Simulirano suđenje na Sudu BiH: Tužilac Pašić i sutkinja Amela Huskić prilagodili optužnicu da bi, unatoč odluci Ustavnog suda BiH, ponovo osudili Fikreta Hodžića! I to za krivično djelo za koje je pravosnažno oslobođen

Amela-Huskic

Fikret Hodžić ponovo će biti osuđen. To je, ukratko, zaključak koji se nameće nakon ročišta održanog u utorak pred Sudom BiH. Čak i onima koji ne znaju pozadinu cijelog slučaja i nisu pravni eksperti, vidljiva je puna koordinacija između državnog tužioca Džermina Pašića i sutkinje Amele Huskić, potpomognuta novinarkom Samirom Degirmendžić na osnovu čije je priče cijeli slučaj i zakotrljan.

Pritisnuta odlukom Ustavnog suda BiH kojom je utvrđena povreda prava na pravično suđenje, Amela Huskić, sutkinja Suda BiH koja je i donijela presudu suprotnu Evropskoj konvenciji, odlučila je pomoći Tužilaštvu BiH, odnosno postupajućem tužiocu Džerminu Pašiću. Tako ona, bez upoznavanja odbrane, traži od postupajućeg tužioca Džermina Pašića da “prilagodi optužnicu”. Ovom dopisu su, dakle, pristup imali samo sutkinja Huskić i tužilac Pašić. Pa, opet, dopis je dospio u ruke novinarke koja je i “pokrenula” aferu Respiratori. No, curenje informacija i nije problem. Pravi problem je ono što zajedničkim snagama pokušavaju postići Amela Huskić i Džermin Pašić.

“Utvrđuje se povreda prava F. H. i „F. H. Srebrena malina“ d.o.o. u dijelu Presude Suda Bosne i Hercegovine broj S1 2 K 039029 23 Kž 3 od 2. novembra 2023. godine kojim je odlučeno o prigovoru apelanata da nisu znali za šta se terete, čime je povrijeđeno pravo na pravično suđenje iz člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 6. stav 3. tačka a) Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Ukida se Presuda Suda Bosne i Hercegovine broj S1 2 K 039029 23 Kž 3 od 2. novembra 2023. godine u odnosu na F. H. i „F. H. Srebrena malina“ d.o.o”, piše u odluci Ustavnog suda BiH.

Poslije ove odluke Amela Huskić i njeno vijeće formalno su ukinuli dio presude Suda BiH kojim se odnosio na Fikreta Hodžića i Srebrenu malinu, te je naloženo ponovno suđenje pred Apelacionim vijećem Suda BiH. A, evo, šta je Ustavni sud BiH zaključio:

“Ustavni sud zaključuje da je prvoapelantu (Fikretu Hodžiću) i trećeapelantu (Srebrenoj malini) povrijeđeno pravo na pravično suđenje iz člana II/3.e) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 6. stav 3. tačka a) Evropske konvencije kada o njihovom prigovoru da u optužnici ne postoji pravna kvalifikacija za krivično djelo za koje su u konačnici proglašeni krivim Sud BiH nije dao jasan odgovor, pa se ne može zaključiti da su apelanti bili obaviješteni o svim optužbama protiv njih onako kako to navedeni član propisuje”, navedeno je u odluci Ustavnog suda BiH.

Ukrako, Fikret Hodžić je bio osuđen zbog krivičnog djela zloupotreba položaja, iako nije bio optužen da je počinio to krivično djelo. Hodžić je, podsjećamo, istom presudom pravosnažno oslobođen optužbe da je počinio krivično djelo – udruživanje radi činjenja krivičnih djela i pranje novca.

Kako sudsko vijeće sa Amelom Huskić na čelu (koju u stopu prati sudija Redžib Begić, opterećen svojom ratnom ulogom u okolini Zenice), nije imalo prostora da ponovo osudi Fikreta Hodžića, odlučeno je da Sud zatraži od Tužilaštva “prilagođavanje optužnice”. Sud je, tako, poslao dopis tužiocu Pašiću u kojem od njega traži “prilagođavanje optužnice” trenutnom stanju, iako Tužilaštvo, prema Zakonu o krivičnom postupku, optužnicu može mijenjati sve dok traje glavni pretres. Dakle, sutkinja Huskić je od Pašića tražila ono što je propisao i ZKP BiH.

Koristeći svoje pravo po ZKP-u., tužilac Džermin Pašić je na kraju glavnog pretresa izmijenio optužnicu protiv Fikreta Hdžića. Sada ga tereti za krivično djelo zloupotreba položaja za koje ga nije optužio u prvobitnoj optužnicu u slučaju Respiratori, te produženo krivično djelo – pranje novca.

Podsjetimo, Sud BiH je pravosnažnom presudom utvrdio da u predmetu Respiratori NIJE BILO PRANJA NOVCA. No, to nije spriječilo tužioca Pašića da Hodžića ponovo optuži za to krivično djelo za koje su već oslobođeni i bivši premijer Federacije Fadil Novalić i bivši direktor FUCZ Fahrudin Solak.

