni rizikovati živote naših vojnika”, kazala je visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaja Kallas tokom susreta sa ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem.

“To se i ne očekuje od EUFOR-a”, uzvratio je Konaković.

“Ali očekujemo da EUFOR asistira bosanskohercegovačkim institucijama i da stvori sigurne okolnosti za provođenje zakona. Imate puno takvih primjera iz prošlosti”, rekao je Konaković.

Na ove opaske Kaja Kallas nije reagirala, ne dajući, tako, do znanja ni da će EUFOR asistirati niti da neće.

Ova saznanja Istrage faktički je potvrdio i sam ministar Elmedin Konaković tokom svog javljanja za N1 iz Brisela.

“Mi ne očekujemo da EUFOR hapsi Dodika, to je važna poruka i oni nemaju mandat za to i ne trebaju to da rade”, izjavio je Konaković za N1 TV nakon sastanka sa Kajom Kallas.

Podsjećamo, Tužilaštvo BiH izdalo je prošle sedmice nalog za dovođenje trojice visokih zvaničnika Republike Srpske koji su pod istragom zbog rušenja ustavno-pravnog poretka BiH. Međutim, od tada je prošlo deset dana, a Milorad Dodik, Radovan Višković i Nenad Stevandić nisu privedeni. U međuvremenu je Sud BiH svima njima odredio jednomjesečni pritvor, nakon čega je za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem raspicana centralna potraga. Bez obzira na to, pripadnici MUP-a Republike Srpske nisu uhapsili nijednog od ove trojice, iako bi, prema zakonima BiH, morali postupiti po centralnoj potrazi. Štaviše, predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić će nesmetano prešao granicu između Srbije i BiH, iako je u sistemu Granične policije BiH postojala centralna potraga zbog čega je morao biti lišen slobode.

Vlasti Republike Srpske su usvojile zakone kojima je se zabranjuje rad nekoliko pravosudnih i policijskih institucija na području tog entiteta. Ustavni sud BiH je donio odluku kojom je ove zakone privremeno stavio van snage. Međutim, vlasti RS su nastavile da ih djelimično primjenjuju. Za to vrijeme Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) kojoj je “zabranjen” rad u RS-u nije provela nijednu akciju u tom entitetu. Zbog toga je veći dio javnosti, ali i nekoliko zvaničnika tražilo da se u sve uključi EUFOR. Međutim, EUFOR sigurno neće provoditi akciju hapšenja Milorada Dodika, dok asistencije bh. policijskim snagama “nisu isključene”.

Austrijski Der Standard je objavio da EUFOR od bh. vlasti nije dobio ni zahtjev za asistenciju prilikom hapšenja Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovaa Viškovića. To znači da bh. vasti još uvijek nisu spremne provesti akciju usmjerenu protiv trojice bjegunaca od bh. pravosuđa koji se svakodnevno kreću na području Republike Srpske.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Trojkasi-768x526

Obećanja "izbrisana gumicom": Kako je "uragan sankcija" otpuhao Konakovićeve bagere

konakovic-3

Propalo Konakovićevo "lobiranje": "Klima lobisti" ne smiju prihvatiti novac privrednika iz BiH zbog sumnje u pranje novca. Almas Šehić kaže da "ništa ne zna o poslu". Ministarstvo naručilo, "nn" osobe plaćaju posao

Trojkasi-10

Kamo dalje, Konače: Trojka se "obračunava" sa Dodikom dajući Čoviću sve što zatraži!

UN - VS

Vijeće sigurnosti UN-a priprema izjavu o BiH: Podrška teritorijalnom integritetu, EUFOR-u, ali i poziv na “dijalog između oba entiteta, tri konstitutivna naroda i ostalih” te “smirivanje tenzija”

dodik-i-dino-konakovic-7

Kada Konaković "bubne" netačnu brojku od "8 hiljada" policajaca RS koji čuvaju Dodika, on traži izgovor za kapitulaciju državnih institucija!

Konakovic

Elmedin Konaković potpisao kapitulaciju: "U slučaju nepoštivanja sudskih odluka i presuda, nećemo na Dodika slati policiju, jer on kontroliše MUP RS"

konakovic

Elmedin Dino bagerista: Ministar koji je više napisao nego što je pročitao!

Dino-Dragan

Verbalno "cipelarenje" uz kavu: Zašto Čović ne podrži smjenu Konakovića ako već "preglasavanje" Bošnjaka u Domu naroda PS BiH naziva greškom?

kreco-122-3

SIPA hapsi deset osoba u Bijeljini i okolini: Glavna meta je poznati kriminalac Željko Radovanović Krečo. Ova grupa je pokušala imenovati Slobodana Radinkovića za direktora SIPA-e!

Tanja Fajon

Umjesto uvođenja sankcija Dodiku, Tanja Fajon šalje demantije: Slovenija se "zalaže" da se sankcije Dodiku "usaglase na nivou EU"!

dodikrs-1

Dozvolite da se ne lažemo: Nije Dodik dužan provoditi zakone koji, formalno, ne postoje. SIPA i država su dužni da ga hapse po zakonima koji su na snazi

OSA - Galić

Glavni inspektor OSA-e "probio" policijski punkt u Ljubuškom kako bi izbjegao kontrolu: U vozilu OSA-e prevožen bjegunac Zoran Galić?!

covic niksic

Milioni za bukobrane firmi bez iskustva i vlasniku 's vezama': Čović, Nikšić, Grabovica i Badžak u tenderskoj zamci

Mehmed Halilović

Kuvajćani donirali, Bosanci krali: Nestalo 1,2 miliona eura koje je Kuvajt donirao Ambasadi BiH u toj državi. Bivši ambasador Mehmed Halilović "ničeg se ne sjeća"

Aco-Makedonac

Tužilaštvo BiH tokom provjera otkrilo: Aljoša Čampara prelazio granicu sa Acom Makedoncem u periodu dok je njegov brat Dubravko pokušavao zataškati istragu protiv Makedonca!

vogosca-1

Američki investitori pisali čelnicima Vlade FBiH: Uništavate Pretis. Naše investicije su odbijene. Izgubit ćete partnere!

Možda vas zanima

Puk Savčić

Dobrovoljačka ulica, 33. godine kasnije: Veterani 65. zaštitnog puka Vojske RS, jedinice koja je učestvovala u genocidu u Srebrenici, u centru Sarajeva. Njihov komandant Milomir Savčić je u bjekstvu!

SB

IZ ŠUPLJEG U PRAZNIK: Čas istorije - "Po džumama i gorama naše zemlje ponosne"…

Donald

Janusz Bugajski’s Washington View: America Drifts From Woke to Sleep

sssss

Analiza kampanje za Lokalne izbore 2024. godine: Na Javnom servisu najviše prostora dobile stranke Trojke i SNSD, najviše novca potrošile SDA, SDP i SNSD