KAD SVANE DAN

Pacovi mafijaju gradom!

vlada ks

Kanton Sarajevo je u potpunom rasulu. Ekonomski haos, budžetski debakl, sistemsko raspadanje institucija, a vlast — bahata, nesposobna i korumpirana do srži — ponaša se kao da je sve pod kontrolom.

A nije. Grad tone, kanton puca, građani šute, a oni, umjesto da spašavaju ono što se spasiti može, nastavljaju dijeliti plijen.

Godinama kantonalnu vlast vode isključivo populističke, kratkoročne mjere. Jeftine, providne, loše smišljene. Svaka bila tempirana za naslovnicu, za status na društvenim mrežama, za aplauz poltrona. A danas se te iste odluke vraćaju kao bumerang. Udarile su direktno u kantonalni budžet, urušile finansijski sistem i dovele Sarajevo na rub ekonomske paralize. Grad bi pred turističku sezonu trebao da diše, da radi, da puni kasu — a umjesto toga davi se u dugovima, pacovima i zagađenju.

Ali to nije sve.

Dok Kanton propada, ova vlast se pokazala nevjerovatno sposobnom za kriminal. Tri od dvanaest ministara uhapšena ili pod istragom. Mafijaške šeme razotkrivene u ministarstvima, istražitelji češljaju Ministarstvo finansija KS. Firme bliske političkim pulenima dobijaju poslove. Nepotizam cvjeta, tenderi se kroje, budžet se dijeli kao ratni plijen.

Građani? Građani su statisti u ovoj prljavoj predstavi. A ono što je najodvratnije — dok Sarajevo grca u glodarima i zarazi, dok leptospiroza prijeti na početku turističke sezone, vlast se ne bavi komunalnom higijenom, zdravstvom, školama, javnim prevozom, nego vlastitim foteljama.

I šta rade kad se suoče s problemima? Ništa. Izigravaju opoziciju na vlasti. Da, to je novi politički model kao izum Trojke da izigrava opoziciju dok suvereno vlada. I već treću godinu Trojka priča o „prethodnicima“. Nike li dosta više te jeftine priče! Preuzeli ste vlast, uzeli ste budžet, imenovali svoje ministre, svoje direktore, svoje nadzorne odbore, svoje savjetnike, svoje partijske talove. A nijedan od njih nije kadar preuzeti odgovornost.

Nijedan!

Premijer Nihad Uk je školski primjer političkog hudnika — čovjek bez harizme, bez plana, bez autoriteta. Lik koji funkciju koristi za protokolarna slikanja, a kada treba rješavati probleme — sakrije se iza fraza i trikova digitalnog marketing, vjerovatno plaćenog našim novcem. Ništa od njega, ništa od ministara, ništa od direktora kantonalnih preduzeća. Samo kukavičluk, aljkavost i beskrajni talovi.

Ova Trojka nije vlast, ovo je organizovana grupa za eksploataciju budžeta. Bez ozbiljnih ljudi za ozbiljne utakmice. Bez ideje. Bez strategije. Bez morala.

U Sarajevu je mafija preuzela institucije, a pacovi ulice. Zoonoze haraju, gradske službe na aparatima, a kantonalni budžet je postao kasica prasica za partijske igrače. To je stvarno lice ove vlasti.

Kad nemate znanja, kad nemate vizije, kad nemate hrabrosti — ostaje vam samo bahatost i pljačka. I upravo to gledamo. Sarajevo pod Trojkom je grad pacova — i onih na četiri i onih na dvije noge.

To je jedini epilog vladavine političkog projekta koji se koliko jučer kleu u Kanton Sarajevo kao bastion njihovih uspješnih politika. A onda su došli pacovi…

 

NAP

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

helikopter-796x420-1

Vlada Kantona Sarajevo još uvijek nije obezbijedila 35 miliona KM za nabavku helikoptera iako se obavezala da će to uraditi 2024. godine

Screenshot-2024-11-11-165719

Nikšićeva Vlada ugrozila i kantone: Vlada FBiH nije isplatila 200 miliona namijenjenih kantonima. Ugroženi budžeti Kantona Sarajevo i BPK. Federacija ide u rebalans Budžeta, jer nema dovoljno novca!

cetvorka

Ured za razmatranje žalbi odlučio: Vlada Kantona Sarajevo nezakonito dodijelila ugovor Mtelu

forto

Pomoć privredi zbog pandemije: Vlada Kantona Sarajevo daje 120 hiljada maraka kladionicama

cetvorka

Populizam ubija: SDA na mrtvima skuplja političke poene, Četvorku sustigle vlastite populističke akcije

Šmrk

Narko diler nastavlja s terorom: Šmrk godinama nekažnjeno zlostavlja Sarajlije i snima svoje brutalne akcije!

26022025 EUFOR 4

Zukan Helez: Komandant EUFOR-a mi je kazao da je dobio naredbu da se ne smije miješati u hapšenje Dodika

mile_i_igor

Boravili u Banjoj Luci krajem aprila: Dodik preko švicarskih i njemačkih lobista pokušava svoj novac prebaciti u kriptovalute

covic niksic

Unatoč činjenici da se gradi ilegalno: Vlada Nermina Nikšića odobrila 1,2 miliona maraka za završetak zgrade Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru

Darko Ćulum

Obrat u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu: Darko Ćulum se želi vratiti na čelo SIPA-e!

dino specijalci

Prepiske iz oduzetog telefona Vahidina Munjića otkrivaju ko je štitio saradnike narko kartela: "Pita Konaković kad ćemo saopćenje. Ovo je Dini vrlo bitno"

Tamer Kilerdži

On je iznad Cezara: Sarajlija Tamer Kilerdži godinama kontrolira krijumčarenje heroina iz Turske prema Evropskoj uniji!

SIPA-6

Ko vodi Državnu agenciju za istrage i zaštitu: Zašto se načelnik KIO-a SIPA-e Suad Hasanović viđa sa Ćulumom izvan zgrade Agencije?

Možda vas zanima

IMG_8237

Slijedi joj suspenzija: Tužiteljica Jasminka Knežević dojavljivala povjerljive informacije kriminalcima

IMG_8215

Ustavni sud BiH utvrdio kršenje prava bivšeg policijskog komesara USK:Kantonalni sud u Sarajevu osudio Ramu Brkića zbog toga što je dao mito sutkinji Azri Miletić, a Azru Miletić oslobodio optužbi da je primila mito od Rame Brkića

7fe4da27-8993-417c-8153-726719aa6221

Koga je OSCE izabrao za zaštitnika medija: Svi Konakovićevi obračuni s novinarima

Zoran Milanovic

Zoran Milanović obmanuo javnost : Optužnice protiv hrvatskih generala nisu proslijeđene Hrvatskoj jer ne postoje!