"Stigao" u Rusiju

Otputovao redovnom aviolinijom: Milorad Dodik u Moskvi. Saradnici mu obećali da će se u utorak sresti sa Putinom!

S obzirom na to da je vremenska razlika između BiH i Rusije dva sata, moskovskih 4 i 10 ujutro bilo je bosanskohercegovačkih 2 i 10. Dodik je, rekosmo, tačno u 3 sata po bh. vremenu objavio da je "stigao". Znači, 50-ak minuta nakon što je u Moskvu sletio avion iz Beograda, Dodik je objavio da je "stigao".
dodik-putin-7

“Stigao sam”, napisao je na X-u Milorad Dodik u subotu, tri sata poslije ponoći. Ali gdje je odbjegli predsjednik Republike Srpske stigao nije saopćio. Nekoliko Dodikovih stranačkih kolega, uključujući i načelnicu Općine Jezero Snežanu Ružičić, objavili su “dobrodošlicu predsjedniku”, prilažući arhivske fotografije. Medijima u Banjoj Luci je rečeno da Dodik ima “privatnih obaveza” te da se neće pojavljivati u javnosti.

Međutim, nekoliko izvora Istraga.ba, bliskih Dodiku, tvrdi da je predsjednik Republike Srpske iz Beograda otputovao u Moskvu. Tamo bi se, tvrde isti izvori, u utorak trebao sastati sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

S obzirom na to da je Cessna Vlade Republike Srpske još uvijek “parkirana” u Banjoj Luci, jasno je da je predsjednik RS koristio drugi avion za put u Moskvu. Dodik je, rekosmo, u 3 sata po našem vremenu objavio da je “stigao”. Prema podacima dostupnim na moskovskom aerodromu, u 4 sata i 10 minuta po lokalnom vremenu sletio je avion iz Beograda.

S obzirom na to da je vremenska razlika između BiH i Rusije dva sata, moskovskih 4 i 10 ujutro bilo je bosanskohercegovačkih 2 i 10. Dodik je, rekosmo, tačno u 3 sata po bh. vremenu objavio da je “stigao”. Znači, 50-ak minuta nakon što je u Moskvu sletio avion iz Beograda, Dodik je objavio da je “stigao”.

Zašto je Dodik u Moskvu putovao redovnom linijom?

Sud BiH je prije tri dana naredio raspisivanje međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom. Generalni sekretarijat Interpola, do momenta objave teksta još uvijek nije odobrio raspisivanje potjernice za Dodikom. Konačna odluka trebala bi biti donesena u narednih nekoliko dana. Ukoliko bi Interpol raspisao međunarodnu potjernicu, postojala bi velika opasnost da bi avionu Vlade Republike Srpske u kojem se nalazi Milorad Dodik bio zabranjen prelet preko država koje su članice NATO-a. U tom bi slučaju avion Vlade RS ostao “zarobljen” u Moskvi. Stoga je Dodik odlučio u Moskvu putovati redovnom linijom. Imena putnika u avionu u tom slučaju samo znaju Rusija i Srbija, zemlje iz kojih polijeće, odnosno slijeće avion. Putovanje redovnom linijom Dodiku skoro pa garantira povratak u Beograd i u slučaju da Interpol odobri raspisivanje potjernice.

Vlasti Srbije, izvjesno je, neće hapsiti Milorada Dodika po potjernici iz BiH, a on, uvjerili smo se, nesmetano prelazi granicu između Bosne i Hercegovine i Srbije.

Podsjećamo, Tužilaštvo BiH oprovodi istragu protiv predsjednika RS Milorada Dodika zbog sumnje da je počinio krivično djelo napad na ustavni poredak. Tužilaštvo BiH je izdalo nalog za njegovo hapšenje, ali nijedna policijska agencija u BiH ne smije realizirati tu naredbu. Za Dodikom je nakon toga izdata centralna potraga koja važi samo u BiH. U međuvremenu je Sud BiH naredio raspisivanje međunarodne potjernice, ali konačnu odluku donosi Generalni sekretarijat Interpola.

Unatoč tome što za njim traga bh. pravosuđe, Dodik je putovao u Izrael gdje je učestvovao na konferenciji posvećenoj antisemitizmu. I Izreala se vratio u petak ujutro.

Prema informacijama Istrage, Milorad Dodik ima obećanje da će se u utorak sresti sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom. Taj sastanak dogovara Duško Perović, šef Predstavništva RS u Rusiji.

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

dodik-orban-7

Mađarski izbori i odnos prema regiji: Milorad Dodik je najveći gubitnik. Nakon Orbana

Stav

Kamo dalje Bošnjače?!

dodik-i-dino-konakovic-1

Konaković gradi narativ, Dodik ruši državu: Činjenice protiv političke interpretacije

dodik i covic osa

Konsolidacija SNSD-a i konačni rezultat martovske krize: Dodikov povratak na tračnice hrvatske politike

Stav

Fantomska diplomatija zvana Konaković

d532dca2-d746-4d68-83ab-7b180b217ab6

Bivši savjetnik Joe Bidena: Posjetom Washingtonu Dodik otvara prostor za veliki politički dobitak RS-a jer Sarajevo u smislu strateškog lobiranja praktično ne postoji

Karan

SNSD proglasio pobjedu Siniše Karana za predsjednika Republike Srpske

Dodik vladar

Mjera (ne)uspjeha: Konakovićeve promašene najave Dodikove propasti ne mogu biti dokaz njegove dominacije

Možda vas zanima

IMG_9935

Intenzivna njega Trojke: Elmedin Konaković i zdravstvo koje “ne smije biti predmet političke trgovine” – osim kada je on trgovac

Rogic

Član CIK-a u sukobu interesa: Sin Vlade Rogića imenovan za prvog saradnika Dragana Čovića u Domu naroda BiH

Niksic Vlada

Nikšićeva obećanja protiv stvarnosti na terenu: Radovi na najskupljoj dionici Koridora Vc i dalje obustavljeni. Izvođačima isplaćen samo dio duga

Vlada-FBiH-20-r2sabzfyf4numusaq9nwy9zcd1c4irao3do6zdgfgg

Objavljujemo "ažurirani" nacrt Sporazuma o južnoj interkonekciji: Vlada FBiH u Sporazum ugradila odredbe Zakona koje još nisu ni usvojene!