Autoceste

Milioni za bukobrane firmi bez iskustva i vlasniku ‘s vezama’: Čović, Nikšić, Grabovica i Badžak u tenderskoj zamci

covic niksic

Javno preduzeće Autoceste FBiH ponovo bi se moglo naći pod lupom javnosti ali i pravosudnih organa zbog sumnjive dodjele ugovora vrijednog 13.244.131,24 sa uračunatim PDV-om za izgradnju bukobrana na dionici Podlugovi – Sarajevo sjever.

Na prvi pogled, riječ je o još jednom infrastrukturnom projektu, no detalji ovog tendera otkrivaju ozbiljne sumnje u zloupotrebu položaja, pogodovanje i izigravanje zakona o javnim nabavkama.

Jedna od najvećih zamjerki odnosi se na način kreiranja tenderske dokumentacije. Uslovi su, prema svemu sudeći, bili skrojeni tako da ih može ispuniti isključivo jedan ponuđač – konzorcij Euro Sjaj d.o.o. Konjic i Coning d.o.o. Sarajevo – čime je eliminisana mogućnost konkurencije i otvoren put za direktnu dodjelu ugovora.

Sumnje dodatno produbljuje činjenica da je jedan od vlasnika firme Euro Sjaj, Jasmin Badžak, nedugo prije raspisivanja tendera kupio firmu Coning, čime je stekao reference neophodne za učešće na tenderu. Iako se Euro Sjaj primarno bavi cinčanjem i zaštitom metala, bez iskustva u ugradnji bukobrana, akvizicijom Coninga formalno su zadovoljili tenderske uslove.

Cijeli slučaj postaje još intrigantniji kada se u obzir uzme mreža povezanosti aktera. Na istoj adresi Donje Polje br. 42 kao i Euro Sjaj registrovana je i firma CTK, u vlasništvu, Harisa Nikšića, sina premijera FBiH Nermina Nikšića, a u kojoj je suvlasnik bio i Elvedin Grabovica, bivši direktor Elektroprivrede BiH i blizak saradnik Jasmina Badžaka.

Jedan od najjasnijih pokazatelja izostanka tržišne konkurencije jeste cijena ugovora. Dok se uobičajeno na tenderima Autocesta FBiH ugovori sklapaju uz popust od 30–40% u odnosu na procijenjenu vrijednost, u ovom slučaju razlika je zanemariva – svega 230 KM manje od procijenjenih 11.320.000 KM bez PDV-a. Jasno je da stvarne konkurencije nije bilo.

Prema dostupnim informacijama, ključnu ulogu u dodjeli ugovora imao je upravo Elvedin Grabovica, koji sa Badžakom već ima historiju zajedničkog djelovanja – od neuspješnog vođenja FK Željezničar do sadašnjih unosnih građevinskih poslova. Pored njih, kao politički pokrovitelji projekta navode se i Nermin Nikšić i Dragan Čović, čiji utjecaj na raspodjelu velikih ugovora u Federaciji BiH ostaje netaknut.

 

NAP

Istraga.ba je sada dostupna na Google Play i App Store. Preuzmite aplikaciju i pratite najnovije vijesti na svojim uređajima.

Foto: Armin Durgut / PIXSELL

Plenković najavio sastanak sa Nikšićem u Zagrebu: Hoće li Trojka prihvatiti da hrvatske kompanije dobiju vlasništvo nad Južnom interkonekcijom?

Grabovica1

Uloga Elvedina Grabovice u svjetskoj revoluciji

Grabovica i nikšić

Poslovni partner porodice Nermina Nikšića: Elvedin Grabovica, kao podizvođač, dobio poslove na Autocestama FBiH vrijedne 2,5 miliona maraka. Veći dio novca prebacio u Hrvatsku!

Munjic-_-Niksic-rdg18k8om6xzufnpf8nhfmgzjmncj81aiw3jddjzgg

Kako je premijer FBiH koristio FUP kao SDP-ovu privatnu zaštitarsku firmu za rušenje Vlade TK: Nermin Nikšić: Zumra Avdibegović-Begić. Munjić: U redu, premijeru. Čekam dalje upute”

Grabovica-rhgl66ox65i4y5hwx6rg948zkdmq8man9u4q0i9g00

"Ortačka" grupa Nermina Nikšića: BS Telecom uz pomoć Elvedina Grabovice ide ka dobijanju tendera za održavanje autoceste A1 vrijedan 9,1 milion KM

Nermin-Niksic-rcxzc54cjj0bu49i30brcmnl98mhqbvbtd41unnrr4

Koliko će HDZ čekati dok 'spengavanje' ne natjera Nikšića da popusti?

zima-SA-rhbb8xlugztjpmzko8x9qz3fdvkt4bvlkkvcrdxa9s

Sarajevo cijelo, naviklo na bijelo: Lako ćemo mi sa snijegom, ali šta ćemo sa budžetskim minusima i jadnim preduzećima?

Vlada-FBiH-17

Nova šok terapija: Vlada FBiH i 2026. počela improvizacijama na leđima radnika i trgovaca, ko je izlobirao radni 2. januar

Možda vas zanima

Grabovica-rhgl66ox65i4y5hwx6rg948zkdmq8man9u4q0i9g00

Tenderska procedura završava naredne sedmice ali pobjednik se već zna: Autoceste dodjeljuju novi posao, vrijedan 9,1 milion maraka, BS Telecomu iza kojeg stoji Nikšićev prijatelj Elvedin Grabovica!

bomba

Nakon što ih je pustila tužiteljica iz Istočnog Sarajeva: Po naredbi Tužilaštva KS ponovo uhapšeni Cezarovi saradnici koji su planirali napad autobombom

valerija i vukoja

Imali usaglašene stavove sa SNSD-om: Marin Vukoja i Valerija Galić glasali protiv odluke o proglašavanju Vlade RS neustavnom!

Foto: Armin Durgut / PIXSELL

Plenković najavio sastanak sa Nikšićem u Zagrebu: Hoće li Trojka prihvatiti da hrvatske kompanije dobiju vlasništvo nad Južnom interkonekcijom?