“Pranje novca” je ponovo ugrađeno u optužnicu samo da bi sudsko vijeće sa Amelom Huskić na čelu (i Režibom Begićem koji je prati zbog svoje ratne prošlosti) imalo prostora ponovo izreći osuđujuću presudu.

Naime, da je Pašić optužio Hodžića samo za krivično djelo zloupotreba položaja i ovlasti, Sud BiH bi se, po uzoru na slučaj Lijanović, morao proglasiti nenadležnim. No, kako je Džermin Pašić u optužnicu ubacio i pranje novca, Sud BiH je postao nadležan.

Problem, međutim, Ameli Huskić (i ratom opterećenom Redžibu Begiću) sada predstavlja činjenica da je njihovom pravosnažnom presudom utvrđeno da pranja novca u slučaju Respiratori nije bilo. Ukoliko se odluče presuditi Fikreta Hodžića za pranje novca, to će značiti da su Fadil Novalić i Fahrudin Solak oslobođeni za nešto što je postojalo. Ili nije?

Vjerovatno ovo nije jasno ni Džerminu Pašiću, a ni Ameli Huskić.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

fikret-hodzic

Konačna odluka Suda BiH: Fikret Hodžić i Srebrena malina pravosnažno oslobođeni u slučaju Respiratori!

dzermin

Gdje li su, šta rade "heroji mjeseca": Nije Dodik Fadil Novalić pa da se nad njim primjenjuje oružana policijska sila!

Barbara-i-Dzermin

Sud BiH raspisao potjernicu za Barbarom Pekić: Vlasnica Dos Hermanosa skriva se u Dubaiju, tužilac Džermin Pašić već dvije godine ne želi blokirati njenu imovinu!

dino-muzaferovic

Policijske agencije u BiH obaviještene: Dino Muzaferović Cezar iz Slovenije pripremao ubistvo urednika Istrage Avde Avdića!

Screenshot-2024-11-14-160810

Ustavni sud BiH prihvatio apelacije Fadila Novalića, Fikreta Hodžića i Fahrudina Solaka: Povrijeđeno im pravo na pravično suđenje, Hodžić izlazi na slobodu

dzermin-pasisv

Prilagođavanje uslova "heroju mjeseca": VSTV promijenio Poslovnik da bi se tužilac Džermin Pašić mogao prijaviti na konkurs za šefa tzv. federalnog USKOK-a!

orasanin

Ko je škaljarac Ognjen Orašanin: Saradnik Sanija Al Murde koji je Elmedinu Karišku predavao milione kokainskih eura koji su prevoženi u Toyoti koju je koristio Čamparin prijatelj Adis Drnda!

Dos-Hermanos

Tužilac Džermin Pašić "zaboravio" blokirati Al Murdin restoran: Preko Dos Hermanosa Škaljarci peru kokainski novac. Vlasnici Al Murda i Barbara Pekić u bjekstvu, a u restoranu državni zvaničnici troše budžetsku reprezentaciju. Objavljujemo Sky dokaze!

d75ca613-ddbd-44f5-bd9f-2e4ec8fa49c2

Dodik putuje u Jerusalem: Sa Natanjahuom će govoriti na konferenciji o antisemitizmu

Vukan auto

Zapaljen automobil opozicionog lidera Nebojše Vukanovića

NSRS-1-1-2

Republika Srpska osnovala svoju obavještajnu službu i Specijalno tužilaštvo za progon!

Dodik-3

Dozvolite da vas potražujemo:Ko bježi od koga? Dodik od pravosuđa ili pravosuđe od Dodika?

Screenshot 2025-03-14 153221

Tužilaštvo BiH zaustavilo sve aktivnosti u Rs dok Dodik provodi državni udar: Šta rade Kajganić i 58 tužilaca?

Darko Ćulum

SIPA od 27. 2. nije provela nijednu akciju u RS, Ćulum razmatra (privremeno) povlačenje

amar-zulic

Zbog trgovine drogom: Uhapšen vođa Manijaka Amar Zulić Zula

sipa

SIPA odbila učestvovati u međunarodnoj akciji. Pretrese u RS vršit će Granična policija

Možda vas zanima

Dodik-3

Dozvolite da vas potražujemo:Ko bježi od koga? Dodik od pravosuđa ili pravosuđe od Dodika?

Screenshot 2025-03-14 153221

Tužilaštvo BiH zaustavilo sve aktivnosti u Rs dok Dodik provodi državni udar: Šta rade Kajganić i 58 tužilaca?

sipa

SIPA odbila učestvovati u međunarodnoj akciji. Pretrese u RS vršit će Granična policija

Vukan auto

Zapaljen automobil opozicionog lidera Nebojše Vukanovića