Glasovima Denisa Bećirovića i Željka Komšića, Predsjedništvo BiH je usvojilo Prijedlog zakona o državnoj imovini koji će biti upućen Parlamentarnoj skupštini BiH. Članica Predsjedništva iz Republike Srpske Željka Cvijanović glasala je protiv.

Prijedlog zakona uvršten je na dnevni red današnje sjednice na zahtjev predsjedavajućeg Denisa Bećirovića i člana Predsjedništva Željka Komšića.

Kako se navodi u obrazloženju predloženog zakona, kao pravni sljednik Republike BiH, Bosna i Hercegovina je vlasnik državne imovine, što znači da je i nosilac prava vlasništva na cjelokupnoj toj imovini, s tim da institucije BiH, ali i bh. entiteti i svi drugi nivoi vlasti u BiH mogu koristiti ili imati u vlasništvu onu imovinu koja im je potrebna za vršenje njihovih pojedinačnih nadležnosti, u onoj mjeri u kojoj bi mogli biti ovlašteni zakonom koji donese Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine.

Istraga.ba je u posjedu kompletnog Prijedloga zakona i možete ga pročitati na ovom linku.

Ovo su ključni detalji.

“Kao pravni slijednik Republike Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina je nosilac  prava vlasništva na cjelokupnoj državnoj imovini”, piše u prijedlogu Zakona.

Entiteti i drugi nivoi vlasti u Bosni i Hercegovini, navedeno je dalje, mogu upravljati i koristiti ili imati u  vlasništvu onu državnu imovinu koja im je potrebna za vršenje njihovih pojedinačnih  nadležnosti, u onoj mjeri u kojoj su ovlašteni ovim zakonom, ili drugim zakonom koji  donese Parlamentarna skupština BiH.

“Svako raspolaganje državnom imovinom ili promjena upisa u zemljišnim i katastarskim  evidencijama nakon 1. marta 1992. godine, suprotno je ovom zakonu, ništavo je i ne  proizvodi pravno dejstvo”, navedeno je u Zakonu.

Zakon predviđa da će se vlasništvo, raspolaganje, upravljanje i korištenje državnom imovinom vršiti prema  principima kooperacije, koordinacije i međusobnog razumijevanja, koji na najbolji način  vode ka pravdi i toleranciji, miroljubivim odnosima, poticanju opéeg blagostanja i  ekonomskog razvoja, ali i očuvanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta i političke  nezavisnosti Bosne i Hercegovine kao cjeline, pri čemu će se poštovati nadležnosti svih  teritorijalno-administrativnih nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini.

“Pri vršenju nadležnosti u vezi sa državnom imovinom čiji je vlasnik država Bosna i  Hercegovina ili nad kojim ima ekskluzivno pravo raspolaganja, upravljanja i korištenja, uzimat će se u obzir interesi i potrebe svih nivoa vlasti, u skladu sa Ustavom BiH, u cilju djelotvornog vršenja javne vlasti, u skladu sa podjelom nadležnosti po Ustavu Bosne i  Hercegovine. Pri vršenju nadležnosti u vezi sa državnom imovinom mora se voditi računa o principu jedinstvenosti pravnog sistema u Bosni i Hercegovini”, piše u Prijedlogu zakona.

“Državnu imovinu Bosne i Hercegovine u smislu ovog zakona čine: (a) dobra koja pripadaju Bosni i Hercegovini na osnovu Sporazuma o pitanjima sukcesije  na engleskom jeziku, potpisanog u Beču, 29. juna 2001. godine, ratificiranog po
osnovu Odluke o ratifikaciji Sporazuma o pitanjima sukcesije po dobijenoj saglasnosti  Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, na osnovu Odluke Parlamentarne  skupštine Bosne i Hercegovine broj: 56/01 od 24. oktobra 2001. godine (,,Službeni
glasnik BiH- Međunarodni ugovori“ broj: 10/01 i 8/09); (b) dobra na kojima je pravo upravljanja, korištenja i raspolaganja imala Socijalistička  Republika Bosna i Hercegovina do 31.12.1991. godine, uključujući nekretnine u  Bosni i Hercegovini koje su stečene izgradnjom od strane državnih organa Bosne i
Hercegovine ili izgradnjom iz državnih sredstava Fonda solidarnosti SFRJ; (c) opća dobra, kao što su atmosferski zrak, vazdušni prostor, voda u rijekama, voda za  piće ili tehničku upotrebu, voda u jezerima i moru,te morska obala, radio-frekvencije  kao dijelovi prirode koji po svojim osobinama ne mogu biti u vlasništvu niti jedne  fizičke ili pravne osobe pojedinačno, nego su na upotrebi svih, te nad njima država
ima pravo upravljanja, korištenja i raspolaganja; (d)javna dobra, kao što su javni putevi, ulice, trgovi, željeznički, elektroprijenosni,
gasovodni, toplovodni, telekomunikacijski i drugi infrastrukturni koridori i mreže, uključujući one određene Aneksom IX Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i  Hercegovini, te se na njih primjenjuju odredbe stava (c) osim ako to nije uredeno
posebnim zakonima Bosne i Hercegovine; (e) dobra od općeg interesa, a koje nisu istovremeno opća ili javna dobra, kao što su npr. gradevinska zemljišta, poljoprivredna zemljišta, šume i šumska zemljišta, zaštićeni  dijelovi prirode, biljni i životinjski svijet, stvari od kulturnog, historijskog i ekološkog  značaja, mogu biti objektom prava vlasništva i drugih stvarnih prava. Vlasnici i  nosioci drugih stvarnih prava na dobrima od općeg interesa dužni su vršiti svoja prava  u skladu sa načinom upotrebe i korištenja, propisanim posebnim zakonima; (f) nacionalni i kulturno-historijski spomenici Bosne i Hercegovine, uključujući one koji  su regulisani Aneksom VIII Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, a koji se uređuju posebnim zakonima Bosne i Hercegovine”, navedeno je u Prijedlogu zakona o državnoj imovini koji je danas usvojilo i u parlamentarnu proceduru uputilo Predsjedništvo BiH.

Da bi zakon stpio na snagu moraju ga osvojiti oba doma Parlamentarne skupštine BiH. S obzirom na to da su vlasti iz RS-a protiv ovog zakona, teško je očekivati da će, s obzirom na to da ne postoji entitetska većina, zakon u ovakvoj formi biti usvojen